Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kolejny work email poza godzinami pracy? Dlaczego powinieneś to zignorować

To jest weekend. Spędzasz dobry czas z rodziną i przyjaciółmi. Nagle wyraźny odgłos pracy e-mail rezonuje z telefonu. Czytasz to teraz? A może czekasz do poniedziałku? Jeśli zdecydujesz się na pierwsze, bądź ostrzeżony: możesz narażać swoje dobre samopoczucie.

człowiek rozproszony przez jego telefon

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii odkryli, że pracownicy, którzy pozwalają im przeniknąć do swojego życia osobistego, czują się bardziej wyczerpani emocjonalnie i mają niższe poczucie dobrego samopoczucia w porównaniu z tymi, którzy utrzymują wyraźny rozdział między pracą a życiem osobistym.

Niestety, prawdopodobnie będzie to powszechny problem; wydaje się, że niewielu z nas zdoła osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Badanie przeprowadzone przez Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi sugeruje, że około 89% pracowników w Stanach Zjednoczonych uważa, że ​​równowaga między pracą a życiem prywatnym stanowi problem.

Przy dłuższych godzinach pracy i rosnących wymaganiach zawodowych nie jest to niespodzianką. Jednak, jak pokazują nowe badania, musimy być ostrożni; pozwalając, aby nasza praca dotarła do naszego osobistego życia, może mieć znaczące konsekwencje dla naszego dobrego samopoczucia.

To odkrycie – jak donosiły badacze – może wydawać się oczywiste, ale to, co interesujące w nowym badaniu, rzuca światło na nieosiągnięcie granicy między pracą a naszym wolnym czasem, może mieć takie negatywne skutki. Krótko mówiąc, to kwestia czasu, który pozwalamy sobie na odrodzenie się od wymagań pracy.

Studiuje prawie 2000 pracowników

Autorka badania, Ariane Wepfer – z Instytutu Epidemiologii, Biostatystyki i Profilaktyki na Uniwersytecie w Zurychu – i jej koledzy doszli do swoich wyników, analizując dane 1916 pracowników z krajów niemieckojęzycznych. Spośród tych pracowników około 50 procent pracowało co najmniej 40 godzin tygodniowo.

Każdy pracownik wziął udział w ankiecie internetowej, która oceniła, jak dobrze oddzieliły swoją pracę od życia osobistego. Na przykład zapytano ich, czy myślą o pracy w swoim wolnym czasie i jak często pracowali w weekendy.

Respondentów zapytano również, czy pozwolili sobie na chwilę relaksu bez pracy, aby czerpać przyjemność z hobby lub towarzysko. Badanie zgromadziło również informacje na temat wyczucia fizycznego i emocjonalnego pracowników oraz tego, czy czuli, że mają dobrą równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Mniejszy czas regeneracji prowadzi do wyczerpania

Wyniki badania pokazały, że pracownicy, którzy nie wyznaczyli granic między pracą a życiem osobistym, rzadziej brali udział w hobby i innych działaniach, które mogą pomóc im w odzyskaniu sił po zapotrzebowaniu na pracę.

W rezultacie ci pracownicy zgłosili większe wyczerpanie w porównaniu z tymi, którzy wprowadzili ścisłe granice między pracą a życiem osobistym.

„Pracownicy, którzy włączyli pracę w życie pozazawodowe”, mówi Wepfer, „donoszą, że są bardziej wyczerpani, ponieważ mniej się odnaleźli. Ten brak działań naprawczych wyjaśnia także, dlaczego ludzie, którzy integrują swoją pracę z resztą życia, mają mniejsze poczucie dobre samopoczucie.”

Zdaniem naukowców odkrycia te powinny zachęcać pracodawców do wprowadzania strategii zapewniających pracownikom utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

„Polityka organizacyjna i kultura powinny być dostosowane, aby pomagać pracownikom w zarządzaniu granicami pracy i nie pracować w sposób, który nie wpływa negatywnie na ich samopoczucie”, mówi Wepfer. „W końcu pogorszenie samopoczucia idzie w parze ze zmniejszoną produktywnością i zmniejszoną kreatywnością.”

Następnym razem, gdy praca wymaga próbowania wkradnięcia się w twoje życie osobiste, powiedz sobie, że może poczekać. Sprawisz, że twoje dobre samopoczucie stanie się światem dobrego.

Like this post? Please share to your friends: