Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Używanie marihuany związane ze zmianami w mózgu związanymi ze schizofrenią

Stosowanie marihuany było związane z rozwojem wielu schorzeń. Jednak obecnie naukowcy twierdzą, że intensywne stosowanie tego leku może prowadzić do słabej pamięci i nieprawidłowych zmian w funkcjonowaniu mózgu, które przypominają zmiany występujące u osób chorych na schizofrenię.

Jest to zgodne z badaniem opublikowanym w czasopiśmie.

Marihuana to mieszanka zielonych i brązowych liści, kwiatów, łodyg i nasion z konopi. Liście zawierają zmieniający umysł związek chemiczny o nazwie delta-9-tetrahydrokannabinol, bardziej znany jako THC.

Według National Institute on Drug Abuse, części National Institutes of Health, marihuana jest najczęstszym nielegalnym narkotykiem stosowanym w Stanach Zjednoczonych, a najczęstsze zastosowanie mają młodzi dorośli.

Lek może powodować szereg krótko- i długoterminowych skutków, ale najczęściej wpływa na serce i zdrowie psychiczne danej osoby.

Liście marihuany

Mając na uwadze te czynniki, badacze z Feinburg School of Medicine na Northwestern University w Illinois, pod kierownictwem Matthew Smitha, przeprowadzili badanie analizujące zmiany w mózgu grupy uczestników z wczesnych lat dwudziestych, którzy regularnie stosowali marihuanę.

Wszyscy pacjenci zaczęli stosować lek w wieku około 16 lub 17 lat i palili codziennie przez około 3 lata, chociaż przez dwa lata przed badaniem byli wolni od narkotyków. Nie mieli też historii żadnych innych nadużywania narkotyków.

Uczestnicy zostali porównani z grupą zdrowych osób z grupy kontrolnej, pacjentami z zaburzeniami używania marihuany, uczestnikami ze schizofrenią bez historii zaburzeń związanych z używaniem substancji oraz z pacjentami ze schizofrenią z zaburzeniami używania marihuany. Łącznie było 97 uczestników.

Nieprawidłowości mózgu stwierdzone długo po zaprzestaniu stosowania marihuany

Wyniki badania pokazały, że uczestnicy, którzy zaczęli regularnie używać marihuany w wieku 16 lub 17 lat, wykazali pogorszenie wzgórza mózgu – obszaru istotnego dla uczenia się, pamięci i komunikacji.

Wykazali również nieprawidłowe zmiany w mózgu związane z pamięcią roboczą – upośledzenie, które często prowadzi do złego funkcjonowania codziennego i wyników w nauce.

Badacze definiują pamięć roboczą jako zdolność do zapamiętywania i przetwarzania informacji „w danym momencie” i, w razie potrzeby, przenoszą ją do pamięci długotrwałej.

Badani ci źle radzili sobie z zadaniami związanymi z pamięcią, a te same nieprawidłowe struktury mózgu były widoczne 2 lata po tym, jak przestali używać marihuany – co wskazuje na długotrwałe skutki intensywnego stosowania.

Używanie marihuany związane ze schizofrenią

Ponadto badacze twierdzą, że pogorszenie stanu stwierdzone w wzgórzu przypomina pogorszenie stwierdzone u pacjentów ze schizofrenią, którzy stosowali marihuanę.

Spośród osób używających marihuany na schizofrenię, 90% intensywnie stosowało lek przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych.

Naukowcy twierdzą, że te odkrycia potwierdzają wcześniejsze badania sugerujące, że regularne stosowanie leku może przyczyniać się do zmian w strukturze mózgu związanych ze schizofrenią.

Dodatkowo zauważają, że jeśli dana osoba ma schizofrenię w rodzinie, może zwiększyć ryzyko rozwoju choroby za pomocą marihuany.

Wypowiadając się na temat ustaleń, współautor badań John Csernansky, z Northwestern University Feinburg School of Medicine i Northwestern Memorial Hospital, mówi:

„Nadużywanie popularnych narkotyków, takich jak marihuana, może mieć niebezpieczne konsekwencje dla młodych ludzi, którzy rozwijają się lub rozwinęli zaburzenia psychiczne.

Ten artykuł jest jednym z pierwszych, które ujawniają, że stosowanie marihuany może przyczyniać się do zmian w strukturze mózgu, które wiązały się ze schizofrenią. „

Matthew Smith z Northwestern mówi, że chociaż badanie to dostarcza dowodów, że marihuana ma długoterminowy wpływ na mózg, nawet po tym, jak ludzie przestali go używać, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć działanie leku.

Inne badania mają szczegółowy pozytywny wpływ na zdrowie marihuany. Ostatnio doniesiono o badaniach sugerujących, że związek THC w leku może pomóc w leczeniu osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Like this post? Please share to your friends: