Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy doświadczenia bliskiej śmierci są prawdziwe? Nowe badanie bada

Doświadczenia bliskiej śmierci. Terminologia wywołuje myśli o epizodach pozasłonecznych i jasnym świetle. Chociaż takie doświadczenia mogą zostać odrzucone jako iluzoryczne, badacze największego na świecie badania oceniającego świadomość psychiczną podczas resuscytacji twierdzą, że znaleźli dowody na to, że doświadczenia bliskiej śmierci mogą być rzeczywiste.

Światło na końcu tunelu

Naukowcy – kierowani przez dr. Sam Parnię, który był honorowym badaczem z University of Southampton w Wielkiej Brytanii, kiedy rozpoczął to badanie – publikują swoje wyniki w czasopiśmie.

Według dr. Parni śmierć jest potencjalnie odwracalnym procesem, który następuje po ciężkim urazie lub chorobie, która powoduje zatrzymanie pracy serca, płuc lub mózgu. „Jeśli podejmowane są próby odwrócenia tego procesu, nazywa się to” zatrzymaniem akcji serca „. Jeśli jednak te próby się nie powiodą, nazywa się to „śmiercią” – wyjaśnia.

Pacjenci, którzy doświadczają zatrzymania krążenia i są resuscytowani, często zgłaszają doświadczenie NDE (bliskiej śmierci) – opisane jako świadome odczuwanie postrzeganej świadomości, które pojawia się podczas zbliżającej się śmierci.

Chociaż NDEs różnią się w zależności od osoby, powszechne doniesienia o tych doświadczeniach obejmują napotkanie jasnego światła, spotkanie zmarłych bliskich, oraz widzenie i słyszenie „prawdziwych” zdarzeń z innej perspektywy – często nazywanej doświadczeniem poza ciałem.

Naukowcy zauważają, że NDEs są często postrzegane jako halucynogenne, ale takie doświadczenia nie były badane systemowo.

„W tym badaniu chcieliśmy wyjść poza emocjonalnie obciążony, ale źle zdefiniowany termin NDEs, aby obiektywnie zbadać, co dzieje się, gdy umieramy” – mówi dr Parnia, obecnie adiunkt w dziedzinie medycyny krytycznej i dyrektor badań resuscytacyjnych na Uniwersytecie Stanowym z Nowego Jorku, NY.

Doświadczenia mentalne związane ze śmiercią mogą sięgać dalej, niż wcześniej sądzono

W 2008 r. Dr Parnia i jego zespół rozpoczęli badanie AWAreness podczas badania resuscytacji (AWARE). Naukowcy zidentyfikowali 2060 osób, które przeżyły atak serca z 15 szpitali w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Spośród tych, którzy przeżyli, którzy przeszli wywiad na temat jakichkolwiek doświadczeń psychicznych związanych ze śmiercią i zgłosili pewne poczucie świadomości podczas resuscytacji, 39% nie było w stanie przypomnieć sobie żadnych konkretnych szczegółów.

„Sugeruje to, że więcej osób może początkowo wykazywać aktywność umysłową, ale potem utracić wspomnienia po wyzdrowieniu, albo ze względu na skutki urazu mózgu, albo leki uspokajające na przywołanie wspomnień”, mówi dr Parnia.

Niektórzy z tych, którzy zgłosili poczucie świadomości podczas reanimacji, ukończyli kolejną rozmowę.

Zespół zauważa, że ​​tylko 9% osób, które przeżyły, zgłosiło doświadczenia psychiczne zgodne z NDEs, podczas gdy 46% zgłosiło doświadczenia związane z umysłowymi wspomnieniami dotyczącymi śmierci, które nie były zgodne z tradycyjną definicją NDE. Niektóre osoby, które przeżyły, zgłosiły na przykład przerażające i gwałtowne doświadczenia, podczas gdy inne zgłosiły pamiętanie zdarzeń poprzedzających zatrzymanie akcji serca lub członków rodziny.

Dr Parnia i jego zespół zauważają, że to odkrycie sugeruje, że doświadczenia mentalne związane ze śmiercią mogą sięgać dalej niż te tradycyjnie związane z NDEs.

3-minutowe doświadczenie poza ciałem zatwierdzone u jednego pacjenta

Pełna świadomość zgodna z doświadczeniami poza ciałem, takimi jak „widzenie” i „słyszenie” zdarzeń związanych z reanimacją, odnotowano u 2% pacjentów.

Doświadczenie jednego z nich było monitorowane i mierzone w czasie poprzez bodźce słuchowe podczas zatrzymania krążenia.

„Jest to znaczące – zauważa dr Parnia – ponieważ często zakładano, że doświadczenia związane ze śmiercią są prawdopodobnie halucynacjami lub iluzjami, które pojawiają się albo przed zatrzymaniem serca, albo po udanym ponownym uruchomieniu serca, ale bez doświadczenia odpowiadającego z „prawdziwymi” wydarzeniami, gdy serce nie bije. „

Uważa się, że mózg przestaje funkcjonować w ciągu 20-30 sekund od zatrzymania pracy serca. Ale monitorowany pacjent wydawał się widzieć i słyszeć otaczające wydarzenia przez maksymalnie 3 minuty po tym, jak ich serce przestało bić. Kiedy pacjent się obudził, zdarzenia i dźwięki, które opisali w tym 3-minutowym oknie, były zgodne z tym, co faktycznie się wydarzyło.

Komentując ich odkrycia, dr Parnia mówi:

„Podczas gdy nie było możliwe absolutne udowodnienie rzeczywistości lub znaczenia doświadczeń pacjentów i roszczeń świadomości (ze względu na bardzo niską częstość jawnego przywoływania świadomości wizualnej lub tak zwanych doświadczeń poza ciałem), niemożliwe było zrzekaj się ich i potrzeba więcej pracy w tej dziedzinie. Oczywiście, wspomniane doświadczenie związane ze śmiercią zasługuje na dalsze, szczere dochodzenie bez uprzedzeń „.

Naukowcy dodają, że dalsze badania są uzasadnione, aby ustalić, czy świadomość podczas zatrzymania krążenia może prowadzić do długoterminowych problemów psychologicznych, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD).

W ubiegłym roku raport dotyczący badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Michigan twierdził, że NDEs są falami elektrycznymi w mózgu.

Like this post? Please share to your friends: