Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczyć zaciśnięty nerw

Przebicie nerwu występuje wtedy, gdy nacisk lub siła jest położona na obszarze nerwu, powodując wysyłanie sygnałów ostrzegawczych do mózgu. Sygnały te obejmują ból, drętwienie i osłabienie.

W tym artykule dowiesz się, jak zredukować objawy zaciśniętego nerwu i jak zapobiegać im w przyszłości.

Objawy

Sygnały ostrzegawcze wysyłane przez zaciśnięty nerw mogą powodować kilka różnych objawów w ciele, szczególnie w okolicy nerwu.

Kobieta stosująca ciepło lub kostkę lodu do łokcia, aby złagodzić ból.

Objawy zaciśniętego nerwu obejmują:

  • mrowienie
  • palenie
  • drętwienie
  • ból
  • słabe mięśnie
  • kłujący ból, taki jak szpilki i igły
  • obszar może czuć, że „zasnął”

Objawy mogą być gorsze podczas leżenia lub tuż po przebudzeniu.

Uszczypnięty nerw również naraża osobę na ryzyko innych problemów. Objawy rwy kulszowej, łokcia tenisisty i zespołu cieśni nadgarstka mogą pojawić się u osób z uciskanym nerwem.

Napięte nerwy mogą wystąpić w dowolnym miejscu w ciele, ale najczęściej zdarzają się w szyi, plecach, łokciach i nadgarstkach.

Dziesięć domowych środków zaradczych na uszczypnięty nerw

Istnieje wiele sposobów, w jaki osoba może złagodzić ból zaciśniętego nerwu w domu.

1. Dodatkowy sen i odpoczynek

Kobieta śpi w łóżku.

Sen jest niezbędny do leczenia nerwu. Ciało naprawia się podczas snu, więc poświęcenie mu więcej czasu może pomóc w szybszym zmniejszeniu objawów.

W wielu przypadkach odpoczynek chorego obszaru i uzyskanie dodatkowego snu wystarcza, aby samodzielnie uciskać nerw.

Podczas leczenia zaciśniętego nerwu ważne jest również, aby nie nadużywać nerwu. Uszkodzenie nerwu może być gorsze przez nadmierne zużycie. Osoba ze zmiażdżonym nerwem powinna unikać ruchów drażniących nerwy. Powinni także spróbować spać w pozycji, która łagodzi nacisk na nerwy.

2. Zmiana postawy

Uszkodzona nerw może być spowodowana lub pogorszona przez słabą postawę. Siedzenie lub stanie z nieprawidłową postawą przez dłuższy czas powoduje niepotrzebne obciążenie ciała, które może uszkodzić kręgosłup i mięśnie, prowadząc do zaciśniętego nerwu.

Używanie poduszek, regulowanych krzeseł i podpórek pod szyję podczas siedzenia może pomóc w zmniejszeniu nacisku i umożliwieniu wyzdrowienia nerwu.

3. Ergonomic workstation

Osoby zajmujące się uszczypniętymi nerwami mogą próbować dokonywać zmian w swoim miejscu pracy.

Korzystanie z ergonomicznej myszy i klawiatury może pomóc zmniejszyć nacisk w dłoniach i nadgarstkach. Podniesienie monitora komputerowego do poziomu oczu może pomóc w zmniejszeniu bólu szyi i objawów szyi.

Korzystanie ze stojącej stacji roboczej może pomóc w utrzymaniu ruchomego i elastycznego kręgosłupa, co może zmniejszyć ból pleców.

Ergonomiczne stacje robocze mają szereg opcji pozycyjnych, odpowiednich dla wielu typów nerwu zaciśniętego.

Najlepszym sposobem na znalezienie właściwej pozycji jest umożliwienie danej osobie eksperymentowania z ustawieniami, aby zobaczyć, która pozycja łagodzi nacisk.

4. Leki przeciwbólowe

Bez recepty leki przeciwbólowe mogą również pomóc w uszczypnięciu nerwu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen i aspiryna, mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból w przypadku niewielkich zaciśniętych nerwów.

Podobnie jak w przypadku każdego leku, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie zaleceń dotyczących dawkowania i wszelkich potencjalnych interakcji przed zastosowaniem NLPZ.

5. Rozciąganie i joga

Delikatne rozciąganie i joga mogą pomóc rozładować napięcie i ciśnienie w okolicy. Ważne jest, aby nie rozciągać się zbyt głęboko, ponieważ może to pogorszyć objawy.

Jeśli dana osoba odczuwa ból lub dyskomfort podczas ćwiczeń, powinna natychmiast przestać, aby nie uszkodzić nerwu.

6. Masaż lub fizykoterapia

Masaż może również pomóc zmniejszyć ból i stres. Delikatne uciskanie okolicy może pomóc w złagodzeniu napięcia, a masaż całego ciała może pomóc w rozluźnieniu mięśni.

Masaż głębokich tkanek może nie być dobrym pomysłem, ponieważ dodatkowy nacisk może pogorszyć objawy.

Fizjoterapia, stosując kombinację ćwiczeń, masażu i łagodnych rozciągnięć, może pomóc złagodzić objawy.

7. Szyna

Jeśli jest to możliwe, noszenie szyny na dotkniętym obszarze może pomóc w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom i pomóc wyleczyć nerw. Jest to standardowa metoda leczenia nerwów zaciśniętych w dłoniach i nadgarstkach.

Wiele osób śpi również z szyną, aby zapobiec podrażnieniom w nocy i pomóc im spać. Szyna pomoże odciążyć nerw.

8. Podnieś nogi

Osoby z uciętymi nerwami w plecach mogą znaleźć ulgę podnosząc nogi, aby usunąć nacisk kręgosłupa.

Osoba może to osiągnąć, wkładając kilka poduszek pod kolana, więc ich nogi są pod kątem 45 ° do ciała.

9. Lód i paczki ciepła

Na przemian między pakietami ciepła i lodu może w wielu przypadkach zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Połączenie gorąca i zimna zwiększa krążenie świeżej krwi w okolicy, co może pomóc złagodzić ból.

Przytrzymaj lód przez dotknięty obszar przez około 15 minut na raz, trzy razy dziennie, aby zmniejszyć stan zapalny. Podkładki termiczne można nakładać przez dłuższy czas, do 1 godziny, trzy razy dziennie.

10. Zmiany w stylu życia

W dłuższej perspektywie, dodanie ćwiczeń o niskim wpływie, takich jak chodzenie, pływanie lub jazda na rowerze, do codziennego reżimu może pomóc w zmniejszeniu objawów i utrzymaniu ciała w formie. Utrata dodatkowej wagi może zmniejszyć nacisk na nerwy, a dodatkowa mobilność z regularnego treningu może zmniejszyć stan zapalny.

Rozciąganie przed lub po ćwiczeniach o niskim wpływie może pomóc w utrzymaniu elastyczności ciała i zredukować ciśnienie i stan zapalny w pobliżu nerwów.

Przyczyny zaciśniętych nerwów

Kobieta siedzi na krześle za pomocą laptopa, z zgarbionymi ramionami i kiepską postawą.

Przebicie nerwu zwykle ma miejsce, gdy nerw jest uszkodzony i nie może wysłać regularnych sygnałów do mózgu, co może wywoływać uczucie drętwienia i mrowienia.

Uszczypnięty nerw może się zdarzyć z wielu powodów. Może to spowodować przepuklina krążka międzykręgowego lub kości, które ściskają nerw.Może to być również spowodowane zapaleniem stawów w okolicy.

Ponadto niektóre czynności i nawyki mogą powodować uszczypnięcie nerwu. Siedzenie, stanie lub chodzenie ze złą postawą może przyczyniać się do zaciśniętego nerwu.

Urazy sportowe lub powtarzające się czynności mogą uciskać nerwy. Dodatkowy nacisk i waga powodowana przez otyłość mogą również prowadzić do zaciśniętych nerwów.

Kiedy iść do lekarza

Przebity nerw wysyła sygnały ostrzegawcze do mózgu, dlatego ważne jest, aby ludzie ich słuchali. Każdy, kto odczuwa ból ze zmiażdżonego nerwu, który trwa po regularnych terapiach lub trwa dłużej niż kilka dni, powinien zgłosić to lekarzowi.

Jest kilka symptomów, które wymagają pomocy medycznej tak szybko, jak to możliwe, w tym:

  • szarpany nerw wpływający na pęcherz
  • niezdolność do chwytania przedmiotów lub tendencji do upuszczania przedmiotów
  • uszkodzenie nerwu, które powoduje kończynę lub obszar ciała do rozdawania lub zapaści

Lekarze mogą poprosić o badania obrazowe, takie jak obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI) lub skan tomografii komputerowej (CAT), aby uzyskać lepszy obraz nerwów i ich wpływu. Pomoże to zawęzić opcje leczenia, które obejmują środki przeciwbólowe lub kortykosteroidy, fizykoterapię lub, w ciężkich przypadkach, zabieg chirurgiczny.

Leczenie chirurgiczne wiąże się z ryzykiem i powikłaniami, więc każdy, kto rozważa operację powinien bezpośrednio współpracować z lekarzem, aby znaleźć plan leczenia odpowiadający jego osobistym potrzebom.

Perspektywy

Większość zaciśniętych nerwów jest tymczasowa i łatwa do leczenia w domu. Uporczywe objawy mogą być oznaką poważniejszych szkód, które wymagają opieki medycznej.

Zniekształcone nerwy są w większości przypadków możliwe do uniknięcia, a dobra rutyna samoopieku może pomóc zmniejszyć stan zapalny i utrzymywać presję na budowanie wokół nerwów.

Like this post? Please share to your friends: