Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zgaga podczas ciąży: co zrobić

Kobiety w ciąży często rozwijają zgagę, zaburzenie, które powoduje uczucie pieczenia w klatce piersiowej.

Do 50 procent kobiet doświadcza zgagi w pewnym momencie ciąży. Chociaż może się zdarzyć w dowolnym momencie ciąży, zgaga występuje częściej w trzecim trymestrze ciąży.

Dowiedz się więcej w tym artykule na temat zgagi w czasie ciąży, jak leczyć i zapobiegać jej oraz jak stwierdzić, czy nadszedł czas, aby skontaktować się z lekarzem.

Co to jest zgaga?

Ciężarna dama z zgagą

Jednym z głównych objawów jest pieczenie w środku klatki piersiowej. Dzieje się tak, gdy zawór łączący przełyk lub rurkę pokarmową z żołądkiem osłabnie, a kwas żołądkowy i zawartość wracają do przewodu pokarmowego.

Kwas żołądkowy działa drażniąco, co powoduje uczucie pieczenia w klatce piersiowej.

Oprócz palenia w klatce piersiowej, inne objawy zgagi obejmują:

 • Burping
 • Regurgitation
 • Wzdęcia
 • Nudności

Objawy te pojawiają się wkrótce po jedzeniu, choć nie zawsze natychmiast.

Dlaczego kobiety w ciąży mają zgagę?

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na zgagę z wielu powodów.

Po pierwsze, w czasie ciąży hormon progesteronu jest wydzielany w większych ilościach, aby wspierać ciążę. Progesteron powoduje, że zawór oddziela rurkę pokarmową od żołądka, aby się zrelaksować, powodując zgagę.

Ponadto rosnąca macica zaczyna wywierać nacisk na żołądek i inne narządy wewnętrzne w późniejszej ciąży. To ciśnienie może również wepchnąć żywność i kwas żołądkowy z powrotem do przewodu pokarmowego.

Niestrawność i zgaga są bardziej prawdopodobne u kobiet, które cierpiały na zgagę przed zajściem w ciążę oraz u kobiet w ciąży wcześniej.

Zapobieganie

Zapobieganie zgadze jest najlepszym sposobem radzenia sobie z nią. Niektóre pokarmy lub napoje wywołują objawy. Unikanie tych produktów może pomóc w zapobieganiu dyskomfortowi związanemu z zgagą. Do pokarmów wywołujących zgagę należą:

 • Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty i ananas
 • Kofeina
 • Napoje gazowane lub napoje gazowane
 • Tłuste i tłuste potrawy
 • Pikantne jedzenie
 • Pomidory
 • Czekolada

Poza unikaniem tych pokarmów pomocne może być częstsze spożywanie mniejszych posiłków. Zamiast trzech dużych posiłków dziennie, pięć lub sześć mniejszych posiłków może być lepszych.

Pozostawanie w pozycji pionowej przez co najmniej 20 do 30 minut po jedzeniu może zapobiec cofnięciu się zawartości żołądka do przewodu pokarmowego.

W nocy lepiej nie jeść w ciągu 3 godzin od pójścia spać. Podnoszenie głowy łóżka lub stosowanie dodatkowych poduszek w celu podniesienia głowy może pomóc w zapobieganiu zgadze, która występuje w nocy.

Ważne jest również, aby unikać palenia papierosów i picia alkoholu. Żadne z nich nie jest zdrowe w czasie ciąży i oba mogą przyczyniać się do zgagi.

Każdy, kto ma trudności z rzuceniem palenia, powinien porozmawiać z lekarzem.

Picie szklanki mleka może pomóc zmniejszyć objawy. Mleko niskotłuszczowe lub beztłuszczowe jest lepsze, ponieważ mleko pełne jest bogate w tłuszcz, a to może pogorszyć zgagę.

Leczenie zgagi

Jeśli te zmiany stylu życia nie pomogą zapobiec objawom zgagi, być może nadszedł czas, aby rozważyć leki.

Poniżej znajdują się ogólne informacje na temat leków zobojętniających i innych dostępnych bez recepty środków na zgagę.

Jak zawsze najlepiej porozmawiać z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek leków, szczególnie w czasie ciąży.

Tabletki węglanu wapnia

 • Tums: znany również jako węglan wapnia. Jest uważany za bezpieczny podczas ciąży. Węglan wapnia neutralizuje kwas żołądkowy, dzięki czemu staje się mniej drażniący, jeśli powróci do przewodu pokarmowego. Ludzie powinni przeczytać instrukcje na butelce dla bezpiecznej dawki w czasie ciąży.
 • Antagoniści receptora H2: także uważany za bezpieczny w czasie ciąży. Należą do nich famotydyna, cymetydyna i ranitydyna. Są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę lekarską. Leki te zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek.
 • Inhibitory pompy protonowej: inhibitory pompy protonowej (PPI) zapobiegają wydzielaniu kwasów żołądkowych i działają dobrze w leczeniu zgagi. Typowe PPI obejmują pantoprazol i lanzoprazol. Są one również dostępne bez recepty i na receptę.

Większość inhibitorów pompy protonowej uważa się za bezpieczne w czasie ciąży. Jednak jeden PPI zwany omeprazolem nie jest zalecany do stosowania. Przeprowadzono zbyt mało badań, aby potwierdzić, że są one bezpieczne.

Ludzie powinni zawsze informować swojego dostawcę opieki zdrowotnej o wszystkich narkotykach i ziołach, które przyjmują w czasie ciąży.

GERD

Zgaga, refluks żołądkowy i refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) są często używane zamiennie, ale nie są całkiem takie same.

Refluks kwaśny to niedomykalność kwasu żołądkowego z powrotem do przewodu pokarmowego, co powoduje objawy zgagi. GERD jest bardziej poważną postacią kwaśnego refluksu i zgagi.

Dodatkowe objawy GERD mogą obejmować:

 • Przewlekły kaszel
 • Świszczący oddech
 • Ból w klatce piersiowej
 • Trudności z połykaniem
 • Zwroty pokarmu lub kwasu żołądkowego

Szacuje się, że GERD dotyka co miesiąc 40 procent Amerykanów. Zabiegi na GERD są bardzo podobne do leczenia refluksu lub zgagi z powodu kwasu.

Unikanie wyzwalaczy, podstawowych zmian stylu życia i leków może być skuteczne w radzeniu sobie z objawami. Jednak w ciężkich przypadkach GERD może być konieczne zastosowanie leków na receptę, a nawet zabiegów chirurgicznych w celu złagodzenia stanu.

Kiedy iść do lekarza

Ważne jest regularne wizyty u lekarza w ramach dobrej opieki prenatalnej. Zgaga, której nie złagodzi sposób życia lub zmiany diety, powinna być podawana lekarzowi podczas rutynowej wizyty prenatalnej. Jeśli zalecane jest leczenie, pamiętaj o tym, czy jest skuteczne w leczeniu objawów.

Chociaż zgaga występuje często w czasie ciąży, szczególnie ważne jest, aby wymienić objawy, jeśli są one ciężkie lub mają wpływ na codzienne życie.

Like this post? Please share to your friends: