Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest szyszynka?

Kiedyś nazywa się „trzecie oko”, szyszynka jest małym gruczołem położonym głęboko w centrum mózgu. Nazwany ze względu na swój sześcienny kształt, ten gruczoł wydziela melatoninę, która odgrywa rolę w wewnętrznym zegarze organizmu.

Szyszynka była jednym z ostatnich narządów mózgowych do odkrycia i była przedmiotem wielu mitologii i spekulacji. Siedemnastowieczny francuski filozof Rene Descartes uważał, że dusza znajduje się w szyszynce.

Co to jest szyszynka?

Szyszynka wyróżniona w modelu ludzkiego mózgu. Dactylitis

Mózg składa się z dwóch różnych półkul połączonych włóknami.

Szyszynka znajduje się pośrodku mózgu, pomiędzy dwiema półkulami.

Szyszynka zawiera głównie pinealocyty, które są komórkami produkującymi hormon melatoniny; i komórki glejowe, które są szczególnym rodzajem komórek mózgowych, które wspierają neurony (komórki, które przekazują informacje do innych komórek).

Zrozumienie rytmów okołodobowych

Szyszynka jest kluczem do wewnętrznego zegara organizmu, ponieważ reguluje okołodobowe rytmy organizmu. Rytmy okołodobowe to codzienne rytmy ciała, w tym sygnały, które powodują, że ktoś czuje się zmęczony, śpi, budzi się i czuje się czujny o tej samej porze każdego dnia.

Szyszynka wydziela melatoninę, hormon, który pomaga regulować rytmy okołodobowe. Melatonina jest wytwarzana w zależności od ilości światła, na którą narażona jest osoba.

Szyszynka uwalnia większe ilości melatoniny, gdy jest ciemno, co wskazuje na rolę melatoniny we śnie. Wielu producentów suplementów oferuje melatoninę jako „naturalny” środek wspomagający sen.

Niektóre badania sugerują jednak, że związek pomiędzy melatoniną a snem może nie być tak prosty, jak się wydaje. Naukowcy odkryli, że usunięcie szyszynki nie wpłynęło na poziomy aktywności szczurów, które miały normalny dostęp do światła i ciemności. Doszli do wniosku, że funkcja szyszynki może być bardziej skomplikowana niż początkowo sądzono i że jej rola może się znacznie różnić między różnymi zwierzętami.

Inne funkcje szyszynki

Szyszynka została powiązana z szeregiem innych funkcji. Obejmują one:

Metabolizm kości

 Image credit: Life Science Databases (LSDB), (2009, 20 września) </ br>„></p> <p align=Badania na myszach sugerują, że zmiany w funkcjonowaniu szyszynki mogą wpływać na metabolizm kości. Kobiety po menopauzie są znacznie bardziej narażone na osteoporozę niż inne grupy.

Funkcja gruczołu szyjącego z wiekiem maleje. W badaniu stwierdzono, że doustne suplementy melatoniny mogą pomóc w zwiększeniu masy kostnej, która mogłaby być stosowana w przyszłości w celu ochrony przed osteoporozą po menopauzie.

Zdrowie psychiczne

Sen i zdrowie psychiczne są nierozerwalnie związane. Brak snu może spowodować lub pogorszyć niektóre schorzenia psychiczne. Niektóre zaburzenia zdrowia psychicznego mogą również utrudniać sen.

Niektóre warunki zdrowia psychicznego zostały powiązane z dostępem do światła. Na przykład sezonowe zaburzenie afektywne jest formą depresji, która wpływa na nastrój danej osoby i ma tendencję do występowania, gdy poziom światła jest niski. Może to być spowodowane zmianami w wydzielaniu melatoniny.

W przeglądzie przeprowadzonym w 2017 r. Nie znaleziono jednak dowodów na to, że melatonina ma jakikolwiek wpływ na zaburzenia nastroju.

Funkcja przysadki mózgowej

Przysadka to gruczoł, który wystaje z części mózgu zwanej podwzgórzem. Podwzgórze jest związane z szerokim zakresem funkcji hormonalnych, w tym wzrostu i funkcji tarczycy. Starsze badania sugerują, że szyszynka może zmienić zachowanie przysadki mózgowej.

Melatonina może blokować wydzielanie hormonów przysadkowych, które odgrywają istotną rolę w rozwoju jajników i jąder oraz regulują funkcje, takie jak cykl menstruacyjny.

Metabolizm leków

Niektóre leki, w tym zarówno leki na receptę, jak i na receptę, wydają się zmieniać funkcję szyszynki i zmieniać wzory wydzielania melatoniny.

W jednym z badań stwierdzono, że szyszynka może odgrywać znaczącą rolę w uzależnieniu od kokainy i innych środków psychostymulujących.

Starzenie się

Wraz z wiekiem, szyszynka ma tendencję do wydzielania mniej melatoniny. Jest mało prawdopodobne, że melatonina jest jedynym winowajcą zmian związanych z wiekiem, ale obniżone poziomy melatoniny mogą pomóc w wyjaśnieniu procesu starzenia się.

Starsi dorośli zwykle mniej śpią i mogą mieć problemy z zasypianiem. Zmiany w melatoninie mogą wyjaśnić to zjawisko.

Poczucie kierunku

W starszym badaniu osób z zaburzeniami gruczołów szyszynka stwierdzono, że uszkodzenie tego gruczołu wiąże się z obniżeniem orientacji.

Sugeruje to, że szyszynka może odgrywać w dużej mierze nierozpoznaną rolę w nawigacji przestrzennej.

Dysfunkcja gruczołu szyjącego

Student medycyny i lekarz patrząc na miniaturowy model anatomiczny ludzkiego szkieletu, wskazując na konkretne kości.

Szyszynka może gromadzić osady wapnia. Depozyty te są normalne u zdrowych osób, ale nadmierne zwapnienie może uniemożliwić prawidłową pracę szyszynki.

Ponieważ szyszynka jest ściśle związana z podwzgórzem, problemy z podwzgórzem – w tym rak, wzrosty lub problemy hormonalne – mogą powodować dysfunkcję szyszynki. Guzy gruczołu szyszynkowego są rzadkie, ale mogą również zmieniać funkcje szyszynki.

Najważniejszym objawem dysfunkcji szyszynki jest zmiana rytmu okołodobowego. Może to oznaczać, że śpisz za dużo lub za mało, czujesz się aktywnie i niespokojnie w środku nocy lub czujesz się śpiący w nietypowych momentach.

Inne objawy problemu z szyszynką obejmują:

  • bóle głowy, nudności, wymioty lub drżenie
  • trudność z poczuciem kierunku
  • zmiany płodności, cyklu miesiączkowego lub owulacji
  • osteoporoza
  • problemy ze zdrowiem psychicznym, w szczególności objawy sezonowe

Na wynos

Szyszynka jest niezbędna dla procesu, który większość osób uważa za pewnik: utrzymywanie spójnego harmonogramu z dnia na dzień.Bez tego ciało będzie miało problemy z zaśnięciem i obudzeniem w tym samym czasie i może nie wiedzieć, jak właściwie reagować na zmiany poziomu światła.

Więcej badań może ujawnić dodatkowe funkcje szyszynki i określić, jak światło i melatonina wpływają na codzienne zdrowie.

PLMedBook