Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Muzyka sprawia, że ​​bardziej lubimy ćwiczenia fizyczne, znajdujemy badania mózgu

Nienawidzę iść na siłownię? Nowe badanie może znaleźć sposób na zwiększenie przyjemności z ćwiczeń: załóż swoją ulubioną melodię.

kobieta słuchająca muzyki podczas ćwiczeń

Badacze odkrywają, że słuchanie muzyki podczas treningu nie zwiększa koncentracji na wykonywanym zadaniu, ale czyni ćwiczenie znacznie przyjemniejszym.

Współautor badania, Marcelo Bigliassi, z Brunel University London w Wielkiej Brytanii, i jego koledzy doszli do swoich wniosków, wykorzystując technologię elektroencefalografii (EEG) do monitorowania reakcji mózgu na muzykę, podczas gdy uczestnicy angażowali się w aktywność fizyczną.

Naukowcy niedawno zgłosili swoje wyniki w czasopiśmie.

Nie jest tajemnicą, że muzyka ma zdolność wywoływania reakcji emocjonalnych; badania popiera ten fakt. Piosenka może sprawić, że poczujemy się szczęśliwi, smutni, źli, wzmocnieni lub zmotywowani. To drugie jest powodem, dla którego wielu z nas sięgnęło po słuchawki, kiedy bierzemy udział w biegu.

Ale jak mózg reaguje na muzykę podczas ćwiczeń? To właśnie Bigliassi i jego koledzy postanowili odpowiedzieć.

„Mechanizmy mózgowe, które leżą u podstaw psychologicznego wpływu bodźców słuchowych podczas aktywności fizycznej, są do tej pory niedostatecznie badane, szczególnie w ekologicznie poprawnych ustawieniach” – zauważają autorzy badań.

Muzyka zwiększyła przyjemność z chodzenia

Aby rozwiązać tę lukę badawczą, zespół wykorzystał EEG do oceny, w jaki sposób muzyka lub podcast wpływają na mózg podczas ćwiczeń, w porównaniu z brakiem bodźców słuchowych.

„Technologia EEG ułatwiła pomiar podczas ekologicznie uzasadnionego zadania na zewnątrz, dzięki czemu mogliśmy wreszcie zbadać mechanizmy mózgu, które leżą u podstaw efektów muzyki podczas prawdziwych ćwiczeń” – mówi Bigliassi.

W sumie 24 uczestników badania przeszło 400 metrów na odkrytym torze w wybranym przez siebie tempie w jednym z trzech warunków: niektórzy badani chodzili słuchając 6 minut utworu Pharrell Williams; niektórzy uczestnicy wysłuchali podcastu z wykładu TED; a niektórzy badani nie słuchali żadnego dźwięku.

Podczas zadania chodzenia, fale mózgowe uczestników zostały zmierzone za pomocą EEG. Naukowcy ocenili także, w jaki sposób każdy z trzech warunków słuchowych wpływał na uwagę uczestników podczas chodzenia, a także jak wpływał na ich czujność i zmęczenie.

Naukowcy odkryli, że słuchanie muzyki doprowadziło do 28-procentowego wzrostu przyjemności podczas chodzenia, w porównaniu z brakiem bodźców słuchowych. Przyjemność była również o 13 procent wyższa dla tych, którzy słuchali muzyki, w porównaniu z tymi, którzy słuchali podcastu.

Efekty te były związane ze wzrostem fal beta w przednich i czołowych obszarach kory mózgowej, informuje zespół.

„Pokazaliśmy, że muzyka może zwiększyć fale beta i wywołać bardziej pozytywny stan emocjonalny, który można wykorzystać podczas innych ćwiczeń i sprawić, że dana aktywność będzie przyjemniejsza”.

Marcelo Bigliassi

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla Amerykanów zalecają co tydzień, aby wszyscy dorośli wykonywali co najmniej 75 minut intensywnej intensywności lub 150 minut aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności.

Jednak prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych nie spełnia tych wytycznych, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Bigliassi mówi, że dla ludzi, którzy unikają ćwiczeń, ponieważ im się to nie podoba, słuchanie muzyki może być jednym ze sposobów odwrócenia tego.

Like this post? Please share to your friends: