Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ketaminowy spray do nosa może szybko zwalczyć depresję

W przypadku osób, które doświadczają najpoważniejszych objawów depresji i są bardzo narażone na samobójstwo, leczenie o natychmiastowym działaniu może mieć znaczenie, przynajmniej krótkoterminowe. Ale tradycyjne leki przeciwdepresyjne zwykle zabierają dużo czasu. Czy na horyzoncie jest skuteczniejsze leczenie?

osoba w depresji

Amerykańska Fundacja na rzecz Zapobiegania Samobójstwom zauważa, że ​​samobójstwo to dziesiąta najczęstsza przyczyna zgonów w Stanach Zjednoczonych, a dezaprobująca 44 965 osób umiera w wyniku samobójstwa każdego roku.

Dodają również, że średnio dziennie jest 123 samobójców. A opublikowane w zeszłym roku badanie ostrzega, że ​​zarejestrowane przypadki depresji rosną w USA.

Wszystko to wymaga lepszych strategii zapobiegania, a także bardziej skutecznych metod leczenia poważnej depresji.

Naukowcy z Janssen Research & Development oraz Janssen Scientific Affairs z siedzibą w Titusville, NJ i San Diego w Kalifornii – we współpracy z kolegami z Yale School of Medicine w New Haven, CT, badali szybciej działający lek dla ludzi „na nieuchronne ryzyko samobójstwa”.

Pierwszy autor, dr Carla Canuso i współpracownicy, przeprowadzili niedawno test fazy drugiej, podwójnie ślepej próby, badający skuteczność esketaminy w aerozolu do nosa dla osób potrzebujących szybkiej ulgi od objawów ciężkiej depresji i myśli samobójczych.

Esketamina jest rodzajem cząsteczki ketaminy o właściwościach znieczulających i przeciwdepresyjnych. Jednak w przeciwieństwie do ketaminy wydaje się, że przynosi mniej skutków ubocznych – takich jak halucynacje – co czyni ją potencjalnym kandydatem do leczenia ciężkiej depresji.

Nowe badanie, którego wyniki zostały opublikowane w, sugeruje, że ten nowy spray do nosa daje dobre wyniki krótkoterminowe dla osób o wysokim ryzyku samobójstwa.

Szybki i skuteczny nowicjusz?

W fazie II badania naukowcy pracowali z 68 uczestnikami z ciężkimi objawami dużej depresji, którzy zostali podzieleni losowo na dwie grupy: jednej grupie przydzielono leczenie sprayem esketaminy, a drugiej podano placebo.

Wolontariusze przyjęli przypisaną im terapię dwa razy w tygodniu przez 4 tygodnie. Wszyscy uczestnicy kontynuowali regularne leczenie depresji na czas trwania badania.

Dr Canuso i zespół monitorowali efekty przypisanych terapii w trzech etapach: w 4 godziny, 24 godziny i 25 dni po pierwszym podaniu.

Osoby, którym przypisano esketaminowy aerozol do nosa wykazały znaczną poprawę objawów depresyjnych w 4 i 24 godziny po leczeniu, w porównaniu z uczestnikami grupy placebo.

Podobnie zaobserwowano znaczną poprawę myśli samobójczych wśród osób uczestniczących w grupie przyjmującej esketaminę po 4 godzinach, ale nie po 24 godzinach. Ponadto nie odnotowano żadnych korzyści w teście 25-dniowym.

Podczas monitorowania potencjalnych skutków ubocznych dr Canuso i współpracownicy zauważyli, że najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi u osób przyjmujących esketaminę były: nudności, zawroty głowy, dysocjacja i bóle głowy.

Biorąc pod uwagę te wyniki, naukowcy sugerują, że donosowa esketamina może być skuteczną, przydatną metodą leczenia osób o wysokim ryzyku samobójstwa, ponieważ tradycyjne leki przeciwdepresyjne mogą zająć 4-6 tygodni.

Dr Canuso i zespół potwierdzają konieczność dalszych badań, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko, że ten donosowy spray może doprowadzić niektórych ludzi do nadużywania ketaminy.

Ostatecznie naukowcy dążą do wprowadzenia tego leku na rynek, ale po pierwsze, spray musi zostać poddany testowi III fazy, zanim jego twórcy będą mogli poprosić o jego zatwierdzenie przez Food and Drug Administration (FDA).

Dodatkowo, fakt, że badanie zostało sfinansowane przez Janssen Research & Development – firmę farmaceutyczną pod parasolem Johnson & Johnson – wzbudziło pewne obawy.

Martwi się, że lek może zostać wprowadzony na rynek, zanim wszystkie jego potencjalne zagrożenia zostaną odpowiednio ocenione. Inną obawą jest to, że jej koszt finansowy po zwolnieniu może być zbyt wysoki, uniemożliwiając dostęp do niego niektórym pacjentom, którzy tego potrzebują.

Like this post? Please share to your friends: