Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Biopsja: Co powinieneś wiedzieć

Biopsja jest sposobem diagnozowania chorób. Lekarz usuwa próbkę tkanki lub komórek do zbadania przez patologa, zwykle pod mikroskopem.

Patolog to specjalista, który jest przeszkolony do badania próbki tkanki pod kątem objawów i zakresu choroby pod mikroskopem.

Tkanki do biopsji zwykle pobiera się od żywego osobnika.

Biopsja słowa pochodzi od greckich słów „bios”, oznaczających „życie” i „opsis”, co oznacza „widok”. Razem mają na myśli „widzieć życie”.

Czym jest biopsja?

[biopsja pod mikroskopem]

W zależności od celu biopsja może być wycinana lub nacinana:

  • Biopsja wycinków polega na chirurgicznym usunięciu całej grudki lub obszaru docelowego
  • Biopsja nacinania lub biopsja rdzenia polega na pobraniu próbki tkanki

Istnieją różne rodzaje biopsji.

Skrobanie: komórki są usuwane z powierzchni tkanki, na przykład z wnętrza jamy ustnej lub szyi macicy lub szyjki macicy. Jest często stosowany w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, potocznie zwanych rozmazami papki. Może być stosowany w celu potwierdzenia infekcji grzybiczych skóry.

Biopsja uderzeniowa: Stempel jest okrągłym nożem służącym do cięcia i usuwania dysku tkanki. Służy do zebrania próbki tkanki skórnej w celu sprawdzenia złośliwości lub raka. Może również służyć do sprawdzania stanu zapalnego.

Biopsja igłowa: Igła jest używana do usuwania próbki, zwykle z płynu. Szeroka igła jest używana do biopsji rdzenia, a cienka do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (FNAB). Jest często używany do pobierania próbek piersi i tarczycy.

Biopsja kapsułki: służy do pobrania próbki z jelit.

Biopsja stereotaktyczna: próbki pobiera się z mózgu, stosując zabieg stereotaktyczny w celu znalezienia miejsca biopsji. System stereotaktyczny używa trójwymiarowych współrzędnych do lokalizowania małych obiektów wewnątrz ciała.

Kolposkopowa biopsja: Jest używana do oceny pacjenta, u którego wystąpiła nienormalna papka lub szyjka macicy. Kolposkop jest zbliżającym się teleskopem, który pozwala lekarzowi szczegółowo zobaczyć obszary szyjki macicy.

Biopsja endoskopowa: do pobrania próbki służy endoskop. Endoskop to długi, cienki, oświetlony przyrząd optyczny używany do wchodzenia głęboko w ciało i badania lub operowania na organach.

Specjalnie przystosowane endoskopy obejmują cystoskop do pęcherza moczowego, nefroskop dla nerek, bronchoskop do oskrzeli, płuca, laryngoskop do skrzyni głosowej lub krtani oraz otoskop do ucha.

Prawie każdy organ może zostać poddany biopsji.

Używa

Nie możemy zwizualizować narządów lub tkanek w naszym ciele, ale biopsja pomaga w postawieniu diagnozy, dostarczając kawałek tkanki do badania. Biopsje są często związane z rakiem, ale można je stosować do diagnozowania innych stanów i sprawdzania, w jakim stopniu choroba postępuje. Często pomagają wykluczyć raka.

Warunki, w których biopsja może odgrywać rolę, obejmują:

  • Rak: Jeśli pacjent ma guzek lub obrzęk gdzieś w ciele bez wyraźnej przyczyny, jedynym sposobem na ustalenie, czy jest rakowy czy nie, jest wykonanie biopsji.
  • Wrzód trawienny: biopsja może pomóc lekarzowi ustalić, czy występuje owrzodzenie spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Do oceny pacjentów ze złym wchłanianiem, niedokrwistością lub celiakią można zastosować biopsję jelita cienkiego.
  • Rozpoznanie choroby wątroby To może pomóc lekarzowi w diagnozowaniu guzów lub raka w wątrobie. Może być stosowany do diagnozowania marskości wątroby lub zwłóknienia wątroby, gdy wątroba jest całkowicie blizna po poprzednim urazie lub chorobie, takich jak długotrwałe nadużywanie alkoholu lub zapalenie wątroby. Może być również stosowany do oceny, jak dobrze pacjent reaguje na leczenie, na przykład w przypadku zapalenia wątroby.
  • Infekcja: Biopsja igłowa może pomóc określić, czy występuje infekcja i jaki rodzaj organizmu ją wywołuje.
  • Zapalenie: Poprzez zbadanie komórek w, na przykład, biopsji igły, lekarz może być w stanie określić, co jest przyczyną zapalenia.

Czasami biopsje wykonuje się na przeszczepionych narządach w celu ustalenia, czy ciało odrzuca narządy, czy też w pierwszej kolejności powraca choroba, która spowodowała konieczność przeszczepu.

Jeśli występuje guza lub guz, może on zostać usunięty w tym samym czasie, w ramach procedury biopsji.

Analiza i wyniki

Czas potrzebny na uzyskanie wyników zależy od rodzaju biopsji. Prosty wynik może być gotowy w ciągu 2 do 3 dni, ale bardziej złożony przypadek może zająć od 7 do 10 dni.

[biopsja guzka piersi]

Próbki tkanek są wysyłane do laboratorium i badane przez patologa. Można je poddawać obróbce chemicznej i kroić na bardzo cienkie sekcje. Zazwyczaj są badane pod mikroskopem. Specjalista od krwi lub hematolog może również badać próbkę.

Cienki plaster jest przymocowany do szkiełka, a pozostała tkanka jest zwykle zapisywana do późniejszych badań.

Czasami slajd ma dodane barwniki. Te plamią tkankę, co pomaga patologowi widzieć komórki wyraźniej.

W przypadku raka patolog będzie musiał ustalić, czy próbka jest złośliwa, czyli rakowa, czy łagodna. Jeśli jest złośliwy, ocenią, jak agresywny lub zaawansowany jest rak. Jeśli jest to rak, istnieją specjalne plamy, które można zrobić, aby pomóc w prowadzeniu leczenia i prognozy.

Na koniec patolog przygotowuje raport, który zawiera wszelkie nieprawidłowe lub ważne wyniki. Ten raport jest wysyłany do lekarza, który zlecił biopsję.

Czas potrzebny na uzyskanie wyników zależy od rodzaju wymaganych testów.

Pacjent zwykle musi ponownie umówić się z lekarzem, aby otrzymać wyniki. Przeprowadzenie kilku testów może wydłużyć czas realizacji wyników.

Czego oczekiwać

W większości przypadków biopsja jest procedurą ambulatoryjną, a pacjent może wrócić do domu natychmiast lub bardzo szybko po jej zakończeniu.

[procedura biopsji wątroby]

Przygotowanie zależy od rodzaju biopsji. W przypadku biopsji cienkoigłowej wykonywanej w gabinecie lekarskim nie będzie specjalnego przygotowania.

Pacjent będzie musiał podpisać formularz zgody, aby wyrazić zgodę na procedurę i może być zmuszony do noszenia sukni zamiast własnych ubrań.

W niektórych przypadkach pacjent nie powinien wcześniej jeść ani pić, a także powinien sprawdzić u lekarza, czy powinien przyjmować zwykłe leki lub suplementy.

Czasami stosuje się znieczulenie miejscowe, z lekami lub bez, w celu ułatwienia relaksu podczas procesu.

Jeśli próbka ma zostać pobrana z narządu wewnętrznego, pacjent może wymagać znieczulenia ogólnego i może być zmuszony do pozostania w szpitalu przez noc. W przeciwnym razie można zastosować miejscowe znieczulenie.

Skrobanie próbki tkanki, na przykład z wnętrza jamy ustnej, zwykle nie wymaga znieczulenia, ale obszar może przez chwilę odczuwać ból.

Czasami konieczne jest zszycie nacięcia i może być konieczne opatrzenie opatrunku.

Pacjent, który ma próbki pobranej z głównych narządów, takich jak wątroba czy nerki, może odpocząć w szpitalu na kilka godzin, zanim będą mogli wrócić do domu.

Po pobraniu próbki z wyściółki macicy lub szyjki macicy może wystąpić lekkie krwawienie z pochwy.

To jest bolesne?

Jeśli zostanie zastosowane znieczulenie, podczas zabiegu nie powinno być bólu, chociaż podczas pierwszego wstrzyknięcia nastąpi nakłucie skóry.

W biopsji igły będzie wyczuwalne ukłucie szpilki i ostre szczypanie.

Przez kilka dni może występować bolesność w zależności od rodzaju biopsji.

Czy to jest bezpieczne?

Biopsja jest zwykle bezpieczna i jest uważana za procedurę bardzo niskiego ryzyka. Podobnie jak w przypadku każdej perforacji skóry, istnieje niewielkie ryzyko zakażenia, ale ryzyko infekcji, który potrzebuje leczenia antybiotykiem jest prawdopodobnie mniejsza niż 1 na 1000.

Przypadkowe urazy mogą czasami wpływać na pobliskie narządy, na przykład uszkodzenie jelit podczas biopsji jamy brzusznej.

Powikłania obejmują możliwość krwawienia, brak miejsca podejrzanej tkanki, co może prowadzić do wyników fałszywie ujemnych, a nie do gromadzenia wystarczającej ilości materiału, aby biopsja wymagała powtórzenia.

Jedno z badań dotyczących wyników biopsji stosowanych w badaniach klinicznych wykazało, że 5,2 procent takich biopsji prowadzi do powikłań.

Badanie biopsji piersi sugeruje, że komórki nowotworowe mogą oderwać się od guza, przenosząc chorobę na inne obszary.

Inne badania, w tym biopsje raka trzustki, kończą się stwierdzeniem, że aspiracja cienkoigłowej endoskopowej ultrasonografii nie zwiększa ryzyka zgonu.

Niezależnie od ryzyka, biopsja może zapewnić wczesną diagnozę raka i innych chorób, aw wielu przypadkach wczesne wykrycie jest kluczem do zwiększenia przeżywalności.

Like this post? Please share to your friends: