Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest gaz pieprzowy i czy jest niebezpieczny?

Spray pieprzowy jest powszechnie stosowany przez agencje ścigania i korekty w Stanach Zjednoczonych, aby pomóc w opanowaniu i aresztowaniu ludzi, których zachowanie jest gwałtowne lub nie współpracuje. Osoby mogą również używać go do obrony przed atakiem ludzi lub zwierząt.

Jego użycie jest czasami kontrowersyjne.

Co to jest?

Spray pieprzowy jest środkiem łzawiącym. Oznacza to, że oczy stają się łzawiące. Spray pieprzowy jest oparty na oleju znanym jako oleożywica papryka. Kapsaicyna, czynnik zapalny w oleju, jest tym samym związkiem chemicznym, który powoduje, że papryczki chili są gorące. Ale w aerozolu pieprzowym występuje w znacznie wyższym stężeniu.

W jaki sposób stężenie kapsaicyny w sprayu pieprzowym jest podobne do stężenia papryki domowej?

[papryczki jalapeno]

Ciepło papryki mierzy 0 w skali Scoville Heat Units, która służy do pomiaru „ciepła” papryki. Papryka jalapeño ma od 2500 do 5000 w tej samej skali.

Spray pieprzowy waha się od 2 milionów jednostek do zastosowań komercyjnych w samoobronie, do 5,3 miliona jednostek Scoville, do natrysku gazem z policją.

Ten sam składnik stanowi również podstawę sprayu dla niedźwiedzi, który zmniejsza ataki podczas ludzkich spotkań z niedźwiedziami.

Jednak stężenie kapsaicyny w sprayu dla niedźwiedzi wynosi tylko 1 do 2 procent. Prażetki pieprzowe stosowane w egzekwowaniu prawa mają podobno zawartość kapsaicyny od 10 do 30 procent. W rezultacie jego rozmieszczenie często budziło kontrowersje, zwłaszcza gdy było stosowane przeciwko protestującym cywilom, na przykład w protestach Occupy Wall Street w 2011 roku.

Spray pieprzowy jest klasyfikowany jako środek kontroli zamieszek i jest zabroniony do użycia podczas wojny na mocy Artykułu I.5 Konwencji o broni chemicznej.

Efekty fizyczne

Kiedy człowiek wejdzie w kontakt z gazem pieprzowym, ich oczy natychmiast się zamkną. Będą odczuwać „bulgotanie” lub „wrzenie”, a następnie czasową ślepotę i ból oka. Efekty trwają od 30 do 45 minut, w zależności od siły roztworu natryskowego.

Spray pieprzowy może również spalić gardło, wywołać świszczący oddech, suchy kaszel, duszność, odruch wymiotny, zdyszany i niemożność oddychania lub mówienia.

W rzadkich przypadkach może powodować sinicę, niebieskawe przebarwienie skóry, które wskazuje na brak przepływu krwi i tlenu. Możliwe jest bezdech i zatrzymanie oddechu.

Badania wykazały, że osoby, które wdychają gaz pieprzowy mogą doświadczać ostrego nadciśnienia lub wysokiego ciśnienia krwi. Zwiększa to ryzyko udaru lub zawału serca.

Leczenie

Istnieją chusteczki i roztwory stosowane przez ratowników medycznych w celu leczenia objawów rozpylonej papryki. Jeśli zostałeś spryskany lub natrysnąłeś na ciebie przez przypadek, poniższe kroki mogą pomóc w złagodzeniu objawów palenia się pieprzu.

Ponieważ spray jest na bazie oleju, osobom, które mają go na skórze zaleca się, aby nie dotykać dotkniętego obszaru. Dotknięcie roztworu może z łatwością przenieść go na inne obszary ciała.

Jeśli gaz pieprzowy dostanie się do oczu, gwałtowne mruganie może pomóc w wypłukaniu.

Mycie mydłem do rąk, szamponem lub mydłem do naczyń może rozerwać olej. Następnie powierzchnię należy spłukać wodą. Szampony dla dzieci mogą być przydatne do mycia sprayu z okolic oczu.

Osoby, które zostały spryskane mogą instynktownie chcieć zanurzyć się w wodzie. Może to zapewnić natychmiastową ulgę, ale nie potrwa długo. Olej nie miesza się z wodą na poziomie molekularnym, więc – jak smar na brudnej płycie – samo mycie wodą nie usuwa roztworu.

Używa

Od lat 80. XX w. Gaz pieprzowy był często wykorzystywany przez policję do podporządkowywania ludzi, którzy zachowują się gwałtownie lub w oderwaniu od współpracy.

[kabura z gazowym pieprzem]

Po rozpyleniu sprayu pieprzowego na twarz, obiekt zostaje tymczasowo zaślepiony. Ułatwia to funkcjonariuszom policji usuwanie podejrzanych ze sceny i ich aresztowanie.

Podczas protestów „Occupy” policja poddała badaniu gazetę środki w sprayu. Filmy wideo pokazywały policjantów wielokrotnie spryskujących pokojowych protestujących przez dłuższy czas, chociaż wytyczne mówią, że spray powinien być używany przez nie więcej niż jedną sekundę na każdej osobie.

Rozmieszczenie sprayu z pieprzem przez funkcjonariuszy organów ścigania może być kontrowersyjne z innych powodów.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda na 2016 rok, na przykład, wykazało, że czarni Amerykanie są o 25 procent bardziej skłonni niż biali Amerykanie, aby zostać spryskanymi przez policję gazem.

Komplikacje

Spray pieprzowy jest znany jako „broń nieletnia”, broń, której nie można zabić.

Jednak po użyciu sprayu pieprzowego nastąpiły zgony. Osoby z astmą mają większą szansę na powikłania.

W 2003 r. Raport Departamentu Sprawiedliwości wykazał, że spray pieprzowy przyczynił się bezpośrednio do śmierci 2 osób z 63 przypadków, w których podejrzani przetrzymywani w areszcie zmarli po użyciu sprayu gazowego podczas ich aresztowania.

W dwóch przypadkach, w których przyczynę zgonu przypisano bezpośrednio rozpryskowi pieprzowemu, dwóm dotkniętym chorobą chorował na astmę.

Za inne przyczyny zgonu uznano zażywanie narkotyków, chorobę, asfiksję pozycyjną lub kombinację.

Jednak w tym samym sprawozdaniu stwierdzono, że „sama inhalacja z użyciem aerozolu pieprzowego nie stwarza znaczącego ryzyka dla kompromisu lub uduszenia układu oddechowego, nawet w połączeniu z ograniczeniem pozycji”.

PLMedBook