Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jedzenie nie jest najlepszym sposobem na odchudzanie, pokazują badania

Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie, sugerują, że jeśli chodzi o dietę, to nie jesz – ale raczej jesz – to najbardziej wpływa na spożycie kalorii.

miska sałatki

Faris Zuraikat, absolwent Wydziału Nauk o Żywności na Pennsylvania State University, kierował nowymi badaniami, które wynikają z poprzedniej, 1-letniej, randomizowanej, kontrolowanej próby, która badała, w jaki sposób różne porcje żywności wpłynęły na utratę wagi.

Poprzednie badanie miało na celu zbadanie tak zwanego „efektu wielkości porcji”, który pojawia się, gdy ludzie otrzymują większe porcje niż to, co pierwotnie chcieli, ale ostatecznie jedzą więcej.

W tym celu poprzednia próba przeszkoliła uczestników w uzyskaniu większej kontroli nad ich częściami, przedstawiając im przydatne strategie zarządzania wielkością porcji.

W tym nowym badaniu próbnym naukowcy chcieli sprawdzić, czy ludzie, którzy zostali wcześniej przeszkoleni w zakresie zarządzania swoimi porcjami, zareagowaliby inaczej na zwiększenie rozmiarów porcji w porównaniu z osobami nieprzeszkolonymi.

Jak wyjaśnia pierwszy autor raportu, badacze „są również zainteresowani tym, czy te niewyszkolone osoby z nadwagą i otyłością lub prawidłową wagą różniły się w swojej odpowiedzi.”

Spożycie kalorii a efekt wielkości porcji

Aby się o tym przekonać, naukowcy zebrali trzy grupy kobiet: 34 kobiety z nadwagą i nie uczestniczyły w poprzednim badaniu, 29 zdrowych kobiet „kontrolnych”, które miały regularną masę ciała i które również nie uczestniczyły w badaniu, a na koniec: 39 kobiet z nadwagą i otyłością, które wzięły udział w badaniu kontrolującym porcje.

Podczas badania wszystkie kobiety były podawane te same pokarmy raz w tygodniu przez 4 tygodnie, ale ich wielkość zwiększała się w losowej kolejności.

Dodatkowo – i znacznie – zawartość kalorii podawanej żywności była również zróżnicowana. Pokarmy wahały się od wysokokalorycznych, takich jak chleb czosnkowy, po niskokaloryczne potrawy, takie jak sałatki.

Badanie ujawniło, że kobiety, które otrzymały większe porcje we wszystkich trzech grupach spożywały więcej pokarmu.

Jednak uczestnicy, którzy zostali przeszkoleni w zakresie kontroli porcji w poprzednim badaniu, spożywali mniej kalorii niż niewykwalifikowani uczestnicy.

„Niższy pobór energii przez przeszkolonych uczestników był spowodowany spożywaniem posiłków z większą częścią żywności o niższej gęstości [energii] niż kontrolami” – napisali autorzy.

„Wszystkim grupom podawano te same posiłki, ale ich wybory żywieniowe różniły się” – wyjaśnia główny autor badania. „Uczestnicy, którzy przeszli szkolenie, spożyli więcej żywności o niższej kaloryczności i mniej żywności o wyższej kaloryczności niż osoby niewykwalifikowane.”

„W konsekwencji spożycie kalorii przez przeszkolonych uczestników było mniejsze niż w grupie kontrolnej, której spożycie nie różniło się w zależności od wagi.”

Dlaczego wybór niskokalorycznej żywności jest ważny

Główny badacz badania wyjaśnia znaczenie wyników, mówiąc: „Wyniki pokazują, że wybór zdrowej, gęstej i niskokalorycznej żywności był bardziej skuteczny i bardziej zrównoważony niż po prostu próba oparcia się w dużych porcjach wyższych kalorii”.

„Jeśli wybierzesz żywność o dużej kaloryczności, ale ograniczysz ilość jedzenia, porcje będą za małe i prawdopodobnie będziesz głodny” – kontynuuje Zuraikat.

Profesor Barbara Rolls, profesor nauk o odżywianiu w Penn State i współautorka badania, również bije.

„Badanie potwierdza pogląd, że spożywanie mniejszej ilości wysokokalorycznej żywności i więcej odżywczych, niskokalorycznych pokarmów może pomóc w radzeniu sobie z głodem przy mniejszej ilości kalorii.”

Barbara Rolls

„Nadal masz pełny talerz”, dodaje, „ale zmieniasz proporcje różnych rodzajów żywności.”

Odkrycia są szczególnie istotne, ponieważ ludzie, którzy chcą schudnąć, często słyszą, że jedzenie „odrobiny wszystkiego” pomaga, o ile jedzenie jest spożywane z umiarem.

Wręcz przeciwnie, nowe badania zdają się sugerować, że decydowanie się na bardziej pożywne, niskokaloryczne jedzenie jest o wiele ważniejsze niż mniej jedzenia.

PLMedBook