Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przewlekły ból pleców: 10-minutowe leczenie pozostawia pacjentów bez bólu

Ponad 80 procent osób z przewlekłym bólem krzyża, które otrzymały jednorazowe, 10-minutowe leczenie za pomocą częstotliwości pulsowej, jest bezbolesne po roku, wynika z nowego badania.

człowiek z bólem krzyża

Nowe i minimalnie inwazyjne leczenie zostało przetestowane na 80 osobach z przewlekłym bólem krzyża – czyli bólem krzyża trwającym co najmniej 3 miesiące – z powodu przepukliny dysku.

Przepuklina dysku, nazywana również dyskiem „poślizgniętym” lub „pękniętym”, występuje, gdy dyski między kręgosłupem wystają lub „przepuklina”. Może to uszczypnąć nerwy rdzeniowe i powodować ból, szczególnie w dolnej części pleców.

„Korzeń nerwu jest wrażliwą strukturą, która po uszczypnięciu powoduje stan zapalny i powoduje ból” – mówi dr Alessandro Napoli z Uniwersytetu Sapienza we Włoszech.

„Ciało reaguje skurczem mięśni, co zmniejsza odległość między kręgami i tworzy błędne koło.”

U 90 procent osób z bólem pleców z powodu przepukliny dysku objawy mijają w ciągu 6 tygodni. Ale w przypadku pozostałych 10 procent jest mało prawdopodobne, aby obecne terapie medyczne złagodziły ból. W ciężkich przypadkach najlepszą opcją jest operacja, aby złagodzić ciśnienie nerwów.

„Istnieje duża luka”, mówi Dr Napoli, „między konserwatywnymi metodami leczenia kompresji dysku i przepukliną a operacyjną naprawą, która może prowadzić do infekcji, krwawienia i długiego okresu rekonwalescencji.”

Ale on i jego współpracownicy mogli odkryć alternatywną opcję leczenia, która jest znacznie mniej inwazyjna niż operacja.

Naukowcy przedstawili ostatnio swoje wyniki na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America, które odbyło się w Chicago w stanie Illinois.

„Wyniki nadzwyczajne”

Nowa terapia polega na zastosowaniu obrazowania tomografii komputerowej (CT), aby pomóc w nakierowaniu igły na przepuklinę dysku i korzeń nerwu pacjenta. Następnie do igły wprowadza się sondę. Przez 10 minut sonda dostarcza impulsy energii elektrycznej do dotkniętego obszaru.

„Po tym zabiegu odejdą stany zapalne i ból” – wyjaśnia dr Napoli. „Po rozluźnieniu mięśni powraca odległość między kręgami.”

W ciągu 3 lat badacze przetestowali tę technikę u 80 osób z przewlekłym bólem krzyża wywołanym przez przepuklinę dysku. Pacjenci odczuwali ból przez co najmniej 3 miesiące i nie zareagowali na leczenie lub ćwiczenia.

Po zaledwie jednej sesji kontrolowanej za pomocą CT procedury pulsacyjnej częstotliwości radiowej, 90 procent uczestników było bezbolesnych w ciągu miesiąca, a 81 procent tych pacjentów pozostało bez bólu po 1 roku.

„Wyniki były niezwykłe: pacjenci zostali zwolnieni z bólu i powrócili do swoich normalnych czynności w ciągu jednego dnia”.

Dr Alessandro Napoli

Naukowcy zauważają, że sześciu uczestników wymagało drugiego leczenia i zostali oni uznani za „częściową odpowiedź”.

Co ważne, 90 procent badanych było w stanie uniknąć operacji, twierdzą naukowcy i żaden z badanych nie doświadczył skutków ubocznych.

Opierając się na ich odkryciach, dr Napoli i jego zespół uważają, że ich technika z użyciem impulsów o częstotliwości fali CT może zaoferować wysoce skuteczną, minimalnie inwazyjną opcję leczenia osobom z bólem krzyża.

„Zmieniające się technologie, takie jak te oparte na obrazie, mogą pomóc znacznej liczbie pacjentów uniknąć operacji” – podsumowuje Dr Napoli.

Like this post? Please share to your friends: