Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Gęsta tkanka piersiowa: wszystko, co musisz wiedzieć

Piersi składają się z trzech głównych składników: płatków, przewodów i tkanki łącznej, które mogą być zarówno tłuste, jak i włókniste.

Niektóre kobiety mają więcej tkanki włóknistej w swoich piersiach niż tkanki tłuszczowej. Kiedy kobieta ma duży udział tkanki włóknistej, lekarz może zdiagnozować jej gęste piersi.

Ważne jest, aby kobiety były świadome gęstości ich piersi, ponieważ gęstsze piersi mogą utrudniać lekarzom rozpoznanie zmian rakowych.

Szybkie fakty dotyczące gęstej tkanki piersiowej:

 • Posiadanie gęste piersi nie jest rzadkością.
 • Lekarze będą diagnozować gęste tkanki piersi za pomocą skanowania obrazowego znanego jako mammografia.
 • Czasami leki mogą wpływać na gęstość piersi u kobiety.
 • Zasadniczo piersi kobiety z czasem stają się mniej gęste.

Czym jest gęsta tkanka piersi?

Mammografia przedstawiająca gęste piersi (po lewej) i tłuste piersi (po prawej)

Gęstość piersi mierzy się ilością tkanki tłuszczowej w piersiach. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym mniej gęste są piersi.

Według niektórych statystyk, około 40-50 procent kobiet w wieku 40-74 lat ma gęste piersi.

Według National Cancer Institute kobiety z gęstymi piersiami częściej mają fałszywie negatywne mammogramy niż kobiety, które nie mają gęstego biustu. Niedawno przeprowadzone badania również łączyły gęste piersi ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi w obu piersiach.

O ile gęsty biust w żaden sposób nie gwarantuje, że kobieta zachoruje na raka piersi, wiadomo, że jest to czynnik dodatkowy i lekarze próbują dalej określić jego związek z rakiem piersi.

Objawy

Częstym błędnym przekonaniem na temat gęstych piersi jest to, że są jędrne lub duże. Jednak kobieta z jędrnym biustem niekoniecznie musi mieć gęste piersi. Gęstość kobiecych piersi może się z czasem zmieniać. Na przykład, gdy kobieta starzeje się, zmiany hormonalne mogą powodować wzrost ilości tkanki tłuszczowej w jej piersiach.

Czynniki ryzyka

 Image credit: Dr. Kathy Cho, National Institutes of Health, 1994 </ br>„></p> <p align=Istnieje kilka faktów dotyczących ryzyka, w tym:

 • Wiek: im młodsza jest kobieta, tym gęstsze są jej piersi. Starsze kobiety mają zwykle mniej gęste piersi.
 • Leki: Kobiety, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą po menopauzie, mogą zauważyć wzrost ich gęstości piersi.
 • Genetyka: kobiety z gęstym biustem częściej mają matki i babki z gęstym biustem.

Lekarze sugerują, że gęsta tkanka piersi jest zwykle genetyczna.

Diagnoza

Lekarze mogą wykrywać gęste piersi, patrząc na zdjęcie rentgenowskie lub inne badanie obrazowe. Zwykle kobiety będą miały mammografię. Mammografia to prześwietlenie piersi, które pozwala lekarzowi zidentyfikować potencjalnie nowotworowe zmiany chorobowe oraz gęstą tkankę piersi.

Lekarze podzielą tkankę piersi na cztery kategorie:

 • głównie tłuszczowe
 • gęstość rozproszona
 • spójna gęstość
 • wyjątkowo gęsty

Chociaż lekarz może oddzielić tkankę piersiową od tych czterech kategorii, nie ma żadnej formuły, która mogłaby umieścić kobietę w którejkolwiek z nich.

Zazwyczaj tłuszczowa tkanka piersiowa będzie ciemna na zdjęciu rentgenowskim, a rakowe zmiany będą wyglądały na białe.

Jednak na zdjęciu rentgenowskim widoczna jest również biała tkanka piersiowa, która jest bardzo gęsta. To podobieństwo w wyglądzie może utrudnić zidentyfikowanie potencjalnych zmian nowotworowych.

Możliwe jest również, że lekarz może zdiagnozować szczególnie gęsty obszar tkanki jako guz, stwierdzając jedynie, że w rzeczywistości jest to obszar o zwiększonej gęstości piersi.

Do dokładnego zdiagnozowania gęstej tkanki piersi lub nowotworów mogą być wymagane różne techniki obrazowania, takie jak skany MRI. Czasami promienie rentgenowskie lub mammogramy mogą nie wykrywać wszystkich nieprawidłowych tkanek. W takim przypadku należy rozważyć zastosowanie alternatywnych technik obrazowania.

Czasami lekarz może zalecić USG. Ultradźwięki używają fal dźwiękowych i mogą pomóc radiologowi w wykryciu, czy bryła jest wypełniona płynem.

Tomosynteza piersi wykorzystuje obrazowanie trójwymiarowe do odtworzenia piersi.

Leczenie

Matka i córka bierze

Chociaż nie ma sposobu, aby zapobiec rozwojowi gęstej tkanki piersi, kobieta może podejmować decyzje dotyczące stylu życia, które pomogą jej zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Przykłady obejmują:

 • utrzymanie zdrowej wagi
 • angażowanie się w regularną aktywność fizyczną
 • powstrzymanie się od palenia
 • ograniczenie spożycia alkoholu

Wytyczne zalecają nie więcej niż jeden drink dziennie dla większości kobiet.

Badacze nie stwierdzili, czy przyjmowanie leków zmniejszających gęstość piersi zmniejszy ryzyko raka piersi u kobiet.

Lekarz prawdopodobnie rozważy dodatkowe ryzyko dla raka piersi i zaleci częstość obrazowania. Na przykład, jeśli kobieta ma gęste piersi, a także raka piersi w rodzinie, może wymagać częstszych skanów obrazowych.

Czy istnieje link raka?

Kobiety z gęstym biustem wiążą się z większym ryzykiem raka piersi.

Według artykułu, kobiety z gęstą tkanką piersi są 4-5 razy bardziej narażone na raka piersi niż kobiety, które tego nie robią.

Inne badanie opublikowane w czasopiśmie wykazało, że kobiety z gęstym biustem, które mają raka piersi w jednej piersi są bardziej narażone na rozwój raka piersi w przeciwnej piersi.

Wiedza ta może pomóc lekarzom doradzać kobietom w zakresie wykrywania raka piersi, jak również w podejściach terapeutycznych dla kobiet chorych na raka.

Ponad 20 państw uchwaliło prawa wymagające od radiologów poinformowania wszystkich kobiet, które zidentyfikowali jako posiadające gęste piersi, aby mogły być świadome zwiększonego ryzyka. Jeśli kobieta otrzyma tę informację, powinna omówić to z lekarzem.

Perspektywy

Jeśli kobieta jest zidentyfikowana jako posiadająca gęste piersi, powinna porozmawiać z lekarzem o jej indywidualnym ryzyku związanym z rakiem piersi, biorąc pod uwagę jej zdrowie i historię rodzinną.

Kobieta i jej lekarz mogą w razie potrzeby zaplanować harmonogram badań lub zorganizować dodatkowe badania obrazowe w celu dalszej oceny piersi.

American Cancer Society zaleca kobietom w wieku 45-54 robienie mammografii każdego roku. Po 55 roku życia niektóre kobiety mogą przejść na badania przesiewowe co 2 lata, jeśli zdecydują się na to.

Kobiety z historią raka piersi w rodzinie lub osoby, które chciałyby rozpocząć badania wcześniej, mogą porozmawiać o tym z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: