Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Menopauza nie powoduje zwiększenia masy ciała – zwiększa tłuszcz brzucha

Menopauza nie powoduje przyrostu wagi u kobiet, jednak korekty hormonalne są powiązane z różnicą w rozkładzie tłuszczu, co zwiększa grubość brzucha, wynika z ostatnich badań opublikowanych przez International Menopause Society w świetle zbliżającego się Światowego Dnia Menopauzy 18 października.

Nowa próba, opublikowana w Climacteric, jest kompleksowym, naukowym raportem na temat przyrostu masy ciała, gdy kobieta osiąga menopauzę.

Wiele kobiet niepokoi myśl o przybraniu na wadze, aw wieku średnim zaczynają one co roku zyskiwać około 0,5 kg lub 1 funta. Przyrost masy ciała budzi obawy nie tylko dlatego, że kobiety nie lubią patrzeć na nadwagę; wiąże się z kilkoma przewlekłymi chorobami i stanami, takimi jak nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), depresja, choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca i inne schorzenia.

Około 1,5 miliarda dorosłych ma nadwagę na całym świecie – 300 milionów z nich to otyłe samice. Od 1980 r. Wskaźniki otyłości wzrosły dwukrotnie, głównie w krajach uprzemysłowionych. Eksperci twierdzą, że epidemia otyłości jest spowodowana zmianami stylu życia, brakiem aktywności fizycznej i nawykami żywieniowymi. Wyższy odsetek kobiet jest otyłych niż mężczyźni; prawdopodobnie dlatego, że kobiety są bardziej podatne na zaburzenia równowagi hormonalnej.

Eksperci zbadali odkrycia dotyczące przyrostu masy ciała w okresie menopauzy i odkryli, że nieoczekiwanie zwiększenie masy jest spowodowane czynnikami niehormonalnymi, a nie faktyczną menopauzą.

Naukowcy odkryli, że sposób, w jaki tłuszcz jest zdeponowany podczas menopauzy zmienia się znacząco; to jest główny powód wzrostu odsetka otyłości wśród kobiet w tej grupie wiekowej. Bez względu na to, czy kobiety osiągają masę, gdy osiągają wiek średni, ulegają zmianie w sposobie, w jaki tłuszcz gromadzi się w ich brzuchach.

Główny autor badania, profesor Susan Davis z Monash University w Melbourne w Australii, powiedział:

„Mitem jest to, że menopauza powoduje, że kobieta przybiera na wadze, a to tylko konsekwencja czynników środowiskowych i starzenia się, które to powodują, ale nie ma wątpliwości, że nowa opona, którą wiele kobiet narzeka po menopauzie, jest prawdziwa, a nie nie. Konsekwencją jakichkolwiek zmian, które wprowadzili, jest raczej odpowiedź organizmu na spadek estrogenu w okresie menopauzy: przesunięcie magazynowania tłuszczu z chmielu do talii „.
Raport wyjaśnia, że ​​gdy tłuszcz w jamie brzusznej jest zwiększony, u kobiet po menopauzie zwiększa się również ryzyko wystąpienia choroby metabolicznej, w tym ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Chociaż uważa się, że terapia estrogenowa (HRT) jest przyczyną przyrostu masy ciała u kobiet, naukowcy twierdzą, że tak nie jest, a HTZ może pomóc kobietom stracić niechciany tłuszcz z brzucha, który pojawia się po menopauzie.

IMS podkreśla wagę świadomości problemów zdrowotnych związanych z przyrostem masy ciała kobiet przechodzących menopauzę i zachęca ich do podejmowania inicjatyw kluczowych w zapobieganiu przybieraniu na wadze. Badanie z 2009 r. Potwierdziło korzyści terapii hormonalnej i aktywności fizycznej w zmniejszaniu przyrostu masy ciała po menopauzie.

Davis powiedział:

„W rzeczywistości oznacza to, że kobiety przechodzące przez menopauzę powinny zacząć kontrolować swoją wagę, zanim stanie się to problemem, więc jeśli nie dbałeś o siebie przed menopauzą, powinieneś zacząć to robić, gdy Oznacza to, że dla wszystkich kobiet, rozważanie co jesz i dla wielu, bycie bardziej aktywnym każdego dnia może również pomóc terapia estrogenowa (HRT), ale każda kobieta jest inna, więc w okresie menopauzy ważne jest, aby przedyskutuj swoje zdrowie z lekarzem. „
Prezes IMS, Tobie de Villiers, podsumował: „Przyrost masy ciała jest głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Choroba serca jest zdecydowanie największym zabójcą kobiet po menopauzie, a ryzyko to zwiększa się w nadmiarze. Kobiety muszą być tego świadome, zwłaszcza w okresie menopauzy, kiedy poziom estrogenu spada, kobieta może potrzebować dostosować swój styl życia, aby zapewnić zdrowsze życie po menopauzie. Tak naprawdę, powiedziałbym, że kobieta powinna rozważyć użycie menopauzy jako marker, powód, dla którego warto sprawdzić ogólny stan zdrowia, wraz z lekarzem, aby mogła samodzielnie decydować o tym, jak rozwija się jej życie.

Napisane przez Christine Kearney

PLMedBook