Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jedz białka przed węglowodanami, aby obniżyć glukozę po posiłku

W nowym badaniu naukowcy z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku odkryli, że kolejność, w której konsumowane są różne rodzaje żywności, ma znaczący wpływ na stężenie glukozy i insuliny po posiłkach u osób otyłych. Pisząc w czasopiśmie, autorzy sugerują, że ich odkrycia mogą mieć wpływ na dietę dla pacjentów z cukrzycą i innych pacjentów wysokiego ryzyka.

stek i sałatka

Dla osób z cukrzycą typu 2 ważne jest, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy po jedzeniu, ponieważ jeśli ich poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, to są one narażone na zwiększone ryzyko powikłań, w tym stwardnienie tętnic i choroby serca, które mogą ostatecznie doprowadzić do śmierci.

Niektóre wcześniejsze badania wykazały, że jedzenie warzyw lub białka przed węglowodanami może być skutecznym sposobem obniżenia poziomu glukozy po posiłku. Naukowcy stojący za nowym badaniem chcieli sprawdzić, czy to powiązanie dotyczy typowej zachodniej diety, z posiłkami składającymi się z mieszanki warzyw, węglowodanów białkowych i tłuszczu.

W badaniu 11 pacjentów z otyłością i cukrzycą typu 2, którzy przyjmowali metforminę – lek pomagający kontrolować poziom glukozy – zjadali te same posiłki w różnych odstępach w odstępie tygodnia, aby badacze mogli zaobserwować, w jaki sposób wpłynęli na ich poziom glukozy.

Przygotowany posiłek składał się z chleba ciabatta, soku pomarańczowego, piersi z kurczaka, sałaty i sałatki z pomidorów z niskotłuszczowym dressingiem i gotowanymi na parze brokułami z masłem.

Poziom glukozy i insuliny był niższy, gdy spożywano ostatnie węglowodany

Naukowcy najpierw wzięli poziom glukozy u pacjentów rano, 12 godzin po ostatnim posiłku. Pierwszego dnia badania uczestnikom powiedziano, aby najpierw spożyli węglowodany w posiłku (chleb ciabatta i sok pomarańczowy), a następnie 15 minut później po białku, warzywach i tłuszczu w posiłku. Poziomy glukozy u uczestników zostały sprawdzone 30, 60 i 120 minut po jedzeniu.

Eksperyment powtórzono 1 tydzień później, ale tym razem zamówienie na jedzenie zostało odwrócone – białko, warzywa i tłuszcz zostały zjedzone jako pierwsze, a węglowodany zostały zużyte 15 minut później.

Kiedy warzywa i białka zostały zjedzone przed węglowodanami, naukowcy odkryli, że poziom glukozy był o 29%, 37% i 17% niższy podczas 30, 60 i 120-minutowych kontroli w porównaniu z początkiem spożywania węglowodanów. Stwierdzono także, że insulina była znacznie niższa, gdy uczestnicy spożywali najpierw warzywa i białka.

„Opierając się na tym odkryciu, zamiast mówić” nie jedz tego „swoim pacjentom, klinicyści mogą zamiast tego powiedzieć:” zjedz to wcześniej „, mówi starszy autor, dr Louis Aronne, profesor badań nad metabolizmem w Sanford I. Weill oraz profesor medycyny klinicznej w Weill Cornell Medical College.

Dr Aronne przyznaje, że konieczna jest dalsza praca – wyniki pochodzą z badania pilotażowego z bardzo małą grupą próbek – ale mówi, że „w oparciu o to odkrycie, pacjenci z typem 2 mogą być w stanie dokonać prostej zmiany, aby obniżyć ich liczbę. poziom cukru we krwi przez cały dzień, zmniejszyć ilość insuliny, którą muszą przyjmować, i potencjalnie mieć długotrwały, pozytywny wpływ na ich zdrowie. „

„Węglowodany podwyższają poziom cukru we krwi, ale jeśli powiesz komuś, żeby ich nie jadł – lub drastycznie się cofa – ciężko im się podporządkować.” Badanie to wskazuje na łatwiejszy sposób, w jaki pacjenci mogą obniżać poziom cukru we krwi i poziom insuliny, „Dr. Aronne podsumowuje.

PLMedBook