Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Hiperalgia: co powinieneś wiedzieć

Hiperalgezja jest stanem, w którym osoba rozwija zwiększoną wrażliwość na ból. Co może nie zaszkodzić większości ludzi, może spowodować znaczny ból u osoby z hiperalgezją.

Chociaż istnieje wiele potencjalnych przyczyn związanych z hiperalgezją, uważa się, że stan ten jest wynikiem zmian w szlakach nerwowych, które powodują, że nerwy danej osoby mają nadmierną reakcję na ból.

Dostępne są leki, które zapobiegają pogarszaniu się objawów.

Szybkie fakty dotyczące hiperalgezji:

  • Hiperalgezja może być bardzo trudna do zdiagnozowania przez lekarza.
  • Istnieją różne rodzaje przeczulicy bólowej, a lekarze mają wiele teorii dotyczących tego, dlaczego ludzie doświadczają przeczulicy bólowej.
  • Naukowcy badają również potencjalne powiązanie genetyczne z przeczulicą bólową
  • Stan bardzo przypomina tolerancję leku i pobieranie leków.

Przyczyny

człowiek w bólu

W ciele jest kilka ścieżek nerwowych lub „bólowych”, w których sygnały mogą zacząć wzajemnie źle komunikować się, powodując hiperalgezję.

Niektórzy naukowcy uważają, że przeczulica bólowa występuje, gdy substancje chemiczne zmniejszające ból są zakłócane.

Inni proponują, że hiperalgezja zachodzi, gdy „skrzyżowane druty” w układzie nerwowym zapobiegają przekazywaniu sygnałów bólowych dokładnie.

Ból nocyceptywny i neuropatyczny

Nocyceptywne i neuropatyczne są dwoma różnymi rodzajami bólu. Ból nocyceptywny jest ostry i zwykle ma określoną przyczynę, na przykład uraz.

Ból neuropatyczny wynika z uszkodzenia układu nerwowego. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy nie ma urazu ani zewnętrznego bodźca.

Hiperalgezja jest uważana za formę bólu neuropatycznego.

Rodzaje

Lekarze zazwyczaj dzielą przeczulicę na kategorie pierwotne i wtórne. Oba te stany są spowodowane początkowym urazem tkanki i stanem zapalnym.

Pierwotna przeczulica bólowa

Ten rodzaj przeczulicy bólowej występuje, gdy zwiększony ból pojawia się w tkance, w której doszło do urazu. Przykładem może być sytuacja, gdy dana osoba ma operację na łokciu, a ból z czasem się nasila, zamiast się poprawiać.

Wtórna przeczulica bólowa

Ten typ pojawia się, gdy ból wydaje się rozprzestrzeniać do niezranionej tkanki lub tkanek.

Inne rodzaje przeczulicy bólowej

Innym rodzajem przeczulicy bólowej jest hiperalgezja oparta na opioidach (OIH). OIH występuje, gdy dana osoba doświadcza pogorszenia lub nowego bólu w wyniku przyjmowania opioidów, takich jak morfina, hydrokodon lub fentanyl w celu złagodzenia bólu.

Leczenie

opioidy

Jeśli hiperalgezja jest wywołana opioidami, lekarz może zmniejszyć dawkę. Podczas gdy dana osoba może odczuwać początkowy wzrost bólu z powodu tych zmian, często ustępuje miejsca odczuwaniu bólu u osób z hiperalgezją.

Lekarz może również spróbować przepisać alternatywny, nieopioidowy lek.

Istnieją również różne klasy opioidów, które lekarz może przepisać. Jednym z przykładów jest metadon, lek, który łagodzi ból, jednak wykazano, że zapobiega on lub zmniejsza OIH.

Jednak nadal możliwe jest, że osoba może mieć hiperalgezję podczas przyjmowania metadonu.

Innym lekiem jest buprenorfina, która może pomóc w zmniejszeniu częstości występowania hiperalgezji poprzez blokowanie receptorów w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Ketamina, która także blokuje pewne receptory, jest inną opcją. Wszystkie te leki, a także metadon, wymagają ścisłego nadzoru lekarskiego.

Inną opcją jest blok mięśni lub nerwów, który wykorzystuje znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia lub opóźnienia bolesnych impulsów nerwowych. Czasami leczenie hiperalgezji wymaga podejścia opartego na próbach i błędach, z częstymi dostosowaniami do leków, aż do momentu, w którym dana osoba osiągnie zredukowane odczucie bólu.

Objawy

Głównym objawem hiperalgezji jest coraz bardziej skrajna reakcja na bolesne bodźce bez żadnych nowych urazów lub pogorszenia stanu medycznego. Przykładem może być nacięcie chirurgiczne, które z czasem staje się bardziej bolesne, ale rana nie jest zainfekowana, a osoba nie doznała dalszych obrażeń.

Hiperalgezja różni się od tolerancji na leki, chociaż oba procesy są podobne.

Jeśli dana osoba rozwija tolerancję na określony lek, zwykle oznacza to, że jego ciało przyzwyczaiło się do obecności leku w obecnej dawce, a lek nie działa już prawidłowo. Kiedy osoba rozwinęła tolerancję na lek, zwiększenie dawki zwykle zmniejsza ból u danej osoby.

Tolerancja leku różni się od hiperalgezji, w której nasilenie leków przeciwbólowych nie zmniejszy bólu odczuwanego przez daną osobę. Czasami zwiększenie dawki leku przeciwbólowego nasila ból.

Kolejny podobny stan zdrowia to allodynia. Ten stan to sytuacja, w której osoba rozwija znaczącą odpowiedź na ból dla bodźców niebolesnych. Nawet szczotkowanie skóry osoby może powodować ból.

W hiperalgezji u osoby wystąpił bolesny bodziec, taki jak ból nowotworowy lub ból po operacji, ale ich reakcja na ból jest większa niż oczekiwany poziom bólu.

Jak lekarze diagnozują przeczulicę bólową?

lekarz sprawdzanie notatek na tablecie

Hiperalgezja może stanowić problem dla lekarza, który może leczyć, ponieważ dana osoba mogła rozwinąć OIH.

Aby postawić diagnozę, lekarz przejdzie do historii choroby i przejrzy lek pacjenta.

Mogą również zadawać im pytania dotyczące natury ich bólu.

Niektóre objawy, które mogą wskazywać na przeczulicę bólową, obejmują:

  • Ból wykracza poza obszar, w którym dana osoba doznała początkowego urazu lub wcześniej odczuła ból. Przykładami mogą być bóle głowy, szyi, nóg lub ból pleców.
  • Niektórzy ludzie opisują ból jako „rozproszony” lub rozprzestrzeniający się. Niektórzy mogą zgłaszać ból i bóle całego ciała.
  • Jakość lub doświadczenie bólu jest inne niż kiedyś. Ból może stać się ostry, obolały lub kłujący, gdy wcześniej osoba odczuwała ból inaczej.

Lekarz może zwiększyć ilość leków przeciwbólowych, aby ustalić, czy przyczyną jest hiperalgezja. Jeśli dodatkowy lek przeciwbólowy powoduje większy ból, możliwe jest, że stanem jest hiperalgezja.

Obecnie nie ma ostatecznych testów diagnostycznych dotyczących hiperalgezji.

Like this post? Please share to your friends: