Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy IBS, migreny i napięciowe bóle głowy mogą być genetycznie powiązane?

Nowe badania, które zostaną przedstawione na 68. dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology w Vancouver w Kanadzie, wykazały, że może występować genetyczna zależność między migrenami, bólami typu napięcia i zespołem jelita drażliwego.

[Kobieta z bólem głowy]

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest zaburzeniem układu pokarmowego, charakteryzującym się bólem brzucha i dyskomfortem oraz zmianami w wzorcach ruchów jelit.

Szacuje się, że około 25-45 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych ma IBS, przy czym stan ten częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Dokładna przyczyna IBS jest niejasna, chociaż naukowcy sugerują, że stan może powstać w wyniku zmian w sposobie komunikacji jelit, mózgu i układu nerwowego.

Ponadto poprzednie badania wykazały, że osoby z IBS i innymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi często mają więcej bólów głowy lub migreny niż osoby bez takich zaburzeń. Czy warunki mogą być powiązane?

Właśnie to współautorka doktor dr Derya Uluduz z Uniwersytetu Stambulskiego w Turcji oraz koledzy wyruszyli na spotkanie z najnowszymi badaniami.

Geny w IBS, grupy bólów głowy różniły się od zdrowych kontroli

Aby dotrzeć do ich wyników, naukowcy zapisali 107 pacjentów z epizodyczną migreną, 53 pacjentów z epizodycznym napięciowym bólem głowy (ETTH), 107 pacjentów z IBS i 53 zdrowymi kontrolami.

Szybkie fakty o IBS

  • Na całym świecie od 9-23% osób ma IBS
  • Większość osób z IBS jest w wieku poniżej 50 lat, choć stan ten może dotyczyć również osób starszych
  • Około 2 na 3 osoby z IBS to kobiety.

Dowiedz się więcej o IBS

Zespół ocenił pacjentów z IBS pod kątem występowania migreny i ETTH, natomiast częstość IBS została oceniona u pacjentów z migreną lub ETTH.

W porównaniu z pacjentami, którzy mieli ETTH, osoby z migreną prawie dwukrotnie częściej miały IBS; 54,2% pacjentów z migreną również miało IBS, w porównaniu z 28,3% z ETTH.

Wśród pacjentów z IBS 35,5% miało również migrenę, a 22,4% również ETTH.

Następnie badacze analizowali obecność genu transportera serotoniny i genu 2A receptora serotoniny wśród wszystkich grup pacjentów i zdrowych osób kontrolnych.

„U pacjentów z IBS z zaparciami zmniejsza się wydzielanie serotoniny w osoczu” – wyjaśniają autorzy. „Występuje wada sygnalizacji serotoninowej w IBS i zmniejszenie serotoniny śluzówki i reaktywność immunologiczna transportera serotoniny.”

Zespół odkrył, że pacjenci z IBS, migreną lub ETTH mieli co najmniej jeden gen, który był inny niż gen zdrowych osobników kontrolnych, co sugeruje, że trzy stany mogą mieć wspólne powiązanie genetyczne.

Komentując ich odkrycia, dr Uluduz mówi:

„Ponieważ ból głowy i zespół jelita drażliwego są takimi powszechnymi stanami, a przyczyny obu są nieznane, odkrywanie potencjalnego związku, który mógłby rzucić światło na wspólną genetykę warunków, jest zachęcające.

Konieczne są dalsze badania w celu zbadania tego możliwego związku. Odkrywanie wspólnych genów może prowadzić do dalszych strategii leczenia tych przewlekłych schorzeń. „

W grudniu zeszłego roku raport dotyczący badania sugerującego niski poziom witaminy D mógł być powiązany z IBS.

Like this post? Please share to your friends: