Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Najlepsze sposoby leczenia nadreaktywnego pęcherza

Nadmierny pęcherz jest zaburzeniem, które powoduje grupę objawów. Najczęstsze objawy obejmują nagłą, niekontrolowaną potrzebę oddawania moczu, przecieków i konieczności wielokrotnego chodzenia do łazienki w ciągu dnia i nocy.

Według opublikowanej recenzji, nadaktywny pęcherz moczowy (OAB) jest częstym schorzeniem, na który cierpią miliony ludzi na całym świecie. Objawy są powszechne zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet i częściej występują w miarę starzenia się ludzi.

OAB może wpływać na pracę i życie społeczne, a nawet może osłabiać zdolność do snu. Wiele osób po prostu uważa, że ​​objawy OAB są czymś, z czym muszą sobie poradzić, co nie zawsze ma miejsce.

Często objawy OAB można leczyć na jeden lub kilka obiecujących sposobów.

Możliwości leczenia

Ponieważ istnieje wiele możliwych przyczyn objawów OAB, opcje leczenia nie są takie same dla każdej osoby. Jest wiele czynników do rozważenia, ale z pomocą lekarza, możliwe jest podjęcie kroków w celu leczenia OAB.

Zabiegi żywieniowe

Pozdrowienia z piwem

Wycięcie niektórych pokarmów i napojów z diety może pomóc w leczeniu objawów OAB.

Ograniczenie lub unikanie kofeiny i alkoholu może pomóc niektórym pacjentom. Oba są diuretykami, co oznacza, że ​​tworzą więcej moczu. Może to po prostu dodać do cyklu częstego oddawania moczu.

Inne czynniki żywieniowe dla OAB mogą obejmować:

 • napoje gazowane
 • aspartam i sztuczne słodziki
 • sok żurawinowy
 • pikantne jedzenie
 • kwaśne pokarmy, takie jak sok pomarańczowy i sos pomidorowy
 • objawy nocne mogą zniknąć, redukując płyny przed snem

Wiele osób z OAB ogranicza przyjmowanie płynów w celu zmniejszenia produkcji moczu. Nie tylko może to spowodować odwodnienie, ale skoncentrowany mocz faktycznie drażni pęcherz. Może to pogorszyć objawy OAB.

Zmiany stylu życia

Utrata masy ciała

Otyłość jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka wystąpienia objawów OAB, a kontrolowanie wagi jest prostym sposobem na złagodzenie niektórych z nich. Może to wynikać z mniejszego nacisku na dno miednicy, gdy zmniejsza się ciężar.

Chirurgiczna utrata masy ciała dla zachorowująco otyłych ludzi zakończyła się sukcesem, a utrata masy ciała jest uważana za leczenie pierwszego rzutu u większości osób z nadwagą.

Palenie

Palenie jest zwykle postrzegane jako czynnik ryzyka chorób serca i płuc, ale palenie jest również związane z objawami OAB u mężczyzn i kobiet.

Zmniejszenie lub rzucenie palenia jest postrzegane jako pozytywna zmiana w kierunku poprawy zdrowia pęcherza.

Ćwiczenia dna miednicy

Ćwiczenia dna miednicy mogą być również pomocne dla niektórych osób. Jest to seria ćwiczeń wzmacniających mięśnie kontrolujące oddawanie moczu. Są również znane jako Kegels.

Podczas ćwiczeń dna miednicy osoba napina, przytrzymuje, a następnie rozluźnia mięśnie używane do oddania moczu. Najlepiej zrobić to po tym, jak pęcherz jest już pusty, aby uniknąć wypadków.

Lekarze mogą również osiągnąć efekty tego ćwiczenia poprzez elektryczną stymulację tych samych mięśni.

Trening pęcherza

Lekarze mogą również zalecić trening pęcherza, aby uwolnić OAB.

Chęć oddania moczu jest spowodowana kurczeniem się pęcherza. U osób z OAB dzieje się tak, zanim pęcherz jest w pełni wypełniony i prowadzi do wielu niepotrzebnych wycieczek do łazienki.

Trening pęcherza polega na powstrzymywaniu chęci oddania moczu w celu wytrenowania pęcherza do wypełnienia przed odpowiedzią na chęć. Proces ten odbywa się powoli i może wymagać cierpliwości.

Zazwyczaj człowiek zaczyna opierać się chęci oddania moczu przez kilka minut, a następnie stopniowo buduje do godziny lub więcej pomiędzy wizytami w łazience. Ta technika jest przeznaczona wyłącznie dla osób z OAB i powinna być wykonywana pod nadzorem lekarza.

Opcje leczenia uzależnień

recepty na piśmie lekarza

Istnieją również opcje w postaci leków na receptę. Leki, które mogą pomóc w objawach OAB, należą zazwyczaj do grup znanych jako anty-cholinergiczne i przeciwmuskarynowe. Zawierają:

 • daryfenacyna
 • festerodine
 • oksybutynina
 • solifenacyna
 • tolterodyna
 • trospium

Niektóre leki zwane inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) są również stosowane w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Jednym z przykładów SNRI jest duloksetyna. Niektóre kobiety odczuwają również ulgę od objawów poprzez stosowanie kremu estrogenowego nakładanego na skórę.

U niektórych osób leki te dają jedynie niewielkie rezultaty. Mogą nadal czuć się tak, jakby mieli objawy OAB podczas stosowania leków, ponieważ nie zawsze są one wystarczająco ograniczone.

Wiele osób przyjmujących te leki nie toleruje również skutków ubocznych, od łagodnego po cięższy. Należy monitorować stosowanie leków i wszelkie działania niepożądane omówione z lekarzem.

Chirurgia

W niektórych przypadkach ciężkiego OAB lub w przypadkach, gdy ludzie nie reagują dobrze na leki i styl życia, można wykonać zabieg chirurgiczny.

Opcje chirurgiczne dla OAB obejmują problemy z korektą pęcherza moczowego i cewki moczowej, takie jak korygowanie położenia cewki moczowej, zmniejszanie nacisku na cewkę moczową, powiększanie ścian cewki moczowej lub korygowanie położenia pęcherza moczowego. Zwykle jest to postrzegane jako ostateczność lub w szczególnych przypadkach.

Stymulacja nerwów

Stosunkowo prostym i obiecującym sposobem leczenia OAB jest stymulacja nerwów.

Jest wielu ludzi, którzy nie reagują dobrze na leczenie farmakologiczne dla OAB. Dla niektórych, leczenie uzależnień od narkotyków, ale ma efekty uboczne, podczas gdy inni nie znajdują w tym żadnej ulgi. W wielu z tych sytuacji kolejną opcją leczenia objawów jest stymulacja nerwów.

Stymulacja nerwów polega na wysyłaniu łagodnych prądów elektrycznych do mięśni miednicy i dolnej części pleców, które biorą udział w oddawaniu moczu. Ta praktyka pomaga mięśniom skurczyć się lub zachęca do rozwoju pomocnych komórek nerwowych w okolicy.

Istnieją dwa główne zabiegi medyczne z wykorzystaniem stymulacji nerwów:

 • Tylny stymulator nerwu piszczelowego (PTNS): Wykonuje się to poprzez umieszczenie małej elektrody w skórze podudzia. Kiedy impulsy elektryczności są wysyłane na elektrodę, stymuluje ona kluczowy nerw w nodze. To z kolei stymuluje nerw w dolnej części pleców odpowiedzialny za kontrolowanie pęcherza.
 • Pobudzenie nerwu sromowego (SNS): wykorzystuje ten sam proces, ale elektroda jest umieszczona pod skórą tuż nad pośladkami. Jest to następnie wykorzystywane do stymulacji nerwu w dolnej części pleców, który pomaga kontrolować przechowywanie pęcherza i chęć oddania moczu.

Przegląd wskazuje, że stymulacja nerwów jest klinicznie skuteczna i opłacalna. Naukowcy zalecają stymulację nerwów jako wczesną formę leczenia w przypadkach, gdy ludzie:

 • nie reagują dobrze na leki
 • czekają na operację
 • nie chcę operacji

Jak nagrywać i monitorować OAB

pisanie dziennika na temat objawów OAB

Pierwszym krokiem w kierunku leczenia jest rejestrowanie i monitorowanie objawów OAB. Prowadzenie dziennika na temat nawyków moczowych jest pomocne dla danej osoby i może być szczególnie pomocne przed wizytą u lekarza.

Można zachować dziennik, aby śledzić nawyki pęcherza przez 3-7 dni, aby uzyskać dobry obraz. Czasopismo powinno zawierać:

 • wszystkie zużyte płyny
 • liczba oddawania moczu
 • wszelkie wypadki lub wycieki, które występują

Powinny również zostać uwzględnione przyczyny tych wycieków. Mogą występować różne podstawowe przyczyny przecieków, gdy osoba jest przytomna, na przykład śmiech lub kaszel, w przeciwieństwie do tych, które powodują wycieki podczas snu.

Perspektywy

Ludzie z OAB mogą czuć, że zaburzenie jest zawstydzeniem, ale jest wiele opcji leczenia OAB.

Pracując bezpośrednio z lekarzem w celu omówienia leczenia wcześnie i często, perspektywy dla większości osób z OAB są dobre.

Like this post? Please share to your friends: