Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Linki mózgowe osłabione przez odstawienie nikotyny mogą wyjaśniać nawrót palaczy

Opublikowane nowe badanie obrazowania mózgu sugeruje, że wysokie tempo nawrotu wśród palaczy próbujących rzucić palenie może wynikać z niemożności – spowodowanej wycofaniem się z bynicotyny – przejścia z sieci mózgowej „trybu domyślnego”, do sieci mózgowej „wykonawczej kontroli”.

Naukowcy z University of Pennsylvania w Filadelfii i National Institute of Drug Abuse (NIDA) w Baltimore, MD, wyjaśniają, że kiedy tryb domyślny jest włączony, ludzie mają tendencję do bycia w tzw. Stanach introspekcyjnych lub samoodnioskowych.

Zaangażowanie w sieć kontroli wykonawczej pomaga im bardziej świadomie powściągać pragnienia, a także skupić się na ustalaniu i osiąganiu celów rzucania palenia.

Według NIDA, 50 lat temu odsetek dorosłych Amerykanów, którzy byli stałymi bywalcami (42%), był ponad dwukrotnie większy niż obecnie (19%), co można słusznie uznać za ogromne osiągnięcie w dziedzinie zdrowia publicznego.

Ale tempo tego spadku wydaje się nieco utrudnione, a tytoń pozostaje wiodącą, możliwą do uniknięcia przyczyną chorób i śmierci w Stanach Zjednoczonych, gdzie 8,6 milionów ludzi choruje na palenie papierosów, a ponad 440 000 umiera z przyczyn związanych z paleniem każdego roku.

Faktem jest, że w pełni rozpoznając szkodę, jaką zadawanie dymu wyrządza zdrowiu, wielu palaczy stara się przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny i pomimo udanych prób rzucenia palenia, powracają oni na nowo.

Właśnie dlatego badania, które mogą zidentyfikować osoby zagrożone uporczywym paleniem i dają wskazówki na temat tych ponurych powodów, będą bardzo przydatne w opracowywaniu metod leczenia, które pomagają tej grupie w nabieraniu nawyku na dobre.

Badanie proponuje neurologiczną podstawę do nawrotu palenia

W najnowszym badaniu naukowcy proponują przyczynę neurologiczną, która może tłumaczyć, dlaczego aż 80% palaczy, którzy próbują rzucić palenie, wraca do nałogu, w zależności od rodzaju leczenia.

Korzystając z funkcjonalnych skanów mózgu z obrazowaniem rezonansem magnetycznym (fMRI), naukowcy odkryli, że osoby niepalące, które wstrzymały się od papierosów (tj. W odstawieniu nikotyny) wykazywały słabsze powiązania między niektórymi sieciami w ich mózgach – domyślną siecią trybów, wykonawczą siecią kontrolną i siecią oceny.

Proponują, że to właśnie osłabione połączenia zmniejszają ich zdolność do przejścia na pozorny wpływ, w większości pochodzący z sieci kontroli wykonawczej, która w przeciwnym razie wzmocniłaby ich determinację i utrzymała ich zdolność do przeciwstawienia się apetytom na papierosy.

Główny autor Dr. Caryn Lerman, z nowego programu Brain and BehaviorChange University of Pennsylvania, mówi:

„Wierzymy, że to oznacza, że ​​palacze, którzy właśnie odeszli, mają trudniejsze zmiany w czasie, niż wewnętrzne myśli o tym, jak czują się na zewnątrz, koncentrując się na zadaniach”.

Dr Lerman i jego współpracownicy przeprowadzili badania na 37 zdrowych ludziach w wieku od 19 do 61 roku życia, którzy palili 10 lub więcej papierosów dziennie. Wykonano dwa zestawy skanów: jeden zestaw 24 godziny po tym, jak nie dotknął papierosa (stan abstynencji), a drugi zestaw po paleniu jak zwykle (stan nasycony).

Związki mózgowe palaczy były znacznie słabsze w abstynencji

Skany mózgu pobrane podczas stanu abstynencji wykazały znacznie słabsze połączenia między siecią danych a domyślną siecią, w porównaniu z tymi, które zostały zrobione podczas stanu testowego.

Naukowcy odkryli także, że osłabiona łączność w okresie abstynencji wiązała się z odnotowywanym wzrostem objawów odstawiennych, palących impulsów i negatywnych nastrojów. Sugerują one, że słabsza łączność między sieciami może być powodem, dla którego niektórzy ludzie walczą z mordowaniem.

Chociaż poprzednie badania badały, w jaki sposób nikotyna wpływa na połączenia mózgowe w stanie spoczynku – to znaczy, gdy nie ma konkretnych celów – jest to pierwsze porównanie spoczynkowej zdolności mózgowej w stanie abstynencji z tym, kiedy ludzie palą się jak zwykle, a następnie powiązanie tych objawy.

Dr Lerman mówi, że badanie oferuje neurologiczne wyjaśnienie tego, co dzieje się w mózgu, gdy rzucenie palenie doświadcza objawów odstawienia.

„Następnym krokiem będzie zidentyfikowanie z wyprzedzeniem tych palaczy, którzy będą mieli trudniejsze i bardziej intensywne leczenie, oparte na aktywności mózgu i połączeniach sieciowych”, wyjaśnia, wyjaśniając:

„To bardzo ważne dla osób, które próbują rzucić palenie, aby móc utrzymać aktywność w sieci kontrolnej – aby móc odejść od myślenia o sobie i swoim wewnętrznym stanie skupienia na swoich bezpośrednich celach i planach.”

W kwietniu 2013 r. Zgłosiło się badanie, w wyniku którego magnetyczna stymulacja mózgu może uśmierzyć pomocników. Naukowcy stwierdzili, że jednorazowa 15-minutowa sesja tymczasowo zmniejszyła głód nikotynowy wywołany przez cue.

PLMedBook