Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czytanie na głos zwiększa pamięć

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie, jesteśmy bardziej skłonni pamiętać o czymś, jeśli czytamy to głośno.

kobieta czytająca książkę

Autorzy badania z University of Waterloo w Kanadzie donoszą, że „podwójne działanie” mówienia i słyszenia mówi, pomaga mózgowi przechowywać informacje tak, aby stały się pamięcią długoterminową. Ten proces nazywa się „efektem produkcji”.

Nowe badanie opiera się na wcześniejszych pracach zespołu University of Waterloo, które badały korzyści płynące z takich działań, jak pisanie i pisanie słów w zwiększaniu retencji pamięci.

W 2015 r. Raportowano o badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Kanady, który stwierdził również, że wielokrotne powtarzanie słów zwiększa pamięć werbalną.

W tym badaniu 44 francuskojęzycznych studentów przeczytało wybór słów z ekranu komputera i zostało poproszonych o powtórzenie słów na cztery różne sposoby. Wymagało to cichego czytania słów, czytania podczas poruszania ustami, powtarzania słów na głos podczas patrzenia na ekran i powtarzania słów na głos innej osobie.

Kanadyjskie badania donoszą, że powtarzanie słów drugiej osobie powoduje najwyższe przypomnienie o pamięci werbalnej. W przeciwieństwie do tego, odczyt w milczeniu wygenerował najniższe przypomnienie o pamięci werbalnej.

Uczenie się, pamięć czerpie korzyści z działania

Badacze stojący za nowym badaniem zastosowali podobną metodologię. 95 osób musiało czytać po cichu, słuchać kogoś, kto czytał, słuchać nagrania z własnego czytania i czytać na głos w czasie rzeczywistym.

Naukowcy odkryli, że słowo „przywołanie” było największe, gdy uczestnicy czytali na głos.

„Badanie to potwierdza, że ​​uczenie się i pamięć korzystają z aktywnego zaangażowania” – mówi autor badań Colin M. MacLeod, profesor i przewodniczący Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Waterloo.

„Gdy dodamy aktywny składnik lub element produkcji do słowa,” dodaje, „to słowo staje się bardziej wyraźne w pamięci długotrwałej, a przez to bardziej zapadające w pamięć”.

Ale co te ustalenia oznaczają dla nas w praktyce?

„Kiedy rozważamy praktyczne zastosowania tych badań, myślę o seniorach, którzy powinni rozwiązywać łamigłówki i krzyżówki, aby wzmocnić ich pamięć” – mówi prof. MacLeod. „To badanie sugeruje, że pomysł działania lub aktywności poprawia także pamięć”.

„Wiemy również, że regularne ćwiczenia i ruch są również mocnymi blokami dla dobrej pamięci”, dodaje.

PLMedBook