Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak rozpoznać rozbłyski fibromialgii

Fibromialgia jest stanem długotrwałym, który powoduje ból i tkliwość w całym ciele.

Naukowcy szacują, że około 5 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi na fibromialgię. Chociaż mężczyźni i dzieci mogą mieć zaburzenie, częściej występuje u kobiet. Większość osób z tą chorobą rozpoznaje się w wieku średnim.

Kiedy bóle fibromialgii zaczynają się palić, każda aktywność może wydawać się trudniejsza. Wszyscy ludzie doświadczają płomieni w różny sposób i mogą występować różne wyzwalacze w zależności od osoby.

Co to jest zaostrzenie fibromialgii?

Zestresowana kobieta

Niektóre osoby z fibromyalgią mogą regularnie doświadczać pewnych objawów.

Jednak ból związany z fibromialgią ma tendencję do fluktuacji i pogorszenia.

Kiedy symptomy tymczasowo zwiększają liczbę lub intensywność, nazywa się to zaostrzeniem lub zaostrzeniem.

Rozbłyski mogą się zdarzyć bez ostrzeżenia i najczęściej występują, gdy osoba z fibromialgią jest zestresowana lub pod dużą presją.

Rozbłysk może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Potencjalne impulsy wyzwalające

Niektóre czynniki mogą wywołać zaostrzenie fibromialgii, takie jak:

 • dieta
 • hormony
 • stres fizyczny lub psychologiczny
 • harmonogram
 • sen
 • temperatura lub pogoda
 • leczenie

Stresujące wydarzenia, operacja lub wypadki mogą pogorszyć objawy fibromialgii. Zaostrzenia mogą być również spowodowane brakiem snu lub zbyt dużym lub zbyt małym wysiłkiem fizycznym.

Objawy fibromialgii

Głównym objawem fibromialgii jest powszechny ból. Stan ten powoduje ból, sztywność i tkliwość mięśni, ścięgien i stawów. Indywidualne objawy różnią się w zależności od osoby. Objawy mogą różnić się intensywnością i przychodzą i odchodzą.

Objawy fibromialgii mogą obejmować:

 • ból w całym ciele, szczególnie w plecach lub szyi
 • ekstremalna wrażliwość na ból, jasne światło, dym i niektóre pokarmy
 • sztywność podczas pozostawania w tej samej pozycji przez długie okresy
 • skurcze mięśni
 • ekstremalne zmęczenie
 • złej jakości sen
 • zmęczenie
 • kłopoty z pamięcią, uczeniem się, zwracaniem uwagi i koncentracją zwaną „mgłą fibro”
 • powolna lub zagmatwana mowa
 • częste bóle głowy lub migreny
 • zespół jelita drażliwego

Ktoś z fibromialgią może czasami odczuwać niezdarność, zawroty głowy, uczucie gorąca lub zimna, bolesne miesiączki, zespół niespokojnych nóg, drętwienie lub mrowienie w dłoniach i stopach.

Codzienny ból i zapobieganie snu mogą powodować problemy w domu i pracy. Stres związany z radzeniem sobie z chorobą może również prowadzić do lęku i depresji.

Lekarze określają punkty przetargowe lub spustowe, które powodują zaostrzenia, ale nie są już szeroko stosowane. American College of Rheumatology ma nowsze kryteria diagnozy fibromialgii.

Wskazówki

Chociaż niektóre czynniki wyzwalające fibromialgię znajdują się poza kontrolą danej osoby, innym można zająć się i zapobiegać zaostrzeniom. Często łatwiej jest zapobiec flarom niż je traktować.

Poniżej znajduje się kilka zmian stylu życia i wskazówki, które mogą pomóc złagodzić objawy i ułatwić fibromialgię z dnia na dzień.

Prowadzenie rejestru wyzwalaczy

Prowadzenie rejestru wyzwalaczy fibromialgii

Wyzwalacze dla fibromialgii różnią się w zależności od osoby. Prowadzenie rejestru czynności, posiłków, czasu snu i czasu trwania oraz objawów fibromialgii może pomóc w identyfikacji poszczególnych czynników wyzwalających.

Nagrywanie tych działań może uwypuklić wzorce wywołujące efekt płomienia. Może to pomóc osobie z fibromialgią dowiedzieć się, jak lepiej zarządzać lub unikać tych wyzwalaczy.

Zmniejszenie stresu i relaks

Stres powoduje nasilenie objawów fibromialgii. Wiele osób z fibromialgią odczuwa stres i depresję, niepokój i frustrację. Ludzie mogą czerpać korzyści z próby uniknięcia lub ograniczenia ekspozycji na stresujące sytuacje i czasu na relaks.

Podczas gdy techniki takie jak medytacja lub głęboki oddech mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem, ważne jest, aby ludzie z fibromialgią nie unikali całkowicie aktywności fizycznej. Ludzie z fibromyalgią, którzy rzucili pracę lub przestali ćwiczyć, nie radzą sobie tak dobrze jak ci, którzy pozostają aktywni.

Dostępne są opcje pomagające w radzeniu sobie ze stresem, obejmujące terapię behawioralną poznawczą (CBT), terapię grupową i informacje zwrotne od wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia.

Wystarczającej ilości snu

Zmęczenie jest jednym z głównych objawów fibromialgii. Ważne jest, aby osoba z fibromialgią miała wystarczająco dużo snu.

Praktyki higieny snu, które mogą pomóc w pójściu spać i wstawaniu o tej samej porze każdego dnia i ograniczeniu drzemki w ciągu dnia.

Czasami ludzie z fibromialgią doświadczają zespołu niespokojnych nóg i bólu, który może zakłócać sen. Lekarz może zalecić leczenie tych problemów, które mogą pomóc w spokojnym śnie.

Regularnie ćwiczyć

Regularna aktywność fizyczna może często zmniejszać lub poprawiać objawy fibromialgii. Chociaż ćwiczenia mogą początkowo nasilać objawy bólu, może to pomóc w zapobieganiu bólowi w miarę upływu czasu.

Zajęcia, które są zalecane dla osób z fibromialgią obejmują chodzenie, jazda na rowerze, pływanie i aerobik w wodzie. Pomocne może być także zachowanie dobrych nawyków postawy, rozciągania i ćwiczeń relaksacyjnych.

Aby uzyskać maksymalny efekt, zaleca się, aby osoby cierpiące na fibromialgię zaczęły łagodne ćwiczenia, takie jak chodzenie i powoli budowały wytrzymałość i intensywność.

Odporność i ćwiczenia wzmacniające mogą poprawić siłę mięśni, upośledzenie fizyczne, depresję i jakość życia. Mogą również poprawić zmęczenie, funkcję i poprawić nastrój u osób z fibromialgią.

Nie robiąc zbyt wiele

Podczas gdy regularna aktywność fizyczna jest zalecana, aby pomóc w opanowaniu objawów fibromialgii, ważne jest, aby ograniczyć nadmierne wysiłki, aby nie robić zbyt wiele.

Umiar jest kluczem.Jeśli osoba cierpiąca na fibromialgię robi zbyt wiele w dni, w których objawy są dobre, może to oznaczać więcej złych dni. Jednak w złe dni ludzie powinni nadal starać się być tak aktywni, jak tylko mogą. Utrzymywanie poziomu aktywności tak jak to możliwe zapewnia najlepszy rezultat.

Dieta

Chociaż nie ma konkretnej diety zalecanej osobom z fibromialgią, istnieją pewne pokarmy, które wydają się pogarszać objawy fibromialgii.

Spróbuj diety eliminacyjnej, w której każdego tygodnia wykluczasz określone grupy żywności, aby sprawdzić, czy objawy się poprawiają. Jeśli objawy ustąpią po wykluczeniu pewnego rodzaju pokarmu, mogą one być połączone z objawami fibromialgii.

Utrzymanie prawidłowego odżywiania pomoże zwiększyć poziomy energii i pomoże uniknąć innych problemów zdrowotnych.

Fibromialgia i zabezpieczenie społeczne

Wiele osób z fibromialgią nie może pracować lub powrócić do normalnego poziomu życia.

Dla takich osób orzeczenia ZUS w Stanach Zjednoczonych nakazują, że tak długo, jak lekarz medyczny lub lekarz osteopatyczny może stwierdzić, że choroba powoduje medycznie możliwe do określenia upośledzenie (MDI), warunek ten kwalifikuje się jako niezdolność do świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że lekarz powinien być w stanie potwierdzić:

 • historia powszechnego bólu
 • co najmniej 11 punktów przetargowych po rozpatrzeniu
 • powtarzane przypadki co najmniej sześciu objawów fibromialgii
 • dowód, że inne wyjaśnienia lub warunki zostały wykluczone.

Administracja zabezpieczenia społecznego (Social Security Administration – SSA) wymaga dokumentacji medycznej datowanej na 12 miesięcy w związku z chorobą i może przeprowadzać wywiady z krewnymi, przyjaciółmi, sąsiadami i byłymi pracodawcami w celu potwierdzenia diagnozy.

W niektórych przypadkach SSA może sfinansować konsultację w celu potwierdzenia wyniszczającego charakteru choroby.

Leczenie

terapeuta robi notatki z pacjentem

Leczenie rzutów fibromialgii może być trudne. Zapobieganie rozwojowi flary jest w pierwszej kolejności mniej skomplikowane niż leczenie flary.

Fibromyalgia ma kilka symptomów, co oznacza, że ​​żadne leczenie nie naprawi ich wszystkich. Również leczenie, które działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej osoby.

Różne zabiegi w różnych kombinacjach muszą być wypróbowane, zanim ktoś znajdzie plan, który dla nich działa. Plan leczenia często będzie mieszanką leków i zmian w stylu życia.

Leki, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z bólem fibromialgii i poprawie snu, obejmują:

 • leki przeciwdepresyjne
 • leki przeciwwstrząsowe
 • przydatny może być naltrekson, który jest lekiem przeciwopioidowym

Terapia rozmowa, taka jak CBT, ma na celu zmianę sposobu, w jaki osoba myśli o rzeczach i może pomóc w zwalczaniu fibromialgii w bardziej pozytywny sposób. Psychoterapia może również pomóc komuś z fibromialgią pomóc zrozumieć i poradzić sobie z ich myślami i uczuciami.

Istnieje niewiele dowodów na to, że alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura, masaż i aromaterapia, pomagają w fibromialgii. Jednak te metody mogą pomóc w relaksacji i stresie.

Perspektywy

Nie ma lekarstwa na fibromialgię. Jednak zmiany w leczeniu i zmianie stylu życia mogą pomóc w leczeniu fibromialgii i zmniejszyć prawdopodobieństwo wybuchu. Fibromyalgia to choroba, którą można opanować, a ludzie z zaburzeniami mogą żyć pełnią życia.

Udział w regularnych ćwiczeniach jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie rozbłysków fibromyalgia i zarządzanie bólem.

Like this post? Please share to your friends: