Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Naukowcy znajdują wspólne geny zaangażowane w siłę mięśni

Po raz pierwszy naukowcy odkryli wspólne czynniki genetyczne, które wpływają na siłę mięśni. Odkrycie oferuje nowy wgląd w biologię siły mięśni i jej rolę w stanach związanych z wiekiem, takich jak słabość kości.

test siły uścisku dłoni

Badanie, prowadzone przez naukowców z Wydziału Epidemiologii ds. Badań Medycznych (MRC) Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, jest opublikowane w czasopiśmie.

Autorzy wyjaśniają, że siła mięśni mierzona siłą uchwytu dłoni jest szeroko stosowana jako kliniczny wskaźnik sprawności mięśni. Przewiduje także szereg skutków zdrowotnych u osób starszych.

Na przykład, słabsza siła uchwytu w dłoni jest znanym wskaźnikiem słabości i ryzyka złamania kości i jest związana z niższą jakością życia u osób starszych.

Wiadomo również, że osoby z większą siłą uchwytu na ręce są bardziej podatne na powrót do zdrowia po operacji na złamanie biodra w późniejszym życiu.

Ponadto badania, które towarzyszyły ludziom przez wiele lat wykazały, że siła uścisku może przewidywać choroby układu krążenia i przedwczesną śmierć.

Czynniki genetyczne związane z siłą mięśni

Naukowcy zauważają jednak, że nie jest jasne, czy niższa siła mięśni faktycznie powoduje te niekorzystne wyniki, czy też jest wczesnym objawem choroby podstawowej.

W ramach swoich badań zespół przeprowadził analizę genetyczną na dużą skalę na próbkach od 140 000 osób biorących udział w brytyjskim projekcie Biobank oraz z kolejnych 50 000 osób w Australii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii, z których wszyscy brali udział. w ośmiu innych badaniach.

Mieli również dane na temat siły ręki w rękach oraz zmiennych demograficznych, biometrycznych i zdrowotnych.

Analiza genetyczna wykazała, że ​​siła mięśni jest istotnie powiązana z 16 lokalizacjami w ludzkim genomie.

Niektóre z 16 lokalizacji lub „loci” znajdują się w obrębie lub w pobliżu genów, o których wiadomo, że są ważne dla biologii mięśni.

Geny te obejmują ACTG1, który jest związany ze strukturą i funkcjonowaniem włókien mięśni szkieletowych oraz trzy geny o nazwach PEX14, TGFA i SYT1, które są ważne dla komunikacji komórek mięśniowych z układem nerwowym.

Warianty trzech zidentyfikowanych genów – mianowicie PEX14, LRPPRC i KANSL1 – są również znane z tego, że są zaangażowane w poważne stany mięśniowe, które są spowodowane przez pojedynczy wadliwy gen.

Wyższa siła mięśniowa zmniejsza ryzyko złamania

Naukowcy są przekonani, że odkrycia pokazują, że warianty genów kryjące się za niektórymi ciężkimi stanami mięśniowymi mogą również odgrywać rolę w określaniu różnic siły mięśni u ludzi ogólnie.

Wypowiadając się na temat ustaleń, współ-starszy autor, dr Robert Scott, z Działu Epidemiologii MRC, mówi: „Podczas gdy długo podejrzewaliśmy rolę genetyki w zmianie siły mięśni, odkrycia te dają pierwszy wgląd w niektóre z konkretnych warianty genetyczne, które stanowią podstawę zmiany siły.

„Mogą to być ważne kroki w kierunku identyfikacji nowych metod leczenia w celu zapobiegania lub leczenia osłabienia mięśni”.

Po ustaleniu związku między 16 czynnikami genetycznymi a siłą mięśni, zespół szukał wskazówek, które mogą pokazać, czy niska siła mięśni faktycznie powoduje problemy zdrowotne z nią związane.

Nie znaleźli żadnych dowodów na to, że zmniejszona siła mięśni bezpośrednio zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci lub choroby sercowo-naczyniowej.

Jednak znaleźli dowody, że wyższa siła mięśni zmniejsza ryzyko złamania kości.

Prof. Nick Wareham, inny z głównych autorów badania i dyrektor Jednostki Epidemiologii MRC, mówi, że to odkrycie podkreśla „znaczenie siły mięśni w zapobieganiu złamaniom i komplikacjom, które często mogą nastąpić po upadku”.

„Bardzo duża liczba osób biorących udział w brytyjskim biobanku dostarcza potężnych zasobów do identyfikacji genów zaangażowanych w złożone cechy, takie jak siła mięśni, i pomaga nam zrozumieć ich podstawową biologię i jej znaczenie dla zdrowia.”

Co-pierwszy autor Dan Wright, MRC Epidemiology Unit

Dowiedz się, jak wysokie poziomy witaminy D mogą poprawić siłę mięśni.

PLMedBook