Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zespół Guillain-Barré: Jak to mogło wpłynąć na mnie?

Zespół Guillain-Barré jest rzadką, ale poważną chorobą autoimmunologiczną obwodowego układu nerwowego. Może to prowadzić do osłabienia i paraliżu, które mogą trwać miesiące lub lata.

Stan ten często występuje po łagodnej infekcji wirusowej przypominającej grypę lub zapalenie żołądka i jelit, a niektóre przypadki zespołu Guillana-Barrégo (GBS) występują po zakażeniu bakteryjnym. Objawy rozpoczynają się w ciągu kilku dni lub tygodni po zakażeniu.

Stan dotyczy około 1 na 100 000 osób w Stanach Zjednoczonych (USA).

GBS może dotyczyć osób w każdym wieku lub każdej płci, chociaż jest nieco bardziej powszechne u osób starszych i mężczyzn. Stan zazwyczaj rozpoczyna się po chorobie zakaźnej.

Ten artykuł omawia objawy, przyczyny, diagnozę i leczenie GBS. zbada również związki między tym stanem, wirusem Zika i szczepieniami.

Szybkie fakty dotyczące zespołu Guillain-Barré:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zespołu Guillain-Barré. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Zespół Guillain-Barré (GBS) jest chorobą autoimmunologiczną.
 • Pierwszymi objawami GBS są zwykle mrowienie i osłabienie mięśni, które rozpoczyna się w kończynach dolnych. Całe ciało może w końcu zostać sparaliżowane.
 • Dokładne przyczyny wciąż nie są znane.
 • Gdy zaczną się pojawiać, objawy GBS rozwijają się bardzo szybko, przez niewielką liczbę dni, zwykle powodując najwyższe poziomy osłabienia w ciągu pierwszych 2 do 3 tygodni wystąpienia objawów.
 • Początek często następuje po infekcji.
 • Większość ludzi w pełni wyzdrowieje w ciągu 12 miesięcy, ale pełne odzyskanie może w niektórych przypadkach trwać nawet do 3 lat.

Czym jest zespół Guillain-Barré?

[Plątanina nerwów]

GBS jest rzadkim, ale poważnym zaburzeniem autoimmunologicznym, które może wpływać na dowolną część układu nerwowego poza mózgiem i rdzeniem kręgowym. Jest to znane jako obwodowy układ nerwowy.

Choroba autoimmunologiczna obejmuje atakowanie układu immunologicznego i niszczenie pewnych grup zdrowych komórek. W przypadku GBS układ odpornościowy atakuje osłonki mielinowe nerwów obwodowych.

Osłonki mielinowe są powłokami w aksonach nerwowych, a mielina jest niezbędna do szybkiego przenoszenia aksonalnych impulsów nerwowych. Aksony to długie, cienkie przedłużenia komórek nerwowych. W niektórych przypadkach są one również atakowane.

Gdy mielina jest uszkodzona, nerwy nie mogą już wysyłać pewnych informacji do rdzenia kręgowego i mózgu, takich jak wrażenia dotykowe. To powoduje uczucie drętwienia. Ponadto mózg i rdzeń kręgowy nie są już w stanie przekazywać sygnałów z powrotem do ciała, co prowadzi do osłabienia mięśni.

Choroba często zaczyna się od mrowienia i osłabienia stóp i nóg. Następnie powoli rozprzestrzenia się w górę, aż dotknie duża część ciała. Nerwy połączone z kończynami dolnymi są najdłuższe w ciele. Ta odległość podróży czyni te nerwy bardziej podatnymi na przerwanie sygnałów nerwowych z powodu GBS i jego objawów.

Ten stan jest uważany za nagły przypadek medyczny i osoba powinna otrzymać pomoc lekarską tak szybko, jak to możliwe.

Początkowo GBS był uważany za jeden warunek. Uważa się, że przyjmuje ona różne formy. Trzy najpopularniejsze typy GBS są następujące:

 • Ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna (AIDP): Jest to najczęstszy typ w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj słabość zaczyna się w dolnej części ciała i stopniowo unosi się do innych części ciała.
 • Zespół Millera Fishera (MFS): MFS występuje w około 5 do 10 procent przypadków GBS w USA. Jednak ta forma GBS jest bardziej rozpowszechniona w Azji. Paraliż zaczyna się od oczu, a problemy z chodzeniem są powszechne.
 • Ostra motoryczna neuropatia aksonalna (AMAN) i ostra motoryczno-czuciowa neuropatia aksonalna (AMSAN): Te wersje choroby występują rzadko w USA, ale częściej występują w Japonii, Chinach i Meksyku.

Objawy

Objawy GBS zwykle zaczynają się od mrowienia i osłabienia stóp i nóg, które stopniowo rozprzestrzeniają się na resztę ciała.

Kręgarz patrząc na kolana pacjenta i nogi, gdy siedzą na łóżku.

Około 1 na 10 osób z GBS zgłasza mrowienie zaczynające się od twarzy lub szyi. Słabość stopniowo się pogarsza i staje się paraliżem.

Objawy i inne komplikacje obejmują:

 • osłabienie dolnej części ciała, poruszające się w górę
 • ogólna niestabilność podczas chodzenia
 • mniej kontroli nad mięśniami twarzy podczas czynności takich jak żucie czy rozmowa
 • przypominający skurcze ból, który pogarsza się w nocy
 • brak kontroli nad jelitem lub pęcherzem
 • ból, około 50 procent osób z GBS doświadcza ostrych bólów nerwów, które mogą wymagać leczenia lekiem
 • szybsze tętno niż normalnie
 • wysokie lub niskie ciśnienie krwi
 • zakrzepy
 • odleżyny, jeśli dana osoba jest nieruchoma przez dłuższy czas
 • trudności w oddychaniu
 • przyszły nawrót choroby u 3 procent osób z GBS
 • trudności psychologiczne i poznawcze

Jeśli objawy te wystąpią, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

GBS może również wywoływać objawy emocjonalne, ponieważ dostosowanie się do szybkiego paraliżu i wymagające pomocy innych w codziennych zadaniach może być niepokojące.

Przyczyny

Dokładne przyczyny GBS nie są jeszcze znane.

Stan ten często rozwija się kilka dni lub tygodni po zakażeniu układu trawiennego lub oddechowego. Sugeruje to, że mogą one być powiązane z GBS. W rzadkich przypadkach zespół może wystąpić po operacji, innych zakażeniach lub szczepieniu.

Niektórzy lekarze uważają, że infekcje wirusowe i bakteryjne mogą zmieniać reakcje układu immunologicznego na nerwy obwodowe, prawdopodobnie powodując, że mielina i podstawowy akson nie są rozpoznawane jako tkanki ciała. To uczyniłoby ich celem dla odpowiedzi immunologicznej.

Istnieje kilka znanych czynników ryzyka, w tym:

 • Płeć: Mężczyźni są nieco bardziej podatni na zarażenie GBS.
 • Wiek: ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem.
 • infekcja bakteryjna: częstą przyczyną zatrucia pokarmowego, ta infekcja czasami występuje przed GBS.
 • Wirus grypy, HIV lub Epstein-Barr (EBV): Wystąpiły one w związku z przypadkami GBS.
 • Mycoplasma pneumonia: To infekcja bakteryjna płuc.
 • Operacja: niektóre operacje mogą wywołać GBS.
 • Chłoniak Hodgkina: rak układu limfatycznego może prowadzić do GBS.
 • Szczepienia przeciwko grypie lub szczepionki dla dzieci: w rzadkich przypadkach wiązano je również z OWS.

Czy wirus Zika jest połączony?

Ostatnie doniesienia sugerują, że wirus Zika może również powodować GBS.

Wirus Zika był wcześniej powiązany z GBS. Powiązanie to zostało po raz pierwszy opisane w 2013 i 2014 r., Kiedy występowanie GBS wykazało znaczny wzrost w ciągu 4 do 5 lat podczas wybuchu Zika na francuskich wyspach polinezyjskich.

Był to pierwszy dowód na taki związek i potrzeba więcej badań. Jednakże, przeprowadzono kilka badań dotyczących występowania GBS w Polinezji Francuskiej i Ameryce Łacińskiej po niedawnych wybuchach epidemii Zika.

Zika jest związana z łagodnymi objawami grypopodobnymi u większości osób, które zapadają na tę chorobę, podobnie jak wiele infekcji występujących przed GBS.

Łącze szczepień

W 1976 r. Nastąpił niewielki wzrost ryzyka zarażenia GBS po szczepieniu przeciw świńskiej grypie.

Jednak wzrost był tylko o jeden dodatkowy przypadek na 100 000. Badania wykazały również, że osoby są bardziej narażone na rozwój stanu po przypadku grypy niż ze szczepienia.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC):

„Ważne jest, aby pamiętać, że ciężka choroba i śmierć są związane z grypą, a szczepienia to najlepszy sposób na zapobieganie infekcji grypy i jej powikłaniom”.

Powszechnie uważa się za bezpieczne kontynuowanie szczepień przeciwko grypie.

Diagnoza

GBS może być trudny do zdiagnozowania, szczególnie we wcześniejszych fazach. Objawy różnią się między ludźmi i są podobne do objawów innych stanów neurologicznych.

Test EMG wykonywany na ramieniu.

Początkowo lekarz sprawdzi, czy słabość występuje po obu stronach ciała, ponieważ jest to typowa cecha GBS. Szybki początek to kolejny wskaźnik. Wiele stanów neurologicznych jest znacznie wolniejszych niż GBS.

Po przeprowadzeniu badania fizykalnego lekarz może zalecić następujące badania:

 • Badanie przewodnictwa nerwowego: elektrody są przyklejone do skóry, a szybkość przewodzenia sygnałów nerwowych jest testowana przez przechodzenie małych wstrząsów wzdłuż nerwów przez skórę. W GBS sygnały poruszają się wolniej wzdłuż nerwów.
 • Elektromiografia (EMG): Cienkie, podobne do igieł elektrody służą do testowania funkcji nerwów w obrębie włókien mięśniowych.
 • Kręgosłup, znany również jako nakłucie lędźwiowe: Próbka płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) jest usuwana z kanału kręgowego i testowana w laboratorium pod kątem specyficznych objawów choroby. Więcej białka występuje w CSF ludzi z GBS.

Leczenie

Obecnie nie ma lekarstwa na GBS, ale dostępne są leki łagodzące objawy.

Istnieją dwa rodzaje leczenia, które mogą zmniejszyć nasilenie objawów i poprawić tempo powrotu do zdrowia:

 • Terapia immunoglobulinami: Przeciwciała pochodzące od dawców są podawane dożylnie (IV). Wydaje się, że to leczenie zmniejsza występującą odpowiedź autoimmunologiczną.
 • Wymiana osocza, znana również jako plazmafereza: krew jest pobierana z organizmu. Osocze krwi jest następnie oddzielane od komórek krwi. Komórki krwi są zwracane, a organizm regeneruje osocze. Ten proces usuwa niektóre przeciwciała atakujące zdrowe komórki.

Obie metody są równie skuteczne. Jednak ich wykorzystanie nie poprawia wyników. Badacze nie wiedzą jeszcze dokładnie, dlaczego każda z tych metod działa.

Rokowanie

Ogólnie rzecz biorąc, u większości pacjentów z GBS uszkodzenie nerwu pogarsza się szybko przez około kilka tygodni i przestaje się pogarszać o około 4 tygodnie. Średni czas regeneracji wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Odzyskiwanie może być bardzo powolne. Może również wymagać dużego wsparcia, fizjoterapii, poradnictwa i terapii zajęciowej.

Kilku pacjentom może pozostać długotrwała niepełnosprawność, a około 30 procent osób z GBS nadal odczuwa słabość po trzech latach. Pacjenci powracają do zdrowia po różnych stawkach, a niektórzy doświadczają niepełnego lub opóźnionego powrotu do zdrowia.

Jedno na 20 przypadków GBS jest śmiertelne. Jednak większość pacjentów w pełni odzyskuje zdrowie.

Like this post? Please share to your friends: