Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy to normalne mieć jądra o różnej wielkości?

To normalne, że jedno jądro jest większe od drugiego. Wiele osób uważa, że ​​prawe jądro jest nieco większe, a lewe wisi niżej.

Różnica w wielkości nie jest zwykle powodem do zmartwień, choć czasami może wskazywać na problem. Jeśli jądro jest bolesne lub zmienia kształt, osoba powinna zobaczyć się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których jedno jądro może być większe od drugiego. Omawiamy powikłania, terapie i wyjaśniamy, jak wykonać badanie jądra w domu.

Przyczyny

Jedno jądro większe od drugiego pokazane przez dwa różnej wielkości jajka przed zbliżeniem krocza mężczyzny w dżinsach

Istnieje kilka powodów, dla których jedno jądro może być większe. Obejmują one:

Zapalenie najądrza

Najądrza to kanał za jądrami. Zapalenie najądrza występuje, gdy ten przewód ulega zapaleniu, zwykle w wyniku infekcji. Ten stan może być oznaką zakażenia przenoszonego drogą płciową (STI) chlamydii.

Jeśli wystąpią następujące objawy, skontaktuj się z lekarzem:

 • ból podczas oddawania moczu
 • rozładowanie z penisa
 • zapalenie w jądrze

Orchitis

Zapalenie storczyków następuje, gdy infekcja wywołuje stan zapalny w jądrze. Może wystąpić po złapaniu wirusa świnki przez osobę.

Jeśli osoba doświadcza bólu jąder i podejrzewa, że ​​zapalenie jąder jest przyczyną, powinna zgłosić się do lekarza. Ten stan może uszkodzić jądra.

Torbiel najądrza

Torbiel jest cienkim workiem wypełnionym płynem. Torbiele najądrza mogą wystąpić, gdy w przewodzie znajduje się nadmiar płynu. Mogą również tworzyć się, gdy rozwija się najądrza.

Te cysty są nieszkodliwe i zwykle bezbolesne. Żadne leczenie nie jest konieczne, a oni często odejdą na własną rękę. Jeśli torbiele najądrzy powodują dyskomfort, można je jednak usunąć chirurgicznie.

Hydrożel

Hydrożel odnosi się do worka, który tworzy się wokół jąder i wypełnia się płynem.

Chociaż zwykle nie wymaga leczenia, wodniak może wskazywać na stan zapalny, w którym to przypadku dana osoba powinna zgłosić się do lekarza.

Warunka żylna

Kiedy żyły w mosznie powiększają się, nazywa się to żylakiem.

Zwykle nie wymaga leczenia, jeśli nie ma dodatkowych objawów, ale żylaki mogą powodować niską liczbę plemników.

Skręt jądra

Skręt jądra występuje, gdy jądro obraca się, a przewód nasienny jest skręcony.

Może to spowodować ciężki i trwały ból jąder. Jeśli ten ból jest następstwem urazu, może on ustąpić, a następnie nagle powrócić.

Skręt jądra jest ciężki i należy go traktować jako nagły przypadek. Skręcenie sznurka może zmniejszyć lub zablokować przepływ krwi do jądra, a bez leczenia może być konieczne usunięcie jądra.

Rak jąder

Komórki rakowe mogą pojawiać się i namnażać się w jądrze. Lekarz powinien jak najszybciej zbadać grudki lub nowe narośla w okolicy.

Według American Cancer Society rak jąder jest rzadki, rozwija się u około 1 na 250 mężczyzn. Jest najbardziej rozpowszechniony u mężczyzn młodych i w średnim wieku i zwykle można go skutecznie leczyć.

Kiedy należy się martwić?

Mężczyzna trzyma jego dolny brzuch i krocze w bólu.

Kilka objawów może wskazywać na problem ze zdrowiem jąder.

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów w przypadku powiększonego jądra, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

 • ostry ból lub ból w lub wokół jąder
 • obrzęk jąder
 • czerwień
 • rozładowanie z penisa
 • kłopoty z oddawaniem moczu
 • ból w plecach lub podbrzuszu
 • obrzęk lub tkliwość w tkance piersi

Lekarz pomoże zidentyfikować przyczynę, badając mosznę i jądra pod kątem guzów lub nieprawidłowości. Jeśli podejrzewają raka jąder, wezmą badanie krwi i zapytają o historię rodziny.

Inne testy, które lekarz może zalecić, obejmują:

 • badanie moczu w celu wykrycia infekcji i problemów z nerkami
 • USG, aby wyszukać wzrost i sprawdzić przepływ krwi
 • badanie CT w poszukiwaniu nieprawidłowości jąder

Jeśli rozpoznano podstawowy stan, lekarz może przepisać leki lub inne leczenie.

Leczenie

Leczenie różnej wielkości jąder zależy od przyczyny. Poniżej przedstawiono typowe warunki podstawowe i sposoby ich leczenia.

Zapalenie najądrza. Jeśli chlamydia jest przyczyną zapalenia najądrza, lekarz zazwyczaj przepisuje kurację antybiotykową w celu leczenia infekcji i może zalecić podniesienie moszny w celu zmniejszenia obrzęku.

Orchitis. Jeśli STI powoduje zapalenie jąder, lekarz zazwyczaj przepisuje leki w celu zwalczania infekcji. Typowe leki obejmują ceftriakson (Rocephin) lub azytromycynę (Zithromax). Środki przeciwbólowe i opakowanie na lód mogą pomóc w złagodzeniu dyskomfortu.

Skręt jądra. Skręt jądra wymaga leczenia tak szybko, jak to możliwe. Lekarz może być w stanie odkręcić jądro, w procedurze zwanej ręcznym detireion, ale operacja jest często konieczne, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu. Opóźnienie leczenia zwiększa prawdopodobieństwo, że skręcone jądro będzie musiało zostać usunięte.

Rak jąder. Lekarz może zalecić usunięcie jądra, w którym obecny jest rak. Radioterapia, chemioterapia lub połączenie mogą pomóc w zmniejszeniu lub zniszczeniu komórek nowotworowych. Jeśli nowotwór rozprzestrzenił się lub jeśli pochodzi z innej części ciała, konieczne mogą być dodatkowe zabiegi i zabiegi chirurgiczne.

Jak wykonać samokontrolę jądra

MAture samiec lekarka wyjaśnia coś młody męski pacjent z notepad

Bardzo ważne jest monitorowanie wielkości i kształtu jąder, aby można było wykryć każdą zmianę.

Wykonaj samodzielne badanie raz w miesiącu. Bądź czujny na guzy, narośle, ból, obrzęk i inne nieprawidłowości.

Zdrowe jądro jest gładkie i bliższe jajowatemu niż okrągłemu. Guzki lub nienormalne wypukłości powinny być natychmiast zbadane przez lekarza.

Aby przeprowadzić samokontrolę jądra:

 • Upewnij się, że moszna jest luźna przed rozpoczęciem.
 • Ostrożnie i powoli obracaj jądro pomiędzy palcami i kciukiem.
 • Dokładnie sprawdź powierzchnię każdego jądra, szukając guzków, obszarów, które są wrażliwe na bolesność, obrzęki, opuchliznę lub zmiany wielkości.
 • Poczuj się wzdłuż dna moszny, docierając do najądrza, który powinien wyglądać jak kilka zgrupowanych probówek.

Sprawdź oba jądra co najmniej raz w miesiącu.

Perspektywy

Posiadanie różnej wielkości jąder jest powszechne.

Jeśli jedno jądro staje się zauważalnie większe, większość podstawowych przyczyn jest łatwo leczona. Im szybciej osoba skonsultuje się z lekarzem, tym lepsza będzie perspektywa.

Jeśli występują inne objawy, takie jak ból, guzki lub obrzęk, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Podczas gdy diagnoza raka dotyczy, perspektywy dla raka jąder są dobre. Leczenie i wsparcie mogą pomóc osobie i rodzinie w radzeniu sobie z tym stanem.

Like this post? Please share to your friends: