Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dziesięć najlepszych domowych środków na trujący bluszcz

Narażenie na trujący bluszcz jest problematyczne dla wielu osób, powodując stan znany jako kontaktowe zapalenie skóry, które charakteryzuje się wysypką i swędzeniem.

Trujące bluszczowe zapalenie skóry powstaje w wyniku kontaktu z urushiol, olejem znajdującym się we wszystkich częściach trującej rośliny bluszczu. Chociaż niektórzy ludzie nie są wrażliwi na ten olej i nigdy nie pojawiają się objawy, około 85 procent ludzi doświadcza wysypki w kontakcie z trującym bluszczem.

Istnieje kilka skutecznych środków na truciznę, które można stosować w leczeniu objawów, oraz wiele kroków, które można podjąć, aby zapobiec ekspozycji na urushiol.

Rozpoznanie trującego bluszczu

trujący Bluszcz

Rozpoznanie i unikanie trującego bluszczu we wszystkich czterech sezonach jest najważniejszym krokiem, który można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zapalenia skóry wywołanego przez Trucizna.

Oto kilka wskazówek, które pomogą w identyfikacji rośliny.

 • każdy liść ma trzy listki
 • krawędzie liści mogą być gładkie lub karbowane
 • w północnej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanadzie, trujący bluszcz jest krzewem. Na wschodzie, środkowym zachodzie i południu jest to winorośl

Liście zmieniają również kolor wraz z porami roku:

 • wiosna – czerwonawa z żółto-zielonymi kwiatami
 • lato – zielony
 • spadek – pomarańczowy, czerwony lub żółty z białawymi jagodami
 • zima – liście opadają, a krzew winny wydaje się „owłosiony”

Strona główna zadośćuczynienie

Chociaż wysypka z trującego bluszczu w końcu ustępuje sama, swędzenie związane z wysypką może być trudne do zniesienia, a nawet może wpływać na sen.

Poniższe leki na truciznę mogą ulżyć objawom:

1. Tarcie alkoholu

Tarcie alkoholu może usunąć olej urushiol ze skóry, pomagając zminimalizować dyskomfort.

Ludzie powinni zrobić to jak najszybciej po kontakcie z trującym bluszczem, szczególnie w ciągu pierwszych 10 minut ekspozycji. Jeśli wybierasz się na kemping lub wędrówkę, dobrze jest nosić chusteczki z alkoholem przez cały czas.

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) informuje, że urushiol może pozostać na powierzchni większości produktów, które mają kontakt z trującym bluszczem, czasem przez lata, chyba że jest traktowany pocieranym alkoholem lub wodą.

2. Prysznic lub kąpać

Dokładnie umyj skórę i pod paznokcie zwykłym mydłem i letnią wodą, aby usunąć oleje roślinne. Zamiast pocierania alkoholu można użyć wody, chociaż najlepiej najpierw użyć alkoholu, a następnie wziąć prysznic lub kąpać się.

Uważa się, że prysznic w ciągu 60 minut od ekspozycji może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się i nasilenie wysypki.

Umyć wszystko, co wchodzi w kontakt z rośliną. Podczas wykonywania tej czynności ludzie powinni nosić gumowe rękawice.

3. Zimny ​​kompres

Zimne, mokre okłady mogą pomóc zmniejszyć swędzenie i stan zapalny.

Aby wykonać kompres, przeprowadź czysty myjkę pod zimną wodą. Zetrzyj nadmiar wody. Nakładaj na skórę przez 15 do 30 minut. Powtórz to kilka razy dziennie w razie potrzeby.

Niektórzy ludzie odczuwają ulgę przez namoczenie kompresu w ściągającej cieczy, aby jeszcze bardziej zmniejszyć obrzęk i świąd. Przykłady ściągających płynów obejmują octan glinu, ocet jabłkowy i schłodzoną czarną herbatę.

4. Oprzyj się drapaniu skóry

Drapanie skóry może doprowadzić do infekcji. Może również spowodować pęknięcia pęcherzyków, które mogą następnie ulec zakażeniu.

Pęcherze, które się otwierają, należy pozostawić w spokoju, ponieważ skóra pokrywająca ranę może zapewnić ochronę i zmniejszyć ryzyko infekcji.

Nieuczesane paznokcie mogą również zawierać ślady urushiol, które mogą być przenoszone na skórę przez drapanie. Może to prowadzić do dalszego swędzenia i cięższej wysypki spowodowanej przez bluszcz zatrucia.

5. Miejscowe płyny i kremy

mężczyzna ociera krem ​​w dłoni

Kilka płynów, które mogą pomóc złagodzić objawy łagodnego wysypki z bluszczem, są dostępne bez recepty.

Bez recepty kremy hydrokortyzonowe i balsam calaminowy to dwa produkty powszechnie stosowane w celu zmniejszenia swędzenia i obrzęku.

FDA informuje, że produkty zawierające octan cynku, węglan cynku i tlenek cynku traktują wycieki i płacz spowodowane przez trujący bluszcz. Użytkownicy powinni zawsze stosować te produkty zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Żel Aloe vera, zaczerpnięty z rośliny aloesu, to kolejny kojący środek przeciwnowotworowy.

6. Doustne leki przeciwhistaminowe

Doustne leki przeciwhistaminowe zmniejszają nasilenie reakcji alergicznych, zmniejszając swędzenie i wysypkę. Difenhydramina (Benadryl) jest jednym z przykładów, które mogą pomóc niektórym osobom lepiej prześwietlić objawy.

Nie zaleca się stosowania kremu przeciwhistaminowego na wysypkę, ponieważ może to pogorszyć swędzenie.

7. Kąpiel owsianą

Według badań, płatki owsiane mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które są korzystne dla różnych stanów zapalnych skóry.

Dodanie płatków owsianych lub płatków owsianych do letniej kąpieli jest prostym środkiem na truciznę. Moczenie w wannie do 30 minut może spowodować złagodzenie objawów.

8. Glina bentonitowa

Glina bentonitowa jest popularną naturalną glinką stosowaną w różnorodnych kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała.

Niektóre osoby zgłaszają ulgę w przypadku wysypki z trującego bluszczu po nałożeniu pasty z gliny bentonitowej i wody na zaatakowany obszar.

Badania sugerują, że używanie zmodyfikowanej wersji glinki bentonitowej (bentonitu quaternium-18) skutecznie zapobiega alergenowemu zapaleniu skóry wywołanemu przez trujący bluszcz i trujący dąb.

9. Soda oczyszczona

Znany również jako wodorowęglan sodu, soda oczyszczona jest solą stosowaną głównie do pieczenia. Jednak jest również stosowany jako naturalny środek czyszczący i jako środek domowy dla różnych dolegliwości.

Dodanie filiżanki sody oczyszczonej do wanny jest zalecane przez American Academy of Dermatology, aby ulżyć od wysypki z trującego bluszczu.

10. Lekarstwo

Oprócz naturalnych środków zaradczych związanych z trucizną i bluszczem domowym, dostępne są leki łagodzące objawy. Choroby steroidowe, takie jak prednizon, mogą być przepisywane przez lekarza w celu złagodzenia swędzenia i stanu zapalnego.

Te leki steroidowe występują w różnych formach, w tym:

 • kremy
 • żele
 • zastrzyki
 • płyny
 • tabletki

Antybiotyki mogą być czasami konieczne, jeśli dojdzie do infekcji spowodowanej drapaniem skóry lub zrywaniem w blistrach.

Kiedy iść do lekarza

Większość przypadków zapalenia skóry wywołanego przez zatrucie bluszczem ustępuje bez interwencji medycznej. Jednak jeśli wysypka jest ważna, należy zgłosić się do lekarza:

 • jest blisko oczu, ust lub genitaliów
 • obejmuje dużą część ciała (ponad 25 procent skóry)
 • nie poprawia się po 7 do 10 dni
 • zawiera ropę lub miękkie żółte strupy

Ciężkie reakcje z następującymi objawami wymagają natychmiastowej pomocy medycznej:

 • trudności w oddychaniu
 • trudności z połykaniem
 • gorączka
 • wysypka w pobliżu lub w jamie ustnej
 • obrzęk oczu

Unikanie wysypki z trującego bluszczu

Trujące bluszczowate zapalenie skóry łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Rozpoznanie i unikanie roślin jest najlepszym sposobem zapobiegania wysypkom z trucizną bluszczu. Jednak poniższe wskazówki mogą również pomóc:

Trująca bluszczowa wysypka

 • Nosić odzież ochronną. Zakrywaj, gdy jesteś na zewnątrz lub w obszarach, w których prawdopodobny jest wzrost trującego bluszczu. Rękawice PCV lub grube rękawice ogrodnicze mogą być przydatne, ale cienkie rękawice lateksowe mogą umożliwić przeniknięcie oleju do skóry.
 • Nosić substancje barierowe. Niektóre produkty, zazwyczaj zawierające bentokwatam, są dostępne w celu zmniejszenia objawów styczności z trującym bluszczem, jeśli zostaną zastosowane przed narażeniem. Substancje te muszą zostać zmyte w ciągu kilku godzin od wystawienia na działanie rośliny.
 • Umyć wszystko, co wchodzi w kontakt z rośliną. Olej z trującego bluszczu może trwać latami. Wszystko, co go dotknie, należy dokładnie umyć mydłem i wodą, aby uniknąć kontaktu ze skórą.
 • Usuń trujący bluszcz z ogrodu. Może to być trudne i niebezpieczne zadanie, ponieważ wszystkie części rośliny – nawet korzenie – zawierają urushiol. Profesjonalne usunięcie może być najlepszą opcją. Nigdy nie pal trującego bluszczu, ponieważ dym może powodować ciężkie reakcje. Nawet martwa roślina może wywoływać kontaktowe zapalenie skóry.
 • Przygotuj zestaw z trującym bluszczem. Prowadzenie kilku zabiegów z użyciem trucizny bluszczu – w tym wycieranie alkoholu, butelek wody i mydła – może pozwolić na szybką reakcję na ekspozycję, zmniejszając w ten sposób nasilenie objawów.
PLMedBook