Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Matki karmiące piersią o niższym ryzyku chorób serca, udaru mózgu

To nie tylko niemowlęta korzystają z karmienia piersią; nowe badanie wykazało, że praktyka ta może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru u matki.

matka karmi piersią swoje dziecko

Co więcej, naukowcy odkryli, że ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru u matki dodatkowo zmniejszyło się wraz z każdym kolejnym 6-miesięcznym okresem karmienia piersią.

Współautor badania, dr Sanne Peters z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, a także koledzy niedawno opublikowali swoje odkrycia w Internecie.

Choroby serca są główną przyczyną zgonów mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) donosi, że każdego roku z powodu chorób serca umiera około 610 000 osób, co stanowi 1 na 4 zgony.

Udar jest jedną z wiodących przyczyn niepełnosprawności w Ameryce. Każdego roku ponad 795 000 osób w USA ma udar. Spośród nich około 610 000 to pierwsze uderzenia.

Poprzednie badania wykazały, że kobiety karmiące piersią mogą doświadczyć krótkotrwałego obniżenia ciśnienia krwi, cholesterolu i utraty masy ciała, co może korzystnie wpływać na zdrowie sercowo-naczyniowe.

Jednak dr Peters i współpracownicy zauważają, że długoterminowe skutki karmienia piersią na zdrowie układu sercowo-naczyniowego matki pozostają niejasne.

Karmienie piersią i zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Aby lepiej zrozumieć to powiązanie, naukowcy przeanalizowali dane 289,573 chińskich kobiet, które były częścią chińskiego badania Kadoorie Biobank. Wszystkie kobiety były wolne od chorób sercowo-naczyniowych na początku badania, a prawie wszystkie z nich miały dzieci.

W ramach badania kobiety musiały udzielić informacji na temat ich historii rozrodczej, w tym tego, czy karmiły piersią swoje dzieci oraz okresu karmienia piersią.

Badacze przyjrzeli się również występowaniu chorób serca i udarów u kobiet po 8 latach obserwacji.

Zespół odkrył, że kobiety karmione piersią były o 9 procent niższe ryzyko chorób serca i o 8 procent niższe ryzyko udaru w porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły piersią.

Patrząc na wyniki okresu karmienia piersią, badanie ujawniło, że kobiety, które karmiły piersią swoje dzieci przez 2 lata lub dłużej, były o 18 procent rzadziej rozwijające się choroby serca i o 17 procent rzadziej miały udar, w porównaniu z matki karmiące piersią.

Na każde dodatkowe 6 miesięcy karmienia piersią ryzyko chorób serca i udaru mózgu zmniejszyło się odpowiednio o 4 procent i 3 procent.

Po uwzględnieniu wielu czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym palenia tytoniu, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi, wyniki pozostały.

Metabolizm „reset” może wyjaśniać wyniki

Naukowcy nie są w stanie wskazać dokładnych mechanizmów kryjących się za ich odkryciami, ale spekulują, że niższe ryzyko chorób serca i udaru u matek karmiących piersią może spaść do „zresetowania” metabolizmu po ciąży.

„Ciąża radykalnie zmienia metabolizm kobiety, ponieważ magazynuje tłuszcz, aby zapewnić energię potrzebną do wzrostu jej dziecka i karmienia piersią po urodzeniu dziecka Karmienie piersią może szybciej i bardziej kompletnie wyeliminować przechowywany tłuszcz” – wyjaśnia dr Peters.

Ponadto zespół zauważa, że ​​matki karmiące piersią mogą częściej przyjmować zachowania zdrowotne, które pomagają w ich zdrowiu sercowo-naczyniowym, w porównaniu z matkami karmionymi piersią.

Chociaż badanie jest obserwacyjne i nie może wykazać przyczyny i skutku, naukowcy uważają, że ich wyniki dostarczają dalszych dowodów na korzyści z karmienia piersią, szczególnie przez dłuższy czas.

„Wyniki badań powinny zachęcać do bardziej powszechnego karmienia piersią dla dobra matki i dziecka”.

Starszy autor Zhengming Chen, University of Oxford

Dowiedz się, jak karmienie piersią może zmniejszyć przewlekły ból po cesarskim cięciu.

Like this post? Please share to your friends: