Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy twój pies może ci dać norowirusa?

Norowirus jest główną przyczyną chorób przenoszonych przez żywność w USA. Możesz również łapać od zarażonych ludzi i zanieczyszczonych powierzchni. Teraz nowe badania stawiają pytanie, czy ludzie mogą go złapać od psów.

pies i młoda dziewczyna

Pisząc do weterynarza, Sarah Caddy i koledzy wyjaśniają, w jaki sposób odkryli, że niektóre psy potrafią wywołać reakcję immunologiczną na humannorowirusa – mocną wskazówkę, że zostały zarażone przez robaka.

Caddy, która pracuje nad swoim doktoratem na University of Cambridge i ImperialCollege London w Wielkiej Brytanii, mówi:

„Potwierdziliśmy również, że ludzki norowirus może wiązać się z komórkami jelit kanalika, co jest pierwszym krokiem niezbędnym do zakażenia komórek.”

Wraz z dowodami, że ludzki norowirus został wyizolowany od psów domowych w Europie, odkrycia budzą obawy, że ludzie mogą złapać ten błąd od zwierząt.

Norowirus jest główną przyczyną zapalenia żołądka i jelit, czyli „grypy żołądkowej”, powodującej wymioty i biegunki u dorosłych i dzieci. Jest bardzo zakaźny i może zarazić każdego. Możesz go złapać od osoby zarażonej, skażonej żywności lub wody lub z zanieczyszczonych powierzchni.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) w USA każdego roku norowirus jest odpowiedzialny za 19-21 milionów przypadków ostrego zapalenia żołądka i jelit i zawiera 570-800 zgonów, głównie wśród małych dzieci i osób starszych.

Cząsteczki ludzkiego norowirusa mogą łączyć się z tkanką jelitową psa

Do badań Caddy i koledzy użyli niezakaźnych cząsteczek ludzkiego norowirusa – zawierających tylko zewnętrzny płaszcz białkowy wirusa lub kapsyd. Kapsyd jest częścią wirusa, który wiąże się z komórkami gospodarza. Kapsułki same nie mogą wywoływać infekcji, ponieważ brakuje im wewnętrznych mechanizmów wirusa.

Zespół zbadał zdolność kapsydów do wiązania próbek tkankowych z probówek jelitowych u psów. Znaleziono dowody na to, że siedem różnych szczepów ludzkiego norowirusa może wiązać się z tkanką żołądkowo-jelitową psa. Sugeruje to, że „infekcja jest co najmniej teoretycznie możliwa” – zauważają.

Naukowcy przeprowadzili również inne testy, aby sprawdzić, czy psy mogą przenosić humannorowirusa.

Podczas gdy nie znaleźli śladu wirusa w próbkach kału od 248 psów (w tym z biegunką), znaleźli oni dowody na obecność przeciwciał przeciwko ludzkiemu norowirusowi w próbkach krwi z 43 z 325 psów.

Obecnie nie wiadomo, czy ludzki norowirus może wywoływać u psów chorobę kliniczną. Zakładając, że tak jest, badanie nie znalazło dowodów na to, że psy mogą zrzucić je w wystarczającej ilości, aby zarazić ludzi. Jednak autorzy zauważają, że inne badania sugerują, że zaledwie 18 cząsteczek wirusa może wywoływać infekcje u ludzi.

Istnieje również niewiele dowodów na to, że psy lub zwierzęta są zaangażowane w rozprzestrzenianie norowirusów przez ludzi w przypadku wystąpienia dużych ognisk, na przykład na statkach wycieczkowych iw szpitalach.

Dowody z tego badania są wystarczające, aby uzasadnić dalsze badania

Mimo to, autorzy wnioskują, że ich badania dostarczają wystarczających dowodów, pozwalających na dalsze zbadanie, czy ludzki norowirus może przetrwać na zwierzętach innych niż ludzkie i rozprzestrzenić się na nie.

Caddy mówi, że zainteresowała się badaniem poprzez swoje doświadczenie jako malutki weterynarz i właściciel psa. Mówi w swojej praktyce, właściciele psów często pytają ją, czy ich psy mogą przenosić na nie infekcje lub czy mogą je przekazać zwierzętom. Ona dodaje:

„Istnieje wiele anegdotycznych przypadków psów i ludzi w tym samym gospodarstwie domowym, z jednoczesnym zapaleniem żołądka i jelit, ale w tym obszarze prowadzone są bardzo mało rygorystyczne badania naukowe.

Dopóki nie będą dostępne bardziej dokładne dane, rozsądne środki ostrożności w zakresie higieny powinny zostać omijane przez zwierzęta domowe, szczególnie gdy w gospodarstwie domowym występuje zapalenie żołądka i jelit u ludzi lub psów. „

Tymczasem niedawno dowiedziałem się, że w USA rozprzestrzenia się lekooporna choroba jelitowa. Raport ACDC sugeruje, że szczep odporny na wiele leków – błąd, który powoduje pół miliona przypadków biegunki w USA każdego roku – wjeżdża do kraju u zarażonych podróżnych i powoduje serię epidemii.

Like this post? Please share to your friends: