Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Amerykańska kobieta z podwójną macicą spodziewa się dwóch dzieci, które nie są bliźniakami

Amerykanka z podwójną macicą, rzadką chorobą, która dotyka około 1 na tysiąc kobiet w Stanach Zjednoczonych, iwyraża dwoje dzieci, z powodu odstępu jednego tygodnia, ale nie są bliźniakami, ponieważ jedno dziecko rośnie w jednym macicy, a drugie dziecko, poczęte w innym czasie wzrasta w drugim łonie.

W zeszłym tygodniu w raporcie CBS Atlanta napisano, że Angie Cromar, pielęgniarka zajmująca się pracą i dostawą z Utah, powiedziała, że ​​jej mąż nie uwierzyłby jej na początku, kiedy przekazała mu wiadomość.

Cromar ma rzadką chorobę zwaną macicą didelphys. Rozwija się u płodu płci żeńskiej przed urodzeniem i występuje, gdy dwie probówki, które nie łączą się razem tworząc macicę, nie robią tego, rozwijając się w dwie oddzielne wnęki, czasami każda z własną szyjką macicy. W niektórych przypadkach kobieta może również mieć duplikat lub podzielona pochwa.

Cromar wiedział, że zanim zaszła w ciążę z obecnymi dwójką dzieci, miała taką chorobę, ale jak powiedziała w CBS Atlanta, nie była to problem w innych ciążach. Powiedziała, że ​​już wie o możliwości, że jej dzieci mogą być przedwczesne i mają niską masę urodzeniową.

Na świecie było tylko około 100 przypadków kobiety z podwójną macicą w ciąży w obu macicach.

Podwójna macica czasami nie jest nawet diagnozowana: niektóre kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że ją mają, nawet podczas ciąży i porodu. Objawy obejmują niezwykły ból przed lub w trakcie okresu oraz nieprawidłowe krwawienie w okresie.

Według informacji z Kliniki Mayo, leczenie jest konieczne tylko wtedy, gdy występują objawy lub powikłania, takie jak poronienia lub ból w miednicy.

Wiele kobiet z podwójną macicą ma normalne ciąże i porody, ale czasami mogą one doświadczać niepłodności, a ryzyko powikłań ciąży może być większe, ponieważ macica jest nieco mniejsza.

Przedwczesne porody mogą wystąpić, jeśli dziecko znajduje się w nietypowej pozycji, np. W klatce piersiowej (w kierunku kanału rodnego).

Według New York Daily News, Cromer powiedział w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizyjnej KSL, że „trochę się denerwowała”, ponieważ wiedziała, co może się stać:

„Ale jestem naprawdę podekscytowany,” powiedziała.

Źródła: CBS Atlanta, Mayo Clinic, Medscape, New York Daily News.

Napisane przez: Catharine Paddock, PhD

Like this post? Please share to your friends: