Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ketosis: Co to jest ketoza?

Ketoza to normalny proces metaboliczny. Kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości glukozy na energię, zamiast tego spala przechowywane tłuszcze; to powoduje narastanie kwasów zwanych ketonami w ciele.

Niektórzy ludzie zachęcają do ketozy, stosując dietę zwaną dietą ketogenną lub niskowęglowodanową. Celem diety jest próba spalenia niechcianego tłuszczu poprzez zmuszenie organizmu do polegania na tłuszczu zamiast energii węglowodanów.

Ketozę często obserwuje się również u pacjentów z cukrzycą, ponieważ proces ten może wystąpić, jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny lub nie stosuje prawidłowo insuliny.

Problemy związane z ekstremalnymi poziomami ketozy są bardziej prawdopodobne u pacjentów z cukrzycą typu 1 w porównaniu z pacjentami z cukrzycą typu 2.

Szybkie fakty na temat ketozy

 • Ketoza występuje wtedy, gdy organizm nie ma wystarczającego dostępu do pierwotnego źródła paliwa, glukozy.
 • Ketoza opisuje stan, w którym zasoby tłuszczu są rozkładane w celu wytworzenia energii, która również produkuje ketony, rodzaj kwasu.
 • Wraz ze wzrostem poziomu ketonów wzrasta również kwasowość krwi, co prowadzi do kwasicy ketonowej, poważnego stanu, który może okazać się śmiertelny.
 • U osób z cukrzycą typu 1 częściej występuje kwasica ketonowa, w przypadku której konieczne jest natychmiastowe leczenie, aby uniknąć lub leczyć śpiączkę cukrzycową.
 • Niektórzy ludzie stosują dietę ketogeniczną (o niskiej zawartości węglowodanów), aby zmniejszyć wagę, zmuszając organizm do spalania zapasów tłuszczu.

Czym jest ketoza?

W normalnych warunkach komórki organizmu używają glukozy jako swojej podstawowej formy energii. Glukoza pochodzi zazwyczaj z węglowodanów dietetycznych, w tym:

 • cukier – taki jak owoce i mleko lub jogurt
 • produkty skrobiowe – takie jak chleb i makaron

Ciało dzieli je na proste cukry. Glukoza może być wykorzystywana do zasilania organizmu lub do przechowywania w wątrobie i mięśniach jako glikogen.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości glukozy, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię, ciało przyjmie alternatywną strategię, aby sprostać tym potrzebom. W szczególności organizm zaczyna rozkładać zasoby tłuszczu w celu dostarczenia glukozy z triglicerydów.

Ketony są produktem ubocznym tego procesu.

Ketony są kwasami, które gromadzą się we krwi i są wydalane z moczem. W niewielkich ilościach służą one wskazaniu, że organizm rozkłada tłuszcz, ale wysoki poziom ketonów może zatruć organizm, prowadząc do procesu zwanego kwasicą ketonową.

Ketoza opisuje stan metaboliczny, w którym ciało przekształca magazyny tłuszczu w energię, uwalniając w procesie ketony.

Dieta ketogeniczna

Jajecznica i boczek na talerzu.

Ze względu na to, że ketoza rozkłada tłuszcz przechowywany w organizmie, niektóre diety mają na celu stworzenie tego stanu metabolicznego, aby ułatwić utratę wagi.

Diety ketonowe są również określane jako:

 • diety ketogeniczne
 • diety ketonowe
 • diety niskowęglowodanowe

Sama dieta może być uważana za dietę wysokotłuszczową, z około 75 procentami kalorii pochodzących z tłuszczów. Natomiast około 20 procent i 5 procent kalorii uzyskuje się odpowiednio z białek i węglowodanów.

Przestrzeganie diety ketogennej może prowadzić do krótkotrwałej utraty wagi. Badanie przeprowadzone w 2008 r. I opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że otyłe mężczyźni stosujący dietę ketogeniczną przez 4 tygodnie stracili w tym czasie średnio 12 funtów.

Uczestnicy byli w stanie spożywać mniej kalorii bez poczucia głodu podczas podążania za dietą.

Czy ketoza jest zdrowa?

Dieta ketogenna może mieć działanie zdrowotne na poważne schorzenia, takie jak:

 • choroba sercowo-naczyniowa
 • cukrzyca
 • syndrom metabliczny

Może również poprawić poziom cholesterolu HDL (lipoproteiny o dużej gęstości, znane również jako „dobry” cholesterol) lepiej niż inne umiarkowane diety węglowodanowe.

Te korzyści zdrowotne mogą wynikać z utraty nadwagi i jedzenia zdrowszej żywności, a nie z redukcji węglowodanów.

Dieta ketogenna była również stosowana pod nadzorem lekarza w celu zmniejszenia napadów u dzieci z padaczką, które nie reagują na inne formy leczenia. Niektóre badania sugerują, że dieta może również przynieść korzyści dorosłym z epilepsją, chociaż do potwierdzenia tych wyników potrzebne są dalsze badania.

Jednak długoterminowe przestrzeganie diety ketogennej wydaje się nie przynosić wielkich korzyści.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA), American College of Cardiology i Otyłość uznały, że nie ma wystarczających dowodów na to, że diety o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak dieta ketogenna, zapewniają korzyści zdrowotne dla serca.

Badane są również inne warunki, aby sprawdzić, czy dieta ketogenna może być korzystna; obejmują one:

 • syndrom metabliczny
 • Choroba Alzheimera
 • trądzik
 • nowotwór
 • choroba policystycznych jajników (PCOS)
 • choroba Lou Gehriga

Ketoza i cukrzyca

U pacjentów z cukrzycą może wystąpić ketoza, ponieważ organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny do przetworzenia glukozy w organizmie. Obecność ketonów w moczu jest wskaźnikiem, że cukrzyca pacjenta nie jest prawidłowo kontrolowana.

Niektórzy dietetycy zalecają dietę ketogenną dla osób z cukrzycą typu 2, zwaną również cukrzycą insulinoniezależną (NIDDM). W przypadku cukrzycy typu 2 organizm nadal produkuje insulinę, ale nie jest w stanie właściwie wykorzystać insuliny do transportu glukozy do komórek w celu wykorzystania jej jako paliwa.

Dieta ketogeniczna koncentruje się na zmniejszeniu spożycia węglowodanów w diecie. Osoby z cukrzycą typu 2 są zalecane w celu zmniejszenia spożycia węglowodanów, ponieważ węglowodany są przekształcane w glukozę i zwiększają poziom cukru we krwi.

Pacjenci z cukrzycą stosujący dietę ketogenną muszą dokładnie monitorować poziom ketonów. Poważne schorzenie zwane kwasicą ketonową może wystąpić, jeśli poziomy te są zbyt wysokie i chociaż jest najbardziej rozpowszechnione u osób z cukrzycą typu 1, osoby z cukrzycą typu 2 mogą również rozwijać kwasicę ketonową.

Ketoacidosis

Kwasica ketonowa to stan, w którym poziomy ketonów w organizmie są nienormalnie wysokie, zatruwając organizm. Jest to poważny i niebezpieczny stan, który może szybko się rozwinąć, czasem w ciągu 24 godzin.

Istnieje kilka różnych potencjalnych czynników wywołujących kwasicę ketonową. Jest to najczęściej spowodowane chorobami, które prowadzą do wytwarzania wyższych poziomów hormonów, które działają przeciwko insulinie.

Może również wynikać z problemów związanych z insulinoterapią, albo z powodu braku zaplanowanych zabiegów, albo z niewystarczającej ilości insuliny. Mniej powszechnymi wyzwalaczami kwasicy ketonowej są:

 • narkomania
 • uraz emocjonalny
 • uraz fizyczny
 • naprężenie
 • Chirurgia

Kwasica ketonowa najczęściej występuje u osób z cukrzycą typu 1, ponieważ organizm nie wytwarza insuliny. Kwasica ketonowa może również występować u osób z cukrzycą typu 2, chociaż jest znacznie mniej powszechna.

Wysoki poziom ketonów w moczu i wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia) są oznakami kwasicy ketonowej i można je wykryć za pomocą zestawów w domu.

Wczesne objawy kwasicy ketonowej obejmują:

 • ból brzucha
 • zamieszanie i trudności z koncentracją
 • sucha lub zaczerwieniona skóra
 • nadmierne pragnienie i suchość w ustach
 • owocowy oddech
 • częste oddawanie moczu
 • nudności i wymioty
 • duszność lub szybki oddech

Leczenie i zapobieganie ketozie

Próbka moczu i paski testowe.

Ketoza zwykle nie występuje u zdrowych osób spożywających zbilansowane diety i regularne posiłki. Drastyczne zmniejszenie ilości spożywanych kalorii i węglowodanów, wykonywanie ćwiczeń przez dłuższy czas lub bycie w ciąży może wywołać ketozę.

U pacjentów z cukrzycą może wystąpić ketoza i ewentualnie kwasica ketonowa, jeśli niewystarczająca ilość insuliny jest stosowana do prawidłowego postępowania z chorym, jeśli pomijane są posiłki lub jeśli występuje reakcja na insulinę (często podczas snu).

Cukrzycowa kwasica ketonowa jest uważana za nagłą sytuację, ponieważ może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet śmierci. Leczenie jest zwykle prowadzone przez pracowników służby zdrowia w nagłych wypadkach, a następnie w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

W przypadku pacjentów z cukrzycą powszechnie przyjmuje się następujące środki:

 • Płynna wymiana – w celu nawodnienia organizmu i rozcieńczenia nadmiaru cukru we krwi.
 • Wymiana elektrolitów – są one niezbędne, aby prawidłowo funkcjonować serce, mięśnie i komórki nerwowe. Poziomy we krwi często spadają w nieobecności insuliny. Suplementy elektrolitów są dostępne do zakupu online.
 • Terapia insulinowa – odwrócenie procesów, które spowodowały epizod kwasicy ketonowej.

Wśród zdrowych osób, przestrzeganie zdrowej, zrównoważonej diety i regularne ćwiczenia mogą zapobiegać ketozie.

Zapobieganie

Ponadto istnieje szereg środków, które ludzie z cukrzycą mogą podjąć, aby pomóc w zapobieganiu kwasicy ketonowej:

 • Monitoruj poziom cukru we krwi ostrożnie i często – co najmniej trzy do czterech razy dziennie.
 • Omówić dawkowanie insuliny u specjalisty i postępować zgodnie z planem leczenia cukrzycy.
 • Miej oko na poziom ketonów za pomocą zestawu testowego, szczególnie w przypadku choroby lub stresu.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: