Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozmazie Pap

Rak szyjki macicy to rak, który rozwija się w komórkach dolnej części macicy. Ten region nazywa się szyjką macicy.

Mała i wąska szyjka macicy łączy macicę z pochwą. Zapewnia wejście plemników do macicy. Szyjka macicy zapewnia również wyjście z macicy w celu miesięcznego krwawienia miesiączkowego lub dziecka podczas porodu.

Mała szyjka macicy jest podzielona na dwie sekcje i jest domem dla dwóch rodzajów komórek:

 • Endocervix: Ta część szyjki macicy jest najbardziej wewnętrzną częścią szyjki macicy. Wyznacza „tunel” prowadzący z macicy do pochwy. W endocervix znajdują się wysokie, podobne do kolumny komórki odpowiedzialne za wydzielanie śluzu.
 • Ectocervix: Ta część szyjki macicy jest częścią zewnętrzną, która wystaje do pochwy. Ektocervix jest domem dla płaskonabłonkowych komórek, które mają wygląd łuski ryb pod mikroskopem.

Tam, gdzie łączą się te dwa typy komórek, powstaje większość nowotworów szyjki macicy i komórek przedrakowych.

Co to jest wymaz Pap?

Rozmaz Pap jest narzędziem przesiewowym, które pomoże wykryć nieprawidłowe komórki i raka. Działa poprzez pobieranie próbek z szyjki macicy.

Bawełniany aplikator.

Badanie przesiewowe raka szyjki macicy jest ważne dla zapobiegania i wczesnego diagnozowania raka szyjki macicy. Narzędzia takie jak wymaz Pap i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) są niezbędne do wykrycia:

 • Przedrakowe zmiany komórek
 • Obecność HPV
 • Obecność raka

Leczenie może być następnie oferowane w oparciu o diagnozę.

Test HPV można uzyskać w tym samym czasie. Zaleca się, aby kobiety w wieku powyżej 30 lat przeszły zarówno badanie cytologiczne, jak i badanie HPV.

Według American Cancer Society liczba zgonów z powodu raka szyjki macicy zmniejszyła się o ponad połowę w ciągu ostatnich 40 lat. Mówią, że wynika to głównie z rozmazu Pap.

Co dzieje się podczas rozmazu Pap?

Kobiety zwykle mają wymaz Pap w trakcie miednicy ginekologicznej. Narzędzie zwane wziernikiem jest wkładane do pochwy, dzięki czemu można dokładnie zbadać szyjkę macicy. Próbkę komórek szyjki macicy pobiera się za pomocą pędzelka lub łopatki i przesyła do testu.

Klinika Mayo zaleca unikanie przeprowadzania rozmazu Pap w ciągu całego okresu. Kobiety powinny także unikać stosowania bicza, leków dopochwowych, środków plemnikobójczych i uprawiania seksu przez 2 dni przed wykonaniem testu Pap.

Kiedy powinienem wymazać Pap?

Zalecenia dotyczące częstości rozmazów Pap zależą od kilku czynników. Obejmują one:

 • Wiek
 • Historia medyczna
 • Narażenie na dietyloestylbestrol (DES) w łonie matki
 • HIV
 • Osłabiony układ odpornościowy

Kobieta rozmawia z lekarzem.

Zaleca się, aby kobiety zaczęły otrzymywać wymaz Pap w wieku 21 lat. Powinni oni mieć kolejną próbę co 3 lata do osiągnięcia wieku 65 lat. Badanie co 5 lat można rozważyć u kobiet po 30 roku życia, które poddają się badaniu cytologicznemu w badaniu HPV.

W niektórych sytuacjach może być zalecane, aby kobiety przestały przechodzić badania przesiewowe z wymazem Pap. Niektóre kobiety mogą już nie wymagać badań przesiewowych po całkowitej histerektomii, operacji, w której macica i szyjka macicy są usuwane.

Kobiety z histerektomią w stanie przedrakowym lub nowotworowym wymagają ciągłej obserwacji.

Kobiety, które ukończyły 65 lat, zwykle nie wymagają już wymazów z Pap. Jednak czynniki ryzyka każdej osoby są różne. Kobiety z historią pozytywnych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy oraz osoby aktywne seksualnie z wieloma partnerami mogą wymagać dalszych badań.

Potrzeby każdej osoby są różne i powinny być omówione z lekarzem.

Wyniki badań cytologicznych

Rozmaz papki może czasami być ujemny, gdy na szyjce macicy znajdują się nienormalne komórki; nazywa się to wynikiem fałszywie ujemnym. Wyniki fałszywie ujemne mogą być spowodowane przez:

 • Nie zbiera wystarczającej liczby komórek
 • Małe ilości nienormalnych komórek
 • Obecność krwi lub komórek zapalnych

Z drugiej strony, pozytywny wynik wymazy Pap nie zawsze oznacza, że ​​rak szyjki macicy jest obecny. Wynik może być po prostu nienormalny.

Jeśli pacjent otrzyma wynik negatywny, rozmaz Papki był prawidłowy i nie ujawnił nieprawidłowych komórek.

Nieprawidłowe wyniki, określane jako pozytywne wyniki, mogą sygnalizować obecność nieprawidłowych komórek lub raka. Wyniki te wymagają uzupełnienia kolposkopią z biopsją lub bez niej.

Podczas kolposkopii szyjki macicy, sromu i pochwy są powiększane za pomocą kolposkopu. Jeśli to konieczne, można wykonać biopsję w celu oceny.

Do częstych nieprawidłowości w komórkach należą:

Wizerunek żeńskich narządów rozrodczych.

 • Nietypowe komórki płaskokomórkowe o nieokreślonym znaczeniu (ASCUS): Ta diagnoza dotyczy komórek o łagodnym przebiegu, które nie spełniają kryteriów komórek przedrakowych. Jeśli występuje HPV, zalecane będzie dodatkowe badanie.
 • Łupinowe zmiany śródnabłonkowe: Diagnoza wskazuje możliwe zmiany komórek przedrakowych, które mogą wymagać dalszych badań. Są one podzielone na dwie kategorie:
  • Niski stopień: zmiany o niskim stopniu złośliwości mają niskie ryzyko zachorowania na raka w najbliższej przyszłości.
  • Wysoki stopień: zmiana o wysokim stopniu złośliwości wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka wcześniej niż później.

  style = „list-style-type: circle”>

 • Nietypowe komórki gruczołowe: Ta diagnoza wskazuje na nieprawidłowe komórki w endocervix. Będą one wymagać dalszych testów.
 • Rak płaskonabłonkowy lub gruczolakorak: Ta diagnoza sygnalizuje prawdopodobieństwo raka i zależy od typu komórek, które są nietypowe. Wymagane są dalsze testy.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat czynników ryzyka rozwoju nieprawidłowych komórek szyjki macicy i raka szyjki macicy. Pozwoli to określić, jak często kobieta będzie musiała wykonać badanie cytologiczne.

Dodatkowe testy mogą być zalecane na podstawie wywiadu osobistego i poprzednich badań cytologicznych i wyników HPV.

Fakty dotyczące raka szyjki macicy

Szacuje się, że w 2016 r. W Stanach Zjednoczonych będzie 12 992 nowo zdiagnozowanych inwazyjnych nowotworów szyjki macicy.

Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Największym czynnikiem ryzyka jest zakażenie wirusem HPV, przenoszonym drogą płciową. HPV może zostać złapany podczas seksu waginalnego, analnego lub oralnego, gdy występuje kontakt skórny ze skórą.

Chociaż istnieje ponad 150 rodzajów HPV, większość przypadków raka szyjki macicy jest spowodowana przez typy 16 i HPV. Inne powikłania po zakażeniu HPV obejmują obecność brodawek nienowotworowych lub brodawczaków.

Chociaż nie ma lekarstwa na HPV, organizm często sam ustala infekcję. Kiedy staje się długotrwała infekcja, ryzyko raka rośnie. Leczenie istnieje w przypadku brodawek i zmian komórek związanych z HPV.

Przed rozwinięciem się raka komórki szyjki ulegają nienormalnym zmianom. Są one znane jako zmiany przedrakowe lub dysplazja.

Like this post? Please share to your friends: