Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Guzy mózgu: Badacze uznają rozpuszczalną aspirynę za potencjalny przełom

Na spotkaniu naukowym w tym tygodniu naukowcy docenili dowody dotyczące nowego rozpuszczalnego leku zawierającego płynną aspirynę jako potencjalnego przełomu w leczeniu guzów mózgu.

skan mózgu

Nowe badanie, prowadzone przez Centrum Doskonałości Brain Tumor Research na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii, zostało zaprezentowane podczas spotkania Brain Tumors 2016 – From Biology to Therapy, które odbyło się w Warszawie w dniach 27-29 czerwca 2016 r.

Opisując ich odkrycia jako „potencjalnie przełomowe” dla przyszłych metod leczenia guzów mózgu, prof. Geoff Pilkington i dr Richard Hill wyjaśniają, że ich nowy lek jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg.

Bariera krew-mózg jest jak inteligentna owijka, która chroni mózg przed obcymi substancjami w krwiobiegu docierającym do mózgu, jednocześnie umożliwiając przejście niezbędnych cząsteczek z mózgu do krwioobiegu i na odwrót.

Naukowcy próbujący opracować leki przeciwnowotworowe do leczenia guzów mózgu stwierdzili, że bardzo trudno jest tworzyć związki przechodzące przez barierę krew-mózg. Wiele leków na raka, które mogą pokonać nowotwory w innych częściach ciała, nie może przejść.

Naukowcy zauważają, że prawdziwie płynna aspiryna od dawna jest celem badań nad lekami. Obecnie dostępne aspiryny opisane jako „rozpuszczalne” nie są w pełni rozpuszczalne; zawierają maleńkie cząsteczki stałej aspiryny, które powodują żołądkowe efekty uboczne.

„Lek może być wysoce skuteczny przeciwko glejakowi”

Nowy lek rozpuszczalny – o nazwie IP1867B – łączy aspirynę i dwa inne składniki. Zespół Portsmouth opracował go we współpracy z Innovate Pharmaceuticals.

Wszystkie trzy składniki zostały już zatwierdzone do użytku klinicznego, zauważają naukowcy i wykazano, że zabijają komórki nowotworowe bez uszkadzania zdrowej tkanki mózgowej.

Mówią, że ich odkrycia sugerują, że nowy lek może być wysoce skuteczny przeciwko glejakowi, jednemu z najbardziej niszczycielskich i najczęstszych nowotworów mózgu u dorosłych.

Szacuje się, że w 2016 r. W Stanach Zjednoczonych będzie 23 770 nowych przypadków i 16 050 zgonów z powodu raka mózgu i innych chorób układu nerwowego.

Naukowcy przetestowali nowy lek na komórkach nowotworowych z tkanki pobranej od dorosłych i dzieci z rakiem mózgu. Naukowcy odkryli, że zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu, składniki leku były dziesięć razy bardziej skuteczne w zabijaniu komórek nowotworowych niż jakakolwiek kombinacja innych obecnie stosowanych leków.

Chociaż wyniki te są ekscytujące i obiecujące, lek musi przejść zwykły proces dalszego opracowywania i testowania w modelach przedklinicznych, zanim zaczną się badania na pacjentach z rakiem mózgu.

„Taka jest nauka, która pozwoli nam ostatecznie znaleźć lekarstwo na tę wyniszczającą chorobę, która zabija więcej dzieci i dorosłych w wieku poniżej 40 lat niż jakikolwiek inny rak”.

Sue Farrington Smith, dyrektor wykonawczy Brain Tumor Research

Zobacz, jak nowa klasa leków jest obiecująca przeciwko agresywnym, opornym formom raka prostaty.

Like this post? Please share to your friends: