Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Lek prowadzi do znacznego spadku masy ciała u osób z cukrzycą typu 2

W to, co zostało uznane za „przełom” w zarządzaniu utratą wagi, naukowcy z brytyjskiego University of Leicester ujawniają, w jaki sposób dzienna dawka liraglutydu z cukrzycą może pomóc w walce z nadwagą i otyłością u osób z cukrzycą typu 2.

Nadwaga kobieta pomiaru talii

Autorka badań Melanie J. Davies, profesor medycyny cukrzycowej w Leicester Research Center, a także koledzy publikują swoje wyniki w.

Otyłość jest stałym problemem zdrowotnym na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych prawie 35% dorosłych jest otyłych iw rezultacie cierpią na zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2, raka i chorób sercowo-naczyniowych.

Według International Diabetes Federation na całym świecie około 80% osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub otyłość. Zaleca się, aby takie osoby straciły na wadze – około 5-10% – w celu poprawy kontroli glikemii, a także zmniejszenia ryzyka wystąpienia innych schorzeń.

Prof. Davies zauważa jednak, że pacjenci z cukrzycą typu 2 często mają problemy z utratą wagi.

„Utrata masy ciała jest szczególnie trudna dla osób z cukrzycą typu 2, które często doświadczają zmniejszonej odpowiedzi na farmakoterapię zarządzającą wagą w porównaniu z osobami bez cukrzycy” – wyjaśnia.

Ale czy profesor Davies i jego współpracownicy mogli odkryć sposób na ułatwienie utraty wagi takim osobom?

Dzienna dawka liraglutydu doprowadziła do znacznie większej utraty wagi

Do badań naukowcy zgłosili 846 osób z nadwagą lub otyłością w wieku 18 lat i starszych z cukrzycą typu 2. Uczestnicy zostali rekrutowani ze 126 stron z dziewięciu krajów.

Szybkie fakty dotyczące cukrzycy typu 2

  • Cukrzyca typu 2 występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny hormonalnej lub nie jest w stanie jej skutecznie stosować
  • Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią cukrzycy, odpowiedzialną za około 90% wszystkich przypadków
  • Około 1 na 3 osoby w USA rozwinie cukrzycę typu 2 za życia.

Dowiedz się więcej o cukrzycy typu 2

Pacjenci byli losowo przydzielani do otrzymywania dawki 3- lub 1,8 mg liraglutydu z cukrzycą przez wstrzyknięcie lub placebo raz dziennie przez ogółem 56 tygodni. Uczestnicy byli monitorowani przez kolejne 12 tygodni po zakończeniu leczenia, umożliwiając naukowcom ocenę skutków zaprzestania leczenia.

Ponadto wszyscy uczestnicy musieli przestrzegać diety o obniżonej kaloryczności i zwiększać poziom aktywności fizycznej na czas trwania leczenia.

Badacze stwierdzili, że utrata masy ciała była większa w przypadku pacjentów leczonych liraglutydem. Uczestnicy otrzymujący 3 mg liraglutydu utracili średnio 14,1 funta (6% masy ciała), utracili 1,8 mg liraglutydu i 11 funtów (4,7% masy ciała), podczas gdy pacjenci otrzymujący placebo otrzymali placebo. stracił jedynie średnio 4,8 funta (2% masy ciała).

Około 54,3% pacjentów leczonych liraglutydem w dawce 3 mg miało ubytek masy ciała o 5% lub więcej, w porównaniu z 40,4% uczestników leczonych 1,8 mg leku i 21,4%, którzy otrzymali placebo.

Utrata masy ciała o 10% lub większa wystąpiła u 25,2% pacjentów leczonych 3 mg liraglutydu, 15,9% pacjentów leczonych 1,8 mg liraglutydu i 6,7% pacjentów otrzymujących placebo.

Zespół stwierdził, że zaburzenia żołądkowo-jelitowe występowały częściej u osób leczonych dawką liraglutydu w dawce 3 mg niż u osób otrzymujących dawkę 1,8 mg lub placebo, chociaż nie było doniesień o zapaleniu trzustki. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy donoszą, że liraglutyd był dobrze tolerowany.

Według prof. Daviesa, odkrycia te wskazują, że dzienna dawka liraglutydu może być skuteczną strategią utraty wagi u osób z nadwagą lub otyłych z cukrzycą typu 2:

„Jest to pierwsze badanie zaprojektowane specjalnie w celu zbadania skuteczności liraglutydu w leczeniu masy ciała u pacjentów z cukrzycą typu 2, a także w pierwszym badaniu w celu zbadania liraglutydu przy wyższej dawce 3 mg w populacji z cukrzycą typu 2.

Wnioski z tego badania są znaczące, ponieważ stanowią przełom w leczeniu utraty wagi, torując drogę do poprawy kontroli glikemii. „

Naukowcy zauważają jednak, że konieczne są dalsze badania w celu oceny długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa liraglutydu w odniesieniu do utraty masy ciała u osób z cukrzycą typu 2.

Niedawno doniesiono o badaniu, w którym naukowcy odkryli bezpośrednie powiązanie między genem a produkcją tłuszczu w ciele, otwierając drzwi do nowych metod leczenia otyłości.

Like this post? Please share to your friends: