Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: techniki rentgenowskie i obrazowania

Zdjęcia rentgenowskie i inne techniki obrazowania dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa są ważną częścią uzyskania dokładnej diagnozy tego schorzenia.

Obrazowanie pomaga lekarzom rozpoznać objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i zalecić leczenie.

Istnieje kilka różnych metod, które są używane w procesie. Może być również pewne ryzyko dla ludzi do rozważenia.

Przegląd

[osoba z bólem pleców na różowym tle]

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (AS) to przewlekłe zaburzenie zapalne, które najczęściej atakuje stawy kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Te stawy składają się z kości w pobliżu bioder i dolnej części pleców zwanych sacrum i ilium.

AS powoduje sztywność i ból, które mogą się stopniowo pogorszyć. W miarę postępu choroby może wystąpić ankyloza.

Ankylosis to proces, w którym staw staje się sztywny lub nieruchomy lub kości łączą się ze sobą.

W przypadku postępującego AS, normalne jest łączenie się jednego lub więcej kości w kręgosłupie. Stawy krzyżowo-biodrowe mogą się całkowicie złączyć.

W AS występują również inne ankylozy. Jednak te rodzaje łączenia są tylko dwoma znakami, na które lekarze zwracają uwagę podczas stosowania promieni rentgenowskich lub innych technik obrazowania w celu sprawdzenia AS.

Wykorzystanie radiografii w diagnozowaniu AS

Promienie X wytwarzają wysokoenergetyczne światło, które może przenikać przez obiekty, których normalne światło nie może osiągnąć. Fale światła emitowane przez promienie X mogą przechodzić przez włosy i skórę, ale są blokowane przez kości.

Po zeskanowaniu części ciała za pomocą rentgena powstaje obraz wnętrza ciała. Promienie rentgenowskie są powszechnie stosowane w medycynie do monitorowania zębów i kości. Proces robienia tych zdjęć nazywa się radiografią.

Prześwietlenie i radiografia są bardzo ważne w diagnozowaniu i monitorowaniu AS.

Kiedy lekarz lub reumatolog podejrzewa, że ​​dana osoba ma AS, zazwyczaj pobiera próbki krwi i zleca badanie rentgenowskie kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych.

Problemy stawów krzyżowo-biodrowych są cechami AS, co oznacza, że ​​wszelkie objawy występujące w stawach krzyżowo-biodrowych są silnymi wskaźnikami, że ktoś ma AS.

[RTG zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa ze stawami krzyżowo-biodrowymi zespolonymi z obrazami Wellcome]

Typowe objawy obejmują poszerzenie lub przecięcie stawu krzyżowo-biodrowego. U osoby z AS, która postępuje, staw może wydawać się bardzo cienki lub wcale nie widoczny.

Lekarze wykonują również zdjęcia kręgosłupa, aby pomóc im w postawieniu diagnozy. Cechami charakterystycznymi problemów kręgosłupa w AS są małe kostne ostrogi zwane syndesmophytes, które są cienkimi występami kości, które wystają z rogów kręgu.

Zapalenie spowodowane przez AS może kontynuować przesuwanie się w górę kręgosłupa w miarę postępu choroby. Lekarze będą używać promieni rentgenowskich, aby zwrócić uwagę na te objawy. Stawy na każdej kości w kręgosłupie mogą stać się stanem zapalnym, prowadząc ostatecznie do połączenia dwóch lub więcej kości.

U osób, które mają trudności w oddychaniu, lekarze wykonują zdjęcie stawów, w których żebra łączą się z kręgosłupem. Stawy mogą się tutaj stopić i poważnie ograniczyć wydolność oddechową i płucną pacjenta. To również często wpływa na postawę.

Lekarze wykorzystują te zdjęcia rentgenowskie, aby pomóc im zdiagnozować AS, ale są również pomocne, jeśli dana osoba już wie, że mają AS. Obrazy pozwalają lekarzom zobaczyć, jak daleko posunęło się zaburzenie. Może to pomóc w stworzeniu planu leczenia, szczególnie w przypadkach, gdy rozważane są opcje dotyczące narkotyków.

Inne techniki obrazowania

Rentgen to najczęstszy sposób, w jaki lekarze mogą rzucić okiem na kości, ale nie są to jedyne techniki obrazowania stosowane w diagnostyce AS. Kilka innych technik, które mogą być cenne dla reumatologów i osób z AS, to skan TK, MRI i ultrasonografia.

Skany CT

W niektórych przypadkach lekarze mogą poprosić o wykonanie tomografii komputerowej lub skanu CT. Skan CT wykonuje serię zdjęć rentgenowskich i łączy je, aby lepiej przyjrzeć się kościom i tkankom wewnątrz ciała. Skany TK są bardziej niezawodne i tworzą więcej obrazów o wysokiej rozdzielczości niż zdjęcia rentgenowskie.

Skany CT mogą zapewnić pełniejszy obraz w przypadkach, w których obrazy rentgenowskie są niejednoznaczne lub wyglądają normalnie. Pewne oznaki AS mogą być bardziej widoczne na skanie tomografii komputerowej, takie jak erozja stawów lub obszary, w których występuje ankyloza.

Głównym zastosowaniem tomografii komputerowej w AS jest sprawdzenie i określenie, gdzie kości i stawy zostały zużyte i aby szukać jakichkolwiek złamań.

Stosowanie tomografii komputerowej jest jednak nieco ograniczone w przypadku AS. Dzieje się tak dlatego, że skany TK wymagają większej dawki promieniowania niż rentgenowskie i MRI, i mogą dać niepełny obraz.

Co więcej, skany TK nie są tak dobre w wykrywaniu tkanek miękkich, więc wszelkie uszkodzenia wykonywane na tkankach miękkich mogą pozostać niezauważone, dopóki nie spowodują strukturalnych uszkodzeń ciała.

MRIs

[Mężczyzna otrzymujący mri za problemy z plecami]

MRI oznacza obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do robienia zdjęć wnętrza ciała.

Maszyny MRI są bardzo czułe i mogą zapewnić lepszy kontrast tkanek miękkich w obrazach niż inne opcje. To czyni je idealnymi do robienia zdjęć narządów lub innych tkanek miękkich.

MRI jest najbardziej czułą formą obrazowania dostępną w przypadkach AS. Czułość MRI pozwala lekarzom wykryć lub śledzić stany zapalne w kościach lub innych tkankach miękkich.

Jest to najłatwiejsza technika obrazowania do wykrywania wczesnych objawów w kręgosłupie i stawach krzyżowo-biodrowych, w tym tych, które są pomijane przez zdjęcia rentgenowskie i tomograficzne.

Ultrasonografia

Ultrasonografia (US) ma ograniczone zastosowanie w diagnozowaniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. US może być stosowany przez reumatologa w celu znalezienia innych powikłań związanych z zaburzeniem, ale inne opisane tu techniki obrazowania będą stosowane w objawach samego AS.

Zagrożenia związane z obrazowaniem rentgenowskim

Niektóre osoby mogą być zaniepokojone używaniem zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej ze względu na emitowane promieniowanie.

Każdego dnia ludzie doświadczają promieniowania od promieni rentgenowskich w naszym otoczeniu. Jednak zdjęcia rentgenowskie i tomograficzne mogą wystawić ciało na wyższy poziom promieniowania niż normalnie.Promieniowanie to może powodować mutacje w ludzkim DNA, które mogą prowadzić do raka w późniejszym życiu.

W związku z tym uważa się, że zdjęcia rentgenowskie i TK mogą wywoływać raka. Jednak według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków rzeczywiste zwiększone ryzyko zdrowotne związane z ekspozycją na promieniowanie pochodzące z normalnych skanów rentgenowskich lub tomografii komputerowej wydaje się niskie.

Przy normalnej ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie i tomografię komputerową wydaje się, że na późniejszym etapie istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia raka.

PLMedBook