Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Lewy mózg a prawy mózg: fakt i fikcja

Dwie półkule lub boki mózgu – lewa i prawa – mają nieco inne zadania. Ale czy jedna strona może dominować i czy wpływa to na osobowość?

Niektórzy ludzie uważają, że dana osoba jest albo mózgiem lewostronnym, albo prawym mózgiem, i to determinuje sposób myślenia i zachowania.

W tym artykule odkrywamy prawdę i fałszywość tego twierdzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o funkcjach i cechach lewego i prawego mózgu.

Przegląd

Lewa półkule mózgu i prawej półkuli reprezentowane przez ilustrację z jasnymi i kolorowymi bokami mózgu na niebieskim tle.

Mózg jest złożonym i pracowitym organem. Składa się on z aż 100 miliardów neuronów lub komórek mózgowych, ale waży tylko 3 funty.

Jest energochłonnym narządem, stanowiącym około 2 procent masy ciała, ale zużywającym ogromne 20 procent energii ciała.

Lewa i prawa strona mózgu połączone są dużą liczbą włókien nerwowych. W zdrowym mózgu obie strony komunikują się ze sobą.

Jednak obie strony niekoniecznie muszą się komunikować. Jeśli dana osoba ma uraz, który oddziela dwie półkule mózgu, nadal może funkcjonować stosunkowo normalnie.

Lewy mózg a wiara prawego mózgu

Zgodnie z przekonaniem z lewego mózgu i prawego mózgu, każdy ma jedną stronę mózgu, która jest dominująca i określa jej osobowość, myśli i zachowanie.

Ponieważ ludzie mogą być leworęczni lub praworęczni, idea, że ​​ludzie mogą być lewicowymi i prawicowymi, jest kusząca.

Mówi się, że osoby o lewym mózgu są bardziej:

  • analityczny
  • logiczny
  • szczegółowo i zorientowane na fakt
  • liczbowy
  • może myśleć słowami

Osoby o prawym mózgu są uważane za więcej:

  • twórczy
  • wolne myslenie
  • w stanie zobaczyć duży obraz
  • intuicyjny
  • może wizualizować więcej niż myśleć słowami

Co mówią badania?

Półkule mózgu analizowane na ekranie, podczas gdy osoba jest w maszynie MRI.

Ostatnie badania sugerują, że teoria lewego mózgu i prawego mózgu nie jest prawidłowa.

W badaniu z 2013 r. Przyjrzano się zdjęciom trójwymiarowym mózgu ponad 1000 osób. Mierzyli aktywność lewej i prawej półkuli za pomocą skanera MRI.

Ich wyniki pokazują, że dana osoba używa obu półkul mózgowych i że nie wydaje się być stroną dominującą.

Jednak aktywność mózgu człowieka różni się w zależności od wykonywanego zadania.

Na przykład badanie mówi, że ośrodki językowe w mózgu znajdują się w lewej półkuli, podczas gdy prawa półkula jest wyspecjalizowana w komunikacji emocjonalnej i niewerbalnej.

Wkład w tę „lateralizację mózgu” zdobył Roger W. Sperry, Nagroda Nobla w 1960 roku. Jednak popularna kulturowa przesada tych odkryć doprowadziła do rozwoju wierzeń lewicowych i prawych osobowości mózgu.

Funkcje i cechy każdej półkuli

Chociaż ludzie nie mieszczą się zgrabnie w kategoriach mózgów lewej lub prawej, istnieją pewne różnice w tym, co robią lewa i prawa półkula.

Różnice w lewej i prawej funkcji półkuli mózgu występują w:

Emocja

Jest to domena prawego mózgu, zarówno u ludzi, jak i u naczelnych innych niż ludzie. Emocje są wyrażane i rozpoznawane w innych przez prawy mózg.

Język

Lewy mózg jest bardziej aktywny w produkcji mowy niż prawy. W większości ludzi dwa główne obszary językowe, znane jako obszar Broca i obszar Wernickego, znajdują się na lewej półkuli.

Język migowy

Języki oparte na obrazie są również domeną lewego mózgu. Ludzie, którzy są głusi, wykazują aktywność mózgu podobną do mowy podczas oglądania języka migowego.

Handedness

Osoby leworęczne i praworęczne inaczej używają lewego i prawego mózgu. Na przykład osoba leworęczna używa swojego prawego mózgu do zadań ręcznych i na odwrót.

Wręczność jest wbudowana, a nawet można ją wykryć, gdy dziecko jest w macicy. Niektóre dzieci wolą ssać lewy lub prawy kciuk już w 15 tygodniu.

Uwaga

Dwie półkule mózgu również różnią się tym, na co zwracają uwagę.

Lewa strona mózgu jest bardziej zaangażowana w uwagę na wewnętrzny świat. Prawa strona jest bardziej zainteresowana uczestnictwem w świecie zewnętrznym.

Ostatnie badania obrazowania mózgu nie wykazały różnic między mężczyznami i kobietami pod względem ich lateralizacji mózgu.

Czy półkulistyczna dominacja różni się między ludźmi?

Dwa kobiety patrzeje pastylkę w biurze wpólnie.

Strona mózgu wykorzystywana w każdym działaniu nie jest taka sama dla każdej osoby. Na stronę mózgu, która zostanie wykorzystana do pewnych czynności, może mieć wpływ to, czy dana osoba jest leworęczna, czy praworęczna.

W badaniu z 2014 roku zauważono, że do 99 procent osób praworęcznych ma ośrodki językowe po lewej stronie mózgu. Ale podobnie jak około 70 procent osób leworęcznych.

Dominacja półkuli różni się w zależności od osoby i różnych aktywności. Potrzebne są dalsze badania naukowe, aby w pełni zrozumieć wszystkie czynniki, które mają na to wpływ.

Na wynos

Teoria, że ​​dana osoba jest mózgiem lewostronnym lub prawym mózgiem, nie jest poparta badaniami naukowymi.

Niektórzy ludzie mogą stwierdzić, że teoria jest zgodna z ich uzdolnieniami. Jednak nie powinni polegać na nim jako na naukowo dokładnym sposobie rozumienia mózgu.

Przekonanie o osobowości lewego mózgu i prawego mózgu mogło trwać tak długo, ponieważ w rzeczywistości aktywność mózgu nie jest symetryczna i zmienia się w zależności od osoby.

Like this post? Please share to your friends: