Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko o kamieniach pęcherza

Kamienie pęcherza powstają, gdy minerały gromadzą się w pęcherzu i tworzą małe „kamienie”. Dotyczy to głównie starszych mężczyzn, kamieni pęcherza moczowego może być niewygodne, ale istnieje wiele dostępnych opcji leczenia.

W tym artykule wyjaśniono, jak powstają kamienie pęcherza. Obejmuje również objawy, sposoby leczenia i sposoby zmniejszenia ryzyka wystąpienia kamieni pęcherza moczowego.

Szybkie fakty na temat kamieni pęcherza moczowego

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących kamieni pęcherza moczowego. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Kamienie pęcherza występują najczęściej u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat
 • Podstawowe dolegliwości medyczne są często odpowiedzialne za kamienie pęcherza moczowego
 • Objawy kamieni pęcherza moczowego obejmują zmianę zabarwienia moczu i ból podczas oddawania moczu
 • Kamienie pęcherza są rzadsze u kobiet
 • Kamienie pęcherza moczowego mogą być przyczyną krwi w moczu

Czym są kamienie pęcherza moczowego?

[Kamienie pęcherza w doniczce]

Kamienie pęcherza moczowego, zwane również rachunkiem pęcherzykowym, lub cystolity, są spowodowane nagromadzeniem się minerałów. Mogą wystąpić, jeśli pęcherz nie zostanie całkowicie opróżniony po oddaniu moczu.

W końcu pozostały mocz staje się skoncentrowany, a minerały w cieczy zamieniają się w kryształy.

Czasami kamienie te są przekazywane, gdy są jeszcze bardzo małe. Innym razem kamienie pęcherza moczowego mogą przykleić się do ścianki pęcherza moczowego lub moczowodu (rura biegnąca od nerki do pęcherza moczowego).

Jeśli tak się stanie, stopniowo gromadzą więcej kryształów mineralnych, z czasem powiększając się.

Kamienie pęcherza moczowego mogą pozostawać w pęcherzu przez pewien czas i nie zawsze powodują objawy. Często można je znaleźć, gdy wykonywane jest prześwietlenie z innego powodu medycznego.

Większe kamienie pęcherza mogą wymagać usunięcia przez pracowników służby zdrowia.

Czasami powstaje tylko jeden kamień, w innych przypadkach może powstać grupa kamieni. Kamienie różnią się kształtem; niektóre są prawie sferyczne, podczas gdy inne mogą mieć nieregularne kształty.

Najmniejsze kamienie pęcherza są ledwo widoczne gołym okiem, ale niektóre mogą osiągnąć imponujący rozmiar. Największy kamień pęcherza, według Rekordów Guinnessa, ważył prawie 4 funty 3 uncje i mierzył 17,9 x 12,7 x 9,5 centymetra.

Objawy

Kamienie pęcherza moczowego mogą nie wywoływać objawów od razu. Ale jeśli kamień drażni pęcherz, objawy mogą obejmować:

 • Dyskomfort lub ból w penisie dla mężczyzn
 • Bardziej regularne oddawanie moczu lub przepływ zatrzymany
 • Uruchomienie strumienia podczas oddawania moczu trwa dłużej
 • Ból w dolnej części brzucha
 • Ból i dyskomfort podczas oddawania moczu
 • Krew w moczu
 • Pochmurny lub nienormalnie ciemny mocz

Przyczyny

Kamienie pęcherza moczowego zaczynają rosnąć, gdy mocz pozostanie w pęcherzu po oddaniu moczu. Wynika to często z leżących u podłoża schorzeń, które powodują całkowite opróżnienie pęcherza podczas korzystania z toalety.

Warunki, które uniemożliwiają całkowite opróżnienie pęcherza obejmują:

 • Neurogenny pęcherz: Jeśli nerwy biegnące między pęcherzem a układem nerwowym są uszkodzone, na przykład w przypadku udaru lub uszkodzenia kręgosłupa, pęcherz może nie opróżnić się całkowicie.
 • Powiększenie prostaty: Jeśli prostata jest powiększona, może naciskać na cewkę moczową i powodować zakłócenia w przepływie, pozostawiając trochę moczu w pęcherzu.
 • Urządzenia medyczne: Kamienie pęcherza moczowego mogą być spowodowane cewnikami lub innymi urządzeniami medycznymi, jeśli przeniosą się do pęcherza.
 • Zapalenie pęcherza: infekcje dróg moczowych lub radioterapia mogą spowodować powiększenie pęcherza.
 • Kamienie nerkowe: Kamienie nerkowe mogą migrować w dół moczowodów, a jeśli są zbyt duże, aby przejść, pozostają w pęcherzu i mogą powodować niedrożność. Kamienie nerkowe są częstsze niż kamienie pęcherza moczowego.
 • Uchyłki pęcherza: worki mogą tworzyć się w pęcherzu. Jeśli torebki osiągną duży rozmiar, mogą zatrzymać mocz i uniemożliwić całkowite opróżnienie pęcherza.
 • Cystocele: u kobiet ściana pęcherza moczowego może osłabnąć i opaść do pochwy; może to wpłynąć na przepływ moczu z pęcherza.

Czynniki ryzyka

[Schemat kamienny pęcherza]

Poniżej znajdują się niektóre z czynników, które mogą zwiększać ryzyko związane z kamieniami pęcherza:

 • Wiek i płeć: Samce częściej wytwarzają kamienie pęcherza niż kobiety, zwłaszcza gdy się starzeją.
 • Paraliż: Osoby z poważnymi uszkodzeniami kręgosłupa i utratą kontroli mięśni w okolicy miednicy nie są w stanie całkowicie opróżnić pęcherza.
 • Niedrożność ujścia pęcherza: każdy stan, który blokuje przepływ moczu z pęcherza na świat zewnętrzny. Istnieje kilka różnych sposobów, że pęcherz może być zablokowany, najczęściej występuje powiększenie prostaty.
 • Operacja powiększania pęcherza: rodzaj operacji przeprowadzanej w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet może prowadzić do powstawania kamieni pęcherza moczowego.

Komplikacje

Chociaż niektóre kamienie pęcherza nie dają żadnych objawów, mogą nadal prowadzić do komplikacji, jeśli nie zostaną usunięte. Dwie główne komplikacje to:

 • Przewlekła dysfunkcja pęcherza: częste oddawanie moczu, które jest bolesne i nieprzyjemne. Czasami kamienie pęcherza moczowego mogą całkowicie blokować oddawanie moczu przed opuszczeniem ciała.
 • Infekcje dróg moczowych: powtarzające się infekcje.

Testy i diagnoza

[Kamienie pęcherza pokazane na zdjęciu rentgenowskim]

Diagnoza kamieni pęcherza może obejmować wiele różnych testów:

 • Badanie lekarskie: Lekarz może położyć ręce na podbrzuszu, aby wyczuć, czy pęcherz jest powiększony. Mogą badać odbytnicę, aby sprawdzić, czy prostata jest powiększona.
 • Analiza moczu: Próbka moczu może być przetestowana pod kątem obecności krwi, bakterii i skrystalizowanych minerałów.
 • Skanowanie spiralnej tomografii komputerowej (CT): skany CT łączą wiele zdjęć rentgenowskich, tworząc szczegółowy obraz narządów wewnętrznych.
 • Ultradźwięki: Tworzy obraz poprzez odbijanie dźwięku od narządów wewnętrznych.
 • Zdjęcie rentgenowskie: Nie wszystkie typy pęcherza moczowego pojawiają się na zdjęciu rentgenowskim.
 • Dożylny pyelogram: do żył wstrzykuje się specjalny płyn i dociera do nerek i pęcherza moczowego. Promienie rentgenowskie są pobierane podczas zabiegu w celu wykrycia oznak kamieni nerkowych.

Zabiegi

Jeśli kamienie pęcherza zostaną złapane, gdy są jeszcze małe, po prostu zwiększając ilość wody, poszczególne napoje mogą być wystarczające, aby przejść je naturalnie.

Jeśli są one zbyt duże, aby mogły przejść w moczu, leczenie kamieni pęcherza moczowego zwykle wymaga ich przerwania lub usunięcia chirurgicznie.

Łamanie kamieni pęcherza

W procedurze zwanej cystolitholapaxy lekarz wprowadza cienką rurkę z kamerą na końcu do cewki moczowej (otwór znajdujący się na końcu penisa lub powyżej pochwy). Lekarz może oglądać kamienie przez rurkę i rozbijać je.

Lekarz użyje lasera, ultradźwięku lub małego narzędzia do rozbicia kamieni przed ich umyciem (lub odessaniem). Ta procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu.

Powikłania z cystolitholapaxy są rzadkie, ale mogą obejmować łzy w ścianie pęcherza moczowego i infekcje.

Chirurgiczne usunięcie

Jeśli kamienie są zbyt duże, aby można je było rozbić przy użyciu cystolitholapaxy, chirurgia jest alternatywną opcją leczenia. Chirurg wejdzie do pęcherza poprzez nacięcie w jamie brzusznej i usunie kamienie pęcherza moczowego. Każda procedura chirurgiczna wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego cystolitholapaxy jest zawsze pierwszym wyborem.

Zapobieganie

Ponieważ kamienie pęcherza moczowego są spowodowane przez szereg chorób medycznych, nie ma konkretnych sposobów, aby im zapobiegać. Jednakże, jeśli dana osoba doświadcza jakichkolwiek dziwnych objawów układu moczowego – bólu, przebarwień, krwi – wskazane jest wcześniejsze uzyskanie opinii medycznej, a nie później. Picie dużej ilości płynów pomoże również w rozkładaniu wszelkich rozwijających się kamieni.

U niektórych osób z infekcjami dróg moczowych po oddaniu moczu pozostaje mocz w pęcherzu. W takich przypadkach najlepiej spróbować oddać mocz ponownie 10-20 sekund po pierwszej próbie. Nazywa się to „podwójnym wydalaniem” i może pomóc w zapobieganiu powstawania kamieni.

Niektóre badania wskazują, że jeśli masz już powiększoną prostatę, siadanie do oddania moczu może pomóc upewnić się, że pęcherz jest całkowicie opróżniony. To z kolei zapobiega lub spowalnia nagromadzenie się kamieni pęcherza.

Like this post? Please share to your friends: