Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego niektórzy ludzie kichają po jedzeniu?

Kichanie jest naturalną odpowiedzią na podrażnienie w jamie nosowej osoby. Kichanie może być również wywołane przez jedzenie. Może się zdarzyć, że wszystkie produkty spożywcze lub określone produkty spożywcze powodują kichanie.

Kichanie jest często wynikiem wdychania czegoś, co drażni nos, ale może być również spowodowane oddychaniem zimnym powietrzem, patrzenie w jasne światła, wyrywanie włosów brwiowych lub spożywanie jedzenia.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom kichania podczas jedzenia i temu, jak temu zapobiec.

Co powoduje kichanie po jedzeniu?

Istnieje kilka możliwych przyczyn kichania po posiłkach. Obejmują one:

Smakowaty nieżyt nosa

Kichanie po jedzeniu

Zapalenie błony śluzowej nosa jest stanem, który szczególnie powoduje, że osoba kicha po jedzeniu. Nieżyt nosa jest ogólnym terminem podrażnienia lub obrzęku, który występuje w nosie.

Zaparcie błony śluzowej nosa nie jest związane z alergiami, dlatego jest znane jako niealergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Zdarza się, gdy nerwy nosa są nadwrażliwe na czynniki środowiskowe.

Objawy zapalenia błony śluzowej nosa zwykle pojawiają się w ciągu kilku minut od jedzenia i mogą obejmować:

 • kichanie
 • katar
 • przekrwienie nosa lub duszność

Zaparcie błony śluzowej nosa jest szczególnie powszechne po spożyciu pikantnych lub gorących potraw, w tym:

 • ostre papryczki
 • curry
 • wasabi
 • gorące zupy

Według artykułu w czasopiśmie, istnieją specjalne receptory w wyściółce nosa, które wykrywają kapsaicynę, związek znajdujący się w papryce chili. Kiedy te włókna wykrywają obecność kapsaicyny, mogą wywołać jeden lub więcej kichnięć.

Osoba może zapobiec tym objawom, unikając żywności wyzwalającej. Mogą chcieć zachować dziennik jedzenia i objawów, aby dowiedzieć się, jakie pokarmy wywołują smakowe zapalenie błony śluzowej nosa.

Odruchu Snatiation

Niektóre osoby mogą kichnąć po zjedzeniu dużego posiłku. Jest to tzw. Odruch snacki, który jest połączeniem słów „kichanie” i „nasycenie”.

Osoba doświadcza tego odruchu, gdy jego żołądek jest pełny i zostaje rozciągnięty. Może to spowodować kichnięcie lub kichanie. Przyczyna jest nieznana, ale może występować składnik genetyczny.

Alergie pokarmowe

Czasami, gdy osoba spożywa jedzenie, które jest szczególnie wrażliwe lub uczulone, może kichać. Inne objawy mogą obejmować swędzące oczy lub łagodną wysypkę skórną.

W ciężkich przypadkach dana osoba może mieć ciężką reakcję alergiczną, znaną jako reakcja anafilaktyczna, która powoduje skrajny obrzęk i trudności w oddychaniu. Niektóre z najczęstszych środków spożywczych, które mogą wywoływać alergie to mleko, jaja, orzeszki ziemne, soja i orzechy z drzew.

Przeziębienie lub grypa

Ponadto, czasami osoba może mieć przeziębienie lub inną chorobę, która może powodować kichanie po jedzeniu. Dwa wystąpienia – jedzenie i kichanie – mogą wydawać się powiązane, ale są oddzielne.

Jak zapobiegać kichaniu po jedzeniu

Próbuję zapobiec kichaniu po jedzeniu

Osoba nie zawsze może zapobiec kichaniu po wystąpieniu jedzenia. Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc w zmniejszeniu kichania. Obejmują one:

 • Wstrzymywanie oddechu podczas liczenia do 10 lub tak długo, jak osoba może wygodnie wstrzymać oddech. Pomaga to powstrzymać odruch kichania.
 • Szczypanie grzbietu nosa, aby powstrzymać kichanie. Ma to podobny efekt, jak ktoś wstrzymujący oddech.
 • Unikanie żywności, o której wiadomo, że powoduje kichanie lub jedzenie, na które dana osoba jest uczulona. Jeśli dana osoba nie jest pewna, które pokarmy wywołują tę odpowiedź, lekarz może zalecić prowadzenie dziennika żywności lub stosowanie diety eliminacyjnej.
 • Spożywanie mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast kilku dużych posiłków, ponieważ duże posiłki mogą wywoływać odruch snatowania.
 • Przyjmowanie leków obkurczających dostępnych bez recepty (OTC), takich jak pseudoefedryna, w celu zmniejszenia obrzęku nosa lub nadwrażliwości, która może powodować kichanie po jedzeniu. Komórkowe leki obkurczające naczynia można znaleźć w Internecie.
 • Preparaty przeciwzapalne OTC o działaniu przeciwhistaminowym mogą również pomóc zmniejszyć częstość kichania po jedzeniu. Te rozpylacze blokują uwalnianie histamin, które są związkami zapalnymi, które mogą powodować kichanie. Spraye antyhistaminowe można kupić online.

Perspektywy

Kichanie po jedzeniu rzadko stanowi powód do niepokoju medycznego, ale czasami może być denerwujące, rozpraszające i drażniące. Może również powodować rozprzestrzenianie się kropelek w powietrzu, co grozi rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii, więc osoba może chcieć zmniejszyć prawdopodobieństwo kichnięcia po jedzeniu.

Obecnie nie ma lekarstwa na smakowite zapalenie błony śluzowej nosa ani świąd. W wielu przypadkach dana osoba może zapobiec temu odruchowi, unikając jedzenia lub unikając jedzenia dużych posiłków.

Jeśli dana osoba myśli, że może mieć alergię pokarmową, która przyczynia się do ich kichania, może porozmawiać z lekarzem o testach alergicznych lub innych interwencjach w oparciu o ich ogólny stan zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: