Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że trwały kaszel jest kluczowym objawem raka płuc

Nowa ankieta, która miała zbiegać się z Miesiącem Wiedzy o Raku Płuc wykazała, że ​​tylko niewielka liczba osób w Wielkiej Brytanii zdaje sobie sprawę z tego, że uporczywy kaszel jest kluczowym objawem raka płuc.

W celu podniesienia świadomości wczesnych objawów raka płuc w sezonie, w którym pojawiają się problemy z zapaleniem i przeziębieniem, ludzie są zachęcani do szukania pomocy, ponieważ nie są w stanie pozbyć się uporczywego kaszlu: może to być oznaką czegoś poważniejszego.

Badanie Royal Pharmaceutical Society / YouGov przeprowadzone wśród ponad 2000 dorosłych osób w Wielkiej Brytanii wykazało, że tylko 33% ankietowanych osób uznało kaszel za znak ostrzegawczy lub objaw raka płuc, podczas gdy zaledwie 11% respondentów wskazało na „uporczywy kaszel”. „, co jest kluczowym symptomem.

W Wielkiej Brytanii rak płuca jest drugim najczęściej występującym rakiem u mężczyzn, po raku gruczołu krokowego, a także drugim po raku piersi drugim najczęstszym nowotworem. Stanowi więcej niż 1 na 5 zgonów z powodu raka, czyli ponad 35 200 osób rocznie lub 95 osób dziennie.

Na całym świecie rak płuc jest najczęstszym nowotworem: w 2008 r. Szacuje się, że zdiagnozowano 1,6 miliona nowych przypadków, a 1,38 miliona osób zmarło na tę chorobę.

Jednak wczesne wykrycie raka płuc może uratować życie, mówi Graham Phillips, który jest farmaceutą społecznym i członkiem zarządu Royal Pharmaceutical Society.

„Kiedy objawy są obecne i rozpoznawane na wczesnym etapie, leczenie jest o wiele bardziej prawdopodobne” – dodał, dlatego Towarzystwo stara się przekonać ludzi do tego, jak ważne jest uzyskanie trwałego kaszlu.

Kiedy ludzie mają kaszel, który nie ustępuje, mają tendencję do kupowania leków na kaszel, a nawet do tabletek żelaza, jeśli czują się zmęczone i mają mało energii.

Phillips namawia ludzi, aby porozmawiali z farmaceutą, jeśli to robią.

„Możemy omówić twoje objawy z tobą i pomóc ci zrozumieć, że możesz mieć podstawowy problem, który wymaga sprawdzenia poza twoim lekarzem ogólnym”, wyjaśnił w oświadczeniu prasowym.

Phillips powiedział, że farmaceuci mają ważną rolę do odegrania w wykrywaniu wczesnych objawów raka płuc i innych poważnych problemów płuc.

Rola ta wydaje się być również pożądana przez społeczeństwo, ponieważ prawie 4 na 5 ankietowanych osób powiedziało, że chciałaby, aby ich miejscowi pracownicy rozmawiali z nimi, gdyby wykazywali jakiekolwiek oznaki raka płuc, zanim je zauważyli, a ponad 9 z 10 osób uznało, że złapanie choroby we wczesnym stadium jest ważne, aby zapewnić skuteczne leczenie.

Phillips powiedział cokolwiek o tej porze roku, jeśli masz objawy przeziębienia lub grypy, które nie ustąpią, takie jak uporczywy kaszel, infekcja klatki piersiowej lub utrzymujesz utratę głosu, lub czujesz zadyszkę, zmęczenie i brak energii, a następnie zamiast sięgania po dostępny na rynku środek zaradczy, powinieneś zasięgnąć porady farmaceuty.

Kluczowe objawy raka płuc

 • Kaszel, który nie ustępuje i utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie.
 • Długotrwały kaszel, który pogarsza się lub ulega zmianom.
 • Trwałe lub powtarzające się infekcje klatki piersiowej.
 • Uporczywa i niewyjaśniona duszność.
 • Kaszel krwią lub krew w flegmie.
 • Uczucie zmęczenia lub braku energii bez wyraźnego powodu.
 • Niewyjaśniona i trwała utrata masy ciała.
 • Uporczywy ból w klatce piersiowej i / lub ramieniu.
 • Uporczywa i niewyjaśniona chrypka lub utrata głosu.
 • Niewyjaśniony obrzęk twarzy lub szyi.

Mity na temat raka płuc 5 najlepszych

 1. Mit: odkrztuszanie krwi jest zwykle najwcześniejszym objawem raka płuc.
  Fakt: pierwsze objawy raka płuc to często uporczywy kaszel lub uporczywa duszność.
 2. Mit: jeśli palisz, nie ma sensu poddawać się, ponieważ obrażenia już się dokonały.
  Fakt: gdy tylko rzucisz, zaczynasz zmniejszać ryzyko zachorowania na raka płuc i inne poważne problemy zdrowotne, takie jak udar lub zawał serca, a rezygnacja przed osiągnięciem średniego wieku pozwala uniknąć większości ryzyka związanego z paleniem tytoniu.
 3. Mit: rak płuc jest głównie chorobą męską.
  Fakt: chociaż może to być prawdą w latach pięćdziesiątych, kiedy na każde 6 przypadków mężczyzn przypadał tylko jeden przypadek raka płuc, obecnie współczynnik ten wynosi 3 przypadki raka płuca u kobiet na 4 przypadki u mężczyzn.
 4. Mit: rak płuc jest wyrokiem śmierci.
  Fakt: ponad trzy czwarte przypadków raka płuca jest diagnozowanych na zaawansowanym etapie: kiedy zostanie wykryte wcześnie, leczenie będzie czterdzieści razy bardziej skuteczne.
 5. Mit: tylko palacze chorują na raka płuc.
  Fakt: 1 na 10 przypadków raka płuc nie jest związanych z paleniem.

Fundacja raka płuca Roy Castle współpracuje z Royal Pharmaceutical Society w celu promowania świadomości raka płuc. Dyrektor medyczny Fundacji, dr Jesme Fox, powiedział:

„Personel apteki może odegrać kluczową rolę w walce z rakiem płuc i mamy nadzieję, że kampania pomoże zwiększyć wczesną diagnozę choroby, ponieważ może to uratować życie.”

Podczas gdy większość lekarzy zgodziłaby się, że uporczywy kaszel powinien być wypisany, wielu powie, że inne problemy były bardziej prawdopodobne, niekoniecznie rak.

Jedną z nich jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), postępująca, nieodwracalna choroba płuc, która w Wielkiej Brytanii zabija około 30 000 osób rocznie: więcej niż raka piersi, jelit lub prostaty.

POChP jest ogólnym terminem określającym szereg schorzeń, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc.

Każdego roku British Lung Foundation koncentruje kampanie na Światowym Dniu POChP, który w tym roku miał miejsce 17 listopada.

Ich dyrektor naczelna, Dame Helena Shovelton, powiedziała BBC, że chociaż uporczywy kaszel może być wczesnym objawem raka płuc, może to być również objaw POChP.

Powiedziała, że ​​ich badania pokazują, że 28 procent palaczy zaklasyfikowałoby swój kaszel jako „kaszel palacza”, a prawie 3,5 miliona ludzi w Wielkiej Brytanii jest narażonych na wysokie ryzyko rozwoju POChP i podobnych stanów płucnych.

„Zachęcamy każdego, kto ma objawy, takie jak nieprzyjemny kaszel, sapiącą klatkę piersiową lub duszność, aby poprosić lekarza pierwszego kontaktu o badanie czynności płuc lub przeszedł nasz internetowy test oddechowy” – powiedział Shovelton.

– Weź Test Breath Breath

Źródło: Royal Pharmaceutical Society, Cancer Research UK, British Lung Foundation, BBC.

Napisane przez: Catharine Paddock, PhD

Like this post? Please share to your friends: