Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mycie rąk zimną wodą tak samo dobrze jak gorąca woda do zabijania bakterii

Wielu z nas uczyło się od najmłodszych lat, że mycie rąk gorącą wodą i mydłem ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania zarazków. Przepisy rządowe Stanów Zjednoczonych kładą nacisk na znaczenie temperatury ciepłej wody dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w USA. Ale czy istnieją dowody naukowe na poparcie tego twierdzenia? Nowe badanie bada.

mycie rąk

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) twierdzi, że ciepła woda jest bardziej skuteczna w usuwaniu drobnoustrojów podczas mycia rąk niż w zimnej wodzie i wymaga temperatury wody w restauracjach, stołówkach i innych lokalach gastronomicznych na poziomie 40 ° C, plus lub minus 2 stopnie (lub od 100 do 108 stopni Fahrenheita).

Uzasadnieniem tego jest to, że gorąca woda sprawia, że ​​mydło pije i pomaga pozbyć się zarazków. Ale czy jest to naukowo udowodnione?

Wcześniejsze badania zwróciły uwagę na fakt, że nie ma naukowych dowodów na poparcie twierdzenia, że ​​gorąca woda jest wymagana do zabicia zarazków podczas mycia rąk. A teraz nowe badania sugerują, że zimna woda może poradzić sobie równie dobrze jak gorąca woda.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Rutgers University-New Brunswick w New Jersey, a wyniki zostały opublikowane w Internecie

Analiza wpływu zimnej wody na ciepłą wodę w myciu rąk

W nowym badaniu badano wpływ różnych czynników, takich jak objętość mydła, temperatura wody, czas pienienia i skuteczność mydlenia w przypadku formułowania na produkcie.

Na początku badania uczestnicy użyli 1 mililitra mydła nie przeciwbakteryjnego przez 5 sekund w pienieniu w temperaturze wody 38 ° C.

Badaną bakterią był ATCC 11229, niepatogenny szczep.

Naukowcy przeanalizowali wpływ mycia rąk ciepłą i zimną na 20 ochotników, składający się z 10 mężczyzn i 10 kobiet.

Każdy test powtórzono 20 razy w ciągu 6 miesięcy. W tym czasie uczestnicy umyli ręce w wodzie o temperaturze 16 ° C, 26 ° C lub 38 ° C.

Objętość mydła również różniła się, gdy uczestnicy myli ręce 0,5 mililitra, 1 mililitr lub 2 mililitry mydła.

Wyniki wymagają zmiany polityki FDA

Ogólnie rzecz biorąc, użycie mydła przeciwbakteryjnego nie okazało się o wiele bardziej skuteczne niż użycie zwykłego mydła. Jednak czasy znacznie poprawiły skuteczność w jednym scenariuszu.

Co ważne, temperatura wody nie miała istotnego wpływu na redukcję bakterii. Niezależnie od tego, czy było to 38 ° C, czy 16 ° C, naukowcy nie wykryli żadnej różnicy w redukcji bakterii.

Dodatkowo, badanie wykazało, że nawet mycie rąk przez zaledwie 10 sekund jest wystarczająco skuteczne do usuwania zarazków.

Odkrycia są szczególnie ważne, biorąc pod uwagę przepisy FDA dotyczące temperatury wody dla bezpiecznej obsługi żywności i obawy związane z marnowaniem energii.

Donald Schaffner, autor korespondencji do tego badania, jest wybitnym profesorem i specjalistą ds. Rozwoju w naukach o żywności. Wyjaśnia: „Ludzie muszą czuć się komfortowo, kiedy myją ręce, ale jeśli chodzi o skuteczność, badanie pokazuje nam, że temperatura wody nie ma znaczenia”.

Badanie to może mieć znaczący wpływ na energię wody, ponieważ użycie zimnej wody oszczędza więcej energii niż ciepła lub gorąca woda.

Powinna nastąpić zmiana polityki. Zamiast wymogu temperatury, polityka powinna tylko mówić, że należy dostarczyć wygodną lub ciepłą wodę. Marnujemy energię, aby podgrzać wodę do poziomu, który nie jest konieczny. „

Donald Schaffner

Autorzy przyznają, że potrzeba więcej badań, aby określić, ile mydła i jaki rodzaj jest najbardziej skuteczny w usuwaniu szkodliwych bakterii.

Dowiedz się, jak antybakteryjne mycie rąk jest „nie lepsze niż zwykłe mydło” do zwalczania zarazków.

PLMedBook