Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Łysienie typu żeńskiego: Leczenie i genetyka

To normalne, że kobiety zrzucają niektóre włosy każdego dnia, ale gdy występują łysiny lub przerzedzenie, może to być spowodowane łysieniem typu żeńskiego.

Zrzucanie około 50 do 100 włosów dziennie jest uważane za normalne, ale nowy wzrost zazwyczaj zastąpi te włosy. Jeśli jednak ktoś ma łysinę typu żeńskiego, utracone włosy nie są odnawiane.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom i czynnikom ryzyka łysienia typu żeńskiego, a także leczeniu i profilaktyce.

Co to jest łysienie typu żeńskiego?

Łysienie kobiece wzór w głowie kobiety.

Łysienie typu żeńskiego to rodzaj utraty włosów, który dotyka kobiety. Medyczną nazwą tego stanu jest łysienie androgenowe.

Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą odczuwać łysienie, nie jest tak rozpowszechniony u kobiet, jak u mężczyzn i wygląda inaczej.

Mężczyźni, którzy mają wypadanie włosów, mają tendencję do rozwijania się łysiny i łysych plam. Kobiety z łysiną typu żeńskiego zwykle doświadczają ogólnego przerzedzenia włosów, co wpływa na objętość ich włosów.

U kobiet pierwsze objawy łysienia typu żeńskiego mogą być rozszerzającą się częścią lub uczuciem, że włosy nie wydają się tak grube jak zwykle. Chociaż skóra głowy może być widoczna, linia włosów zwykle nie ustępuje.

Wypadanie włosów jest rzadsze u kobiet niż u mężczyzn, ale nadal występuje często. Łysienie typu żeńskiego zwiększa się z wiekiem, a mniej niż 50 procent kobiet ma pełne włosy na całe życie.

Łysienie typu żeńskiego i powiązanie genetyczne

Genetyka wydaje się być ważnym czynnikiem w rozwoju łysienia typu żeńskiego, co oznacza, że ​​działa w rodzinach. Kobiety mogą odziedziczyć gen na łysienie wzoru od któregokolwiek z rodziców.

Łysienie typu żeńskiego jest częściej spotykane, gdy kobieta starzeje się i osiąga wiek średni, chociaż może rozpocząć się wcześniej.

Często rozwija się po menopauzie, więc zmiany hormonalne mogą również być czynnikiem przyczyniającym się.

Inne przyczyny wypadania włosów

Leki w pigułkach.

Łysienie typu żeńskiego w dużej mierze wydaje się występować z powodu genetyki. Jednak może również rozwinąć się ze względu na podstawowy stan, który wpływa na produkcję hormonu androgenów.

Androgen jest hormonem, który odgrywa rolę w łysieniu typu. Guzy przysadki lub jajnika, które wydzielają androgeny, mogą również prowadzić do utraty włosów.

Inne przyczyny wypadania włosów u kobiet to:

  • Choroba autoimmunologiczna: Alopecia areata jest rzadkim zaburzeniem autoimmunologicznym, które powoduje, że układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe prowadzące do utraty włosów.
  • Leki: Niektóre leki, takie jak te stosowane w leczeniu raka, mogą powodować utratę włosów jako skutek uboczny. Jednak włosy zwykle odrastają, gdy osoba przestała przyjmować leki.
  • Choroba: Utrata włosów może rozwinąć się po poważnej chorobie, takiej jak ciężka infekcja, wysoka gorączka lub operacja.
  • Łysienie trakcyjne: Jest to utrata włosów, która pojawia się, gdy osoba często nosi fryzury, które zbyt mocno pociągają włosy.

Leczenie

Rodzaj zalecanego leczenia zależy od stopnia utraty włosów, oprócz innych czynników.

Leczenie łysienia typu żeńskiego może zapobiec przyszłemu wypadaniu włosów i może spowodować odrastanie niektórych włosów. W większości przypadków konieczne jest długotrwałe leczenie, aby zapobiec ponownemu nawracaniu włosów.

Opcje leczenia obejmują:

Minoksydyl

Minoksydyl jest lekiem stosowanym miejscowo w leczeniu wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Zabieg jest stosowany na skórę głowy każdego dnia i może stymulować wzrost włosów, a także zapobiegać dalszym przerzedzeniom włosów.

Minoxidil może trwać od 6 miesięcy do roku, aby uzyskać widoczne wyniki i nie działa dla wszystkich. Efekty uboczne mogą obejmować suchość, zaczerwienienie i swędzenie. Utrata włosów może powrócić po zaprzestaniu używania produktu przez osobę.

Jedną znaną marką Minoxidil jest Rogaine, którą można kupić w wielu aptekach i Internecie.

Leki doustne

Jednym z najczęstszych leków doustnych stosowanych w leczeniu łysienia typu żeńskiego jest spironolakton, który jest lekiem moczopędnym. Diuretyki usuwają nadmiar wody z organizmu.

Lek może również blokować produkcję androgenu, co może zapobiegać wypadaniu włosów i odnawiać włosy. Spironolakton może powodować działania niepożądane, takie jak suchość w ustach, nudności i zawroty głowy.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować spironolaktonu ze względu na możliwość wystąpienia wrodzonych wad.

Przeszczep włosów

Kobieta lekarz i pacjentki w dyskusji

Niektóre kobiety mogą zdecydować się na przeszczep włosów. Do przeprowadzenia przeszczepu włosów można zastosować różne techniki.

Zwykle wypadanie włosów wpływa tylko na niektóre obszary skóry głowy. Podczas przeszczepu włosów lekarz usuwa włosy z obszaru zdrowego wzrostu włosów i przeszczepia je w inne miejsce, w którym brakuje włosów.

Obszar, z którego lekarz przeszczepia włosy, zwykle pozostaje niewrażliwy na utratę włosów. Lekarz wykonuje procedurę, gdy osoba jest na jawie, i to trwa kilka godzin. Osoba otrzyma znieczulenie miejscowe, aby zapobiec bólowi.

Leczenie laserowe

Niektórzy ludzie mogą chcieć wypróbować laseroterapię w domu na wypadanie włosów. Urządzenia te działają poprzez emitowanie niskiego poziomu światła laserowego, aby stymulować odrastanie włosów.

Według niektórych badań lekka terapia światłem lasera może stymulować wzrost włosów u kobiet i mężczyzn. Konieczne są jednak dodatkowe badania w celu określenia skuteczności tego rodzaju leczenia, ponieważ możliwe jest, że firmy zajmujące się obróbką laserową mogły częściowo sfinansować te badania.

Zapobieganie

Ponieważ łysienie typu żeńskiego może być genetyczne, nie zawsze można mu zapobiec. Jednakże istnieją kroki, które kobieta może podjąć, aby utrzymać włosy w jak najlepszym zdrowiu, aby zapobiec ich złamaniu i uszkodzeniu.

Rozważ następujące wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów:

  • Ogranicz zabiegi, które mogą prowadzić do uszkodzenia włosów, takich jak trwałość, prostowanie i przedłużanie włosów.
  • Jedz dietę bogatą w białko, niezbędne witaminy i żelazo.
  • Chroń włosy przed uszkodzeniem przez słońce, zakładając czapkę.
  • Unikaj szczotkowania włosów, gdy są mokre i delikatne. Zamiast tego użyj grzebienia lub palców.

Perspektywy

Łysienie typu żeńskiego może być niepokojące i wpływać na pewność siebie i samopoczucie osoby. Kobiety, które doświadczają nadmiernego wypadania włosów powinny porozmawiać z lekarzem lub dermatologiem, który może pomóc ustalić przyczynę i najlepszą opcję leczenia.

Wczesna diagnoza może pomóc osobie opracować plan leczenia, który zapobiega dalszej utracie włosów. Dostępne są zabiegi, które mogą pomóc przywrócić wzrost włosów. Skuteczność może się różnić w zależności od wybranego leczenia i ilości wypadania włosów.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: