Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o kolce

Kolka to atak płaczu i ból brzucha w młodym wieku niemowlęcym.

Jest to powszechny stan i szacuje się, że dotyczy on 1 na 5 niemowląt w ciągu pierwszych kilku miesięcy.

Wszystkie niemowlęta płaczą z różnych powodów, w tym z głodu, zimna, zmęczenia, upału, lub dlatego, że pieluszka potrzebuje zmian.

Jednak niemowlę może płakać nawet po karmieniu, oczyszczeniu i zadbaniu. Jeśli niemowlę ma powtarzające się epizody nieposłusznego płaczu, ale wydaje się być zdrowe i zdrowe, mogą mieć kolkę.

Szybkie fakty dotyczące kolki

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących kolki. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Kolka charakteryzuje się długim atakiem płaczu bez oczywistego powodu.
 • Zwykle trwa tylko kilka tygodni.
 • Palenie w czasie ciąży może zwiększać ryzyko kolki.
 • Rozpoznanie kolki polega głównie na wykluczaniu innych chorób.
 • Zabiegi domowe na kolkę mogą być skuteczne.

Czym jest kolka?

[Crying baby colic]

Kolka pojawia się zwykle kilka tygodni po urodzeniu i trwa do momentu, gdy niemowlę ma około trzech do czterech miesięcy. Mimo że mogą dużo płakać, kolka nie jest ani niebezpieczna, ani szkodliwa.

Eksperci twierdzą, że kolka nie ma skutków długotrwałych, a niemowlę z kolką przybierze na wadze i karmi się normalnie.

Colic jest stosunkowo krótkotrwały.

W tym artykule skupimy się na kolce u niemowląt, ale istnieje wiele innych typów, takich jak:

 • Kolka nerkowa: jest to ból brzucha wywołany na ogół przez kamienie nerkowe. Ból może być stały lub falowy.
 • Kolka żółciowa: Jest to ból spowodowany przez kamień żółciowy, który blokuje przewód pęcherzykowy w postaci kurczów pęcherzyka żółciowego.
 • Kolka końska: jest to objaw wielu chorób u koni.
 • Kolka Paintera: Może to być spowodowane zatruciem ołowiem.

Objawy

Następujące objawy pojawią się u zdrowego i dobrze odżywionego niemowlęcia:

 • Intensywny płacz: niemowlę płacze intensywnie i wściekle, a rodzice niewiele mogą zrobić, aby ich pocieszyć. Twarz dziecka zaczerwieni się i zaczerwieni. Epizody płaczu występują zwykle o tej samej porze każdego dnia – zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem. Epizody mogą trwać od kilku minut do znacznie dłuższych okresów. Płacz zwykle zaczyna się nagle i bez wyraźnego powodu
 • Zmieniona postawa: pięści mogą być zaciśnięte, napięte mięśnie brzucha, wyciągnięte kolana i tylne sklepienie
 • Spanie: Sen może być nieregularny i przerywany epizodami płaczu
 • Karmienie: Karmienie może być również przerwane i nieregularne z epizodami intensywnego płaczu. Jednak ilość, jaką dziecko spożywa każdego dnia, nie ulega zmniejszeniu
 • Wiatr: podczas epizodów intensywnego płaczu dziecko może przejść przez wiatr
 • Różne natężenie: u niektórych niemowląt objawy są łagodne, a dziecko może doświadczać okresów niepokoju.

Jeśli uważasz, że płacz dziecka może być skutkiem urazu lub upadku, zwróć się do lekarza. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w ogólnym zachowaniu dziecka, nawyki żywieniowe lub wzorce snu, które Cię dotyczą, poproś lekarza lub pielęgniarkę o poradę.

Przyczyny

Sugeruje się, że w kolkę może występować wiatr lub niestrawność, ale przyczyny są w dużej mierze nieznane.

Niektórzy zastanawiają się, czy jelito niemowlęcia jest niedojrzałe i wrażliwe na niektóre substancje w piersiach lub mleku w proszku. Alergie na mleko i nietolerancja laktozy mają podobne objawy jak w przypadku kolki. Teorie te nie są jednak poparte dowodami.

Dwa razy więcej niemowląt ma kolkę, jeśli ich matka pali w czasie ciąży.

Kolka nie występuje częściej wśród dzieci pierwszych, drugich lub trzecich. Niemowlęta karmione piersią i karmione mlekiem modyfikowanym mają podobne ryzyko kolki.

Diagnoza

Lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne w celu ustalenia, czy cokolwiek może być przyczyną ucisku dziecka, na przykład niedrożność jelit. Jeśli okaże się, że dziecko jest zdrowe, zostaną zdiagnozowane kolki. Testy laboratoryjne lub skany zazwyczaj nie są konieczne, chyba że lekarz podejrzewa, że ​​może to być podstawowa przyczyna.

Każdy, kto podejrzewa, że ​​dziecko jest chore, powinien udać się do lekarza.

Leczenie

Ponieważ kolka jest normalną częścią życia niektórych niemowląt i nie jest szkodliwa, zazwyczaj nie zaleca się podawania leków. Jeśli jesteś zaniepokojony lub trudno ci sobie z tym poradzić, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym (lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu).

Nie ma jednej substancji, która leczy wszystkie przypadki kolki. Jednak wykazano, że następujące zabiegi pomagają.

Z wyłączeniem białka mleka krowiego: Oznacza to karmienie butelką z hipoalergiczną formułą, jeśli dziecko zostało karmione butelką lub dieta bezmleczna dla matki karmiącej piersią. To powinno być tygodniowe badanie. Jeśli to działa, kontynuuj. Jeśli to nie zadziała, zrezygnuj z procesu.

Jeśli to działa, nie oznacza to, że Twoje dziecko jest trwale nietolerancyjne dla mleka, to po prostu oznacza, że ​​badanie zakończyło się sukcesem, a dziecko mogło zareagować dobrze z wielu powodów. Niemowlę może nadal mieć alergię na mleko.

[Rozpryski mleka]

Krople simetikonu: Simethicone jest środkiem przeciwpieniącym, który zmniejsza ilość uwięzionego wiatru. Łączy małe pęcherzyki gazu, które są uwięzione w zawartości żołądka, gdy dziecko połyka powietrze.

W miarę jak pęcherzyki grupują się i stają się większe, łatwiej je wypędzić poprzez odbijanie lub mijanie wiatru. Simeticone działa miejscowo w jelitach i nie dostaje się do krwioobiegu. Mówi się, że łagodzi ból brzucha.

Zwykle po każdym karmieniu niemowlę otrzymuje łyżeczkę o objętości 2,5 mililitra (ml). Może być dodawany do butelki niemowlęcia lub podawany bezpośrednio do jamy ustnej, za pomocą łyżki lub strzykawki doustnej.

Należy przeczytać instrukcje na ulotce.

Krople laktozy: Laktaza jest enzymem, który rozkłada laktozę mleczno-mleczanową na glukozę i galaktozę.U osób z niedoborem laktazy w jelitach mogą wystąpić skurcze brzucha i biegunka po spożyciu produktów mlecznych. Laktaza pomaga temu zapobiec.

Czasami krople laktazy pomagają niemowlętom w kolce. Jeśli Twoje dziecko reaguje dobrze, pamiętaj, że niekoniecznie oznacza to, że będą potrzebowały później laktazy. Nietolerancja mleka może być tymczasowa.

Terapie, których należy unikać

  Istnieje kilka metod leczenia kolki, które mogą stanowić zagrożenie dla niemowlęcia.

  Dicykloneryna lub dicyklomina: To lek stosowany w leczeniu skurczów żołądka. Kiedyś był powszechnie stosowany jako leczenie kolki. Jednakże stwierdzono, że powoduje trudności w oddychaniu, drgawki, osłabienie mięśni, utratę przytomności i śpiączkę u niemowląt.

    Herbatka anyżkowa: herbata ziołowa, która była popularna jako środek na kolkę. Jednak niektóre typy są toksyczne.

    Nie używaj tych zabiegów.

     Strona główna zadośćuczynienie

     [Swaddled baby]

     Nie ma wielu metod leczenia kolki. Są jednak rzeczy, które rodzic może zrobić, gdy uspokaja niemowlę kolką.

     Pocieszenie ich jest często kwestią wypróbowania różnych metod i ścigania tych, którzy pracują – niemowlęta reagują inaczej na pocieszanie, gdy mają kolkę.

     Poniższe sugestie mogą pomóc:

     • Ważne może być owinięcie niemowlęcia mocno w koc podczas epizodu płaczu.
     • Niektóre niemowlęta dobrze reagują na bycie przetrzymywanym.
     • Usiądź dziecko w pozycji pionowej podczas karmienia. To sprawia, że ​​jest mniej prawdopodobne, że powietrze zostanie połknięte.
     • Częstsze, mniejsze karmienia mogą pomóc.
     • Matki karmiące piersią mogą stwierdzić, że jeśli unikną herbaty, kawy, pikantnych potraw i alkoholu, objawy kolki u dziecka staną się mniej poważne.
     • Niektóre dowody sugerują, że hipoalergiczna dieta dla matki może poprawić warunki. Jest to dieta, która wyklucza nabiał, jaja, pszenicę lub orzechy.
     • Niektórzy rodzice stwierdzili, że dawanie dziecku smoczka pomaga
     • Upewnij się, że otwory w smoczkach są odpowiedniej wielkości. Jeśli są zbyt małe, dziecko może połykać więcej powietrza podczas każdej karmy.
     • Upewnij się, że spaliłeś dziecko po karmieniu. Usiądź dziecko prosto lub trzymaj je na swoim ramieniu z założoną szyją i głową. Pocieraj ich plecy i brzuch, z którego wydobywa się powietrze. To normalne, że dziecko przynosi trochę mleka.
     • Czasami podnoszenie i odkładanie niemowlęcia może pogorszyć płacz. Pocieszanie dziecka w cichym miejscu przy przyciemnionym oświetleniu często działa lepiej. Kiedy jesteś pewien, że dziecko czuje się lepiej, zostaw je w łóżeczku na chwilę.
     • Niektórzy uważają, że pójście na spacer z wózkiem pomaga uspokoić dziecko, podobnie jak w samochodzie. Albo coś, co utrzymuje dziecko w ruchu – proca niemowlęca może sprawić, że będzie mniej męczący na rękach.
     • Czasami hałas w tle, taki jak wytwarzany przez pralkę lub odkurzacz, pomaga osiedlić się niemowlętom.
     • Pomocna może też być ciepła kąpiel lub delikatny masaż

     Kolka może być wyczerpująca dla rodziców, ale powoduje niewiele problemów długotrwałych.

     Napisane przez Christiana Nordqvista

     PLMedBook