Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ile komórek znajduje się w ludzkim ciele?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, z ilu komórek składa się twoje ciało? Nie jesteś sam. Naukowcy wciąż debatują nad dokładną liczbą, która obecnie pozostaje zagadką.

Skórowane komórki skóry

Krótka odpowiedź brzmi, że ciało przeciętnego człowieka zawiera około 30 do 40 bilionów komórek. Długa odpowiedź brzmi, że naukowcy jeszcze nie znają dokładnej liczby. Co więcej, zależy to od tego, czy włączysz bakterie obecne w naszym ciele, czy też nie.

Większość komórek w naszych ciałach to tak naprawdę czerwone krwinki. Chociaż stanowią ponad 80 procent naszego ciała, stanowią zaledwie około 4 procent całkowitej masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że krwinki czerwone mierzą tylko średnio 8 mikrometrów średnicy, czyli 10 razy mniejszej średnicy niż przeciętny ludzki włos.

Natomiast średnia wielkość komórki tłuszczowej wynosi 100 mikrometrów. Chociaż komórki tłuszczowe stanowią prawie 19 procent masy ciała, stanowią mniej niż 0,2 procent całkowitej liczby komórek.

Ale dlaczego tak trudno jest ustalić dokładną liczbę komórek w ciele?

Brak skoordynowanego wysiłku

W 2013 r. Zespół naukowców z Grecji, Włoch i Hiszpanii opublikował szacunkową liczbę komórek w ciele. Użyli danych zgłoszonych przez innych na temat poszczególnych narządów i niektórych modeli matematycznych, aby uzyskać ich wyniki.

W tym artykule liczba komórek wynosiła 37,2 biliona, plus minus 0,81 biliona.

Starszy autor Pierluigi Strippoli, profesor biologii stosowanej na Uniwersytecie w Bolonii we Włoszech, powiedział, że „trudno jest uzyskać dokładne dane dla systemów dyfuzyjnych”, takich jak naczynia krwionośne i nerwy.

W rzeczywistości zespół nie był w stanie zbadać wszystkich narządów i typów komórek w ciele, więc ta liczba jest „początkowym wysiłkiem”, wyjaśnił profesor Strippoli.

Dodał, że on i jego zespół „mają nadzieję, że dalsze publikacje opublikowane przez specjalistów od organów pomogą poprawić ocenę liczby komórek ludzkiego ciała”. Czy inni naukowcy podjęli to wezwanie?

Ludzkie i bakteryjne komórki

Oni zrobili. Starszy autor badania, Ron Milo, profesor nadzwyczajny w Weizman Institute of Science w Rehovot w Izraelu, wraz z kolegami opublikował aktualizację w 2016 roku.

W rzeczywistości wykonali dwa różne obliczenia. Pierwsza z nich szacuje liczbę komórek u samców o wadze 100 kilogramów przy użyciu średniej objętości komórek od 1000 do 10 000 mikrometrów sześciennych. To dało im „odwrotne oszacowanie obwiedni” w zakresie od 30 do 40 bilionów komórek.

Następnie obliczyli faktyczną liczbę komórek pięciu najczęściej spotykanych typów komórek u przeciętnego dorosłego mężczyzny, co stanowi 97 procent komórek w ciele. To doprowadziło ich do oszacowania liczby 30 trylionów komórek, z których czerwone krwinki stanowią 84 procent.

Ale ludzkie komórki nie są jedynymi komórkami w naszych ciałach. Chociaż poprzednie badania wykazały, że w naszym ciele jest 10 razy więcej bakterii niż komórek ludzkich, prof. Milo i jego współpracownicy skorygowali tę liczbę do około 38 bilionów.

Co ciekawe, chociaż jest ich wiele, bakterie są znacznie mniejsze niż komórki ludzkie, a faktycznie stanowią zaledwie 200 gramów całkowitej masy ciała, jak twierdzi prof. Milo.

Ale przy niemal równej liczbie komórek w naszym ciele można argumentować, że jesteśmy tak samo jak ludzką bakterią, co daje jej łączną liczbę do około 70 trylionów.

Like this post? Please share to your friends: