Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ćwiczenia aerobowe: „Program konserwacji mózgu”

Nowe badania wskazują, że ćwiczenia aerobowe spowalniają zmniejszanie wielkości mózgu w starszym wieku, pomagając w utrzymaniu funkcji poznawczych.

ludzie biegają i chodzą po moście

Ćwiczenia aerobowe to rodzaj treningu, który zwiększa bicie serca i stymuluje go do pompowania większej ilości tlenu przez ciało, ale nie powoduje natychmiastowego skrócenia oddechu. Niektóre przykłady ćwiczeń aerobowych obejmują bieganie, jazdę na rowerze i pływanie.

Wśród wielu korzyści zdrowotnych, jakie przynosi aerobik, niektóre z nich to utrata masy ciała, poprawa zdrowia układu krążenia, zmniejszenie lęku i regulacja nastroju.

W niedawno przeprowadzonych badaniach podkreślono, że ćwiczenia o niskiej intensywności mogą zapobiegać depresji.

A teraz naukowcy z National Institute of Complementary Medicine (NICM) na Western Sydney University w Australii – we współpracy z kolegami z Wydziału Psychologii i Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii – przyglądają się możliwym korzyściom, jakie ćwiczenia aerobowe mogą utrzymać mózg.

Naturalnie, rozmiar mózgu zmniejsza się o około 5 procent co 10 lat po 40 roku życia. Ten efekt starzenia się mózgu jest również czasem związany z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Główny autor Joseph Firth, pracownik naukowy doktora NICM, mówi, że kiedy ćwiczymy, nasze mózgi wytwarzają substancję chemiczną, która może pomóc w zapobieganiu spadkowi zdolności poznawczych.

„Kiedy ćwiczysz, produkujesz substancję chemiczną zwaną czynnikiem neurotroficznym pochodzącym z mózgu […], która może pomóc w zapobieganiu spadkowi wieku, zmniejszając degradację mózgu” – wyjaśnia.

Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie.

Aerobik zwiększa rozmiar lewego hipokampa

Istniejące badania wykorzystujące model zwierzęcy zasugerowały, że ćwiczenia fizyczne mogą w znacznym stopniu przynieść korzyści mózgowi, stymulując wzrost tkanki nerwowej i spowalniając lub zapobiegając zaburzeniom poznawczym.

To samo postawiono hipotezie w przypadku ludzi, ale dotychczasowe dowody były dość ograniczone.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali 14 różnych badań klinicznych z zebranym źródłem danych 737 skanów mózgu wykonanych przed i po zaangażowaniu się w programy ćwiczeń aerobowych, a także podczas ustawień kontrolnych.

Wszyscy uczestnicy mieli od 24 do 76 lat – średnio 66 lat – i obejmowali kognitywnie zdrowych dorosłych wraz z osobami z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, depresją i schizofrenią.

Firth i współpracownicy byli zainteresowani badaniem, w jaki sposób ćwiczenia aerobowe mogą wpływać na mózg. Niektóre programy treningowe, w których uczestniczyli uczestnicy, obejmowały chodzenie, stacjonarną jazdę na rowerze i ćwiczenia na bieżni.

Programy trwały od 3 do 24 miesięcy i składały się z dwóch do pięciu sesji ćwiczeń tygodniowo.

Stwierdzono, że ćwiczenia aerobowe nie wpływają na ogólną objętość hipokampa – to jest obszar mózgu, który odgrywa kluczową rolę w tworzeniu i utrwalaniu pamięci – ale zwiększył rozmiar lewej części tego mózgu region.

Badania wykazały, że lewa strona hipokampa jest zaangażowana w funkcję pamięci i uczenia się werbalnego.

Firth wyjaśnia, że ​​to, co sugeruje, że ćwiczenia aerobowe mogą spowolnić spadek zdolności poznawczych związany z wiekiem, wspierany przez zmniejszenie wielkości lewego hipokampa.

„Nasze dane pokazały, że zamiast” zwiększać rozmiar samego hipokampa „, główne” korzyści dla mózgu „wynikają z ćwiczeń aerobowych, które spowalniają pogarszanie się wielkości mózgu. Innymi słowy, ćwiczenia mogą być postrzegane jako program mózg.”

Joseph Firth

Te wyniki, sugeruje Firth, mogą mieć ważne implikacje w zakresie zapobiegania powstawaniu zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zbadać możliwości oferowane przez tę drogę.

„Związek między sprawnością krążeniowo-oddechową a wzrostem zarówno strukturalnym, jak i wydajnościowym” – podsumowują naukowcy – wskazuje, że jest to odpowiedni cel dla aerobowych programów treningowych poprawiających zdrowie mózgu. „

Like this post? Please share to your friends: