Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kanabinoidy i chemioterapia w połączeniu zabijają komórki nowotworowe

Nowe badanie potwierdza, że ​​kannabinoidy, będące klasą aktywnych substancji chemicznych w konopiach indyjskich, mogą skutecznie zabijać komórki białaczkowe. Odkrywają również, że połączenie chemikaliów i kolejność ich podawania jest ważna. Odkrycia bez wątpienia otworzą drzwi do skuteczniejszych terapii.

Człowiek posiadający liść konopi

Kanabinoidy, znane również jako fitokannabinoidy, działają jako receptory kannabinoidowe w mózgu. Najbardziej znanym z tych chemikaliów i jednym z najbardziej psychoaktywnych jest tetrahydrokannabinol (THC).

Do chwili obecnej zidentyfikowano ponad 100 kannabinoidów, wszystkie o różnych właściwościach i profilach chemicznych.

W ciągu ostatnich lat skoncentrowaliśmy się na potencjalnych efektach przeciwnowotworowych kannabinoidów.

Badania laboratoryjne i na zwierzętach wykazały, że niektóre kannabinoidy hamują wzrost nowotworu poprzez promowanie śmierci komórek, zmniejszanie wzrostu komórek i blokowanie rozwoju naczyń krwionośnych zaopatrujących guz.

Na przykład kannabinoid delta-9-THC może uszkadzać lub zabijać komórki raka wątroby. Podobnie, kanabidiol jest skuteczny przeciwko komórkom raka piersi z receptorem estrogenowym i receptorem estrogenowym bez uszkadzania zdrowej tkanki.

Kanabinoidy i białaczka

Wykazano także, że wiele kannabinoidów skutecznie zwalcza komórki białaczkowe. Białaczka jest nowotworem szpiku kostnego i innych narządów krwiotwórczych.

Wcześniejsze badania wykazały, że niektóre z tych substancji chemicznych, gdy są stosowane w połączeniu, stają się jeszcze bardziej potężnymi zabójcami komórek rakowych.

Nowe badanie, opublikowane niedawno w tym badaniu, zgłębiło te kombinacje dokładniej. Przyjrzeli się również potencjalnemu stosowaniu kanabinoidów w połączeniu z istniejącymi lekami chemioterapeutycznymi – cytarabiną i winkrystyną.

Naukowcami kierował dr Wai Liu ze St George’s, University of London w Wielkiej Brytanii. Studiując komórki rakowe w laboratorium, zespół przetestował różne kombinacje kannabinoidów i leków stosowanych w chemioterapii, aby znaleźć najbardziej efektywne grupy. Próbowali również zrozumieć, czy kolejność, w jakiej podano chemikalia, wpłynie na wskaźnik sukcesu.

Odkryli, że cannabidiol i THC, gdy są stosowane osobno, zabijają komórki białaczkowe. Jednak w połączeniu z użyciem ich moc znacznie się poprawiła; całość to więcej niż suma części.

Wykazali również, że początkowa dawka chemioterapii, po której następują kanabinoidy, poprawiła ogólne wyniki w stosunku do komórek białaczkowych. Połączenie chemioterapii z kanabinoidami zapewniło lepsze wyniki niż sama chemioterapia lub kombinacja kanabidiolu i THC. Jednak ta zwiększona moc była widoczna tylko wtedy, gdy kannabinoidy podano po chemioterapii, a nie na odwrót.

Poprawa przyszłego leczenia białaczki

Mamy nadzieję, że w przyszłości tego typu odkrycia poprawią skuteczność leczenia białaczek, a także leczenia raka w ogóle. Istnieje również nadzieja, że ​​zmniejszą wpływ chemioterapii na pacjenta.

Obecnie skutki uboczne chemioterapii mogą być poważne; obejmują utratę włosów, owrzodzenie jamy ustnej, nudności i wymioty, biegunkę i zwiększone ryzyko infekcji. Stosowanie kanabinoidów może potencjalnie umożliwić klinicystom zmniejszenie dawki chemioterapii przy jednoczesnym zachowaniu jej zdolności przeciwrakowych.

„Pokazaliśmy po raz pierwszy, że kolejność, w jakiej stosowane są kannabinoidy i chemioterapia, ma kluczowe znaczenie dla określenia ogólnej skuteczności tego leczenia. […] Kanabinoidy są bardzo ekscytującą perspektywą w onkologii.”

Dr Wai Liu

Wyniki są obiecujące. Wydaje się, że ciężar dowodów potwierdzających skuteczność kannabinoidów przeciwko komórkom nowotworowym przesądził o równowadze. Jak powiedział dr Liu, nacisk kładziony jest teraz na ustalenie „najlepszych sposobów, w jakie powinny być stosowane w celu zmaksymalizowania efektu terapeutycznego”.

Dr Liu również szybko zauważa, że: „Ekstrakty te są bardzo skoncentrowane i oczyszczone, więc palenie marihuany nie będzie miało podobnego efektu.”

Dowiedz się, jak miejscowe kanabinoidy mogą pomóc w leczeniu chorób skóry.

Like this post? Please share to your friends: