Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Częste choroby i stany skórne

Istnieją setki chorób skóry, które dotykają ludzi. Najczęstsze schorzenia skóry mogą mieć podobne objawy, dlatego ważne jest zrozumienie różnic między nimi.

Ludzie powinni ściśle współpracować z dermatologiem, aby zdiagnozować i leczyć jakikolwiek stan skóry, aby upewnić się, że nie ma to wpływu na ich styl życia. Poniżej znajdują się najczęstsze choroby skórne oddzielone typem.

Stałe warunki

Wiele chorób skóry utrzymuje się przez długi czas. Niektóre mogą rozpocząć się w dzieciństwie i kontynuować do dorosłości. W niektórych przypadkach warunek nie zawsze będzie obecny, ale będzie się on wybuchał w określonym czasie.

Łojotokowe zapalenie skóry

niemowlęce łojotokowe zapalenie skóry

U niemowląt jest to powszechnie znane jako „kołyska”. Na skórce dziecka pojawiają się tłuste i łuszczące się plamy skóry, najczęściej na skórze głowy. Jest nieszkodliwy i zwykle znika samoczynnie.

U osób dorosłych łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się w dowolnym miejscu i ma skłonność do zapalenia się i zaniku do końca życia pacjenta. Dotknięta skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta i wyglądać na tłustą. Na powierzchni skóry może również pojawić się biała do żółtej skorupa. Wiele zabiegów pomaga złagodzić objawy.

Moles

Kret badany przez lekarza

Często rozwija się na skórze, które pojawiają się, gdy komórki skóry zbierają się z otaczającą je tkanką.

Większość ludzi ma pieprzyki i może od czasu do czasu tworzyć nowe.

Mole nie mają żadnych objawów, ale powinny być regularnie sprawdzane, czy powiększają się, wydają się nienormalne lub zmieniają kolor.

Czerniak

czerniak

Nieprawidłowe mole mogą prowadzić do czerniaka, poważnego i zagrażającego życiu raka skóry.

Jeśli krety mają asymetryczne kształty, postrzępione krawędzie, nierówne kolory lub zmianę rozmiaru, powinny zostać sprawdzone.

Pacjenci z czerniakiem mogą mieć operację lub poddać się chemioterapii lub radioterapii.

Trądzik różowaty

trądzik różowaty na twarzy

Trądzik różowaty skóry najczęściej jest związany z zaczerwienieniem. Istnieją jednak cztery podtypy, które powodują również inne objawy:

 • Rumieniowo-wieloznaczny trądzik różowaty wywołuje typowe zaczerwienienie, widoczne naczynia krwionośne i zaczerwienienie.
 • Przyczyną trądziku różowatego oka mogą być zaczerwienione i podrażnione oczy, opuchnięte powieki i objawy przypominające stwardnienie.
 • Papulopierpularny trądzik różowaty wywołuje zaczerwienienie, obrzęk i towarzyszą mu wypryski przypominające trądzik.
 • Phymatous trądzik różowaty powoduje, że skóra gęstnieje i ma wyboistą strukturę.

Nie wiadomo, jak leczyć trądzik różowaty, ale objawy mogą i powinny być leczone, aby utrzymać stan pod kontrolą.

Toczeń

Toczak jest złożonym zaburzeniem, które różni się od osoby do osoby. Choroba atakuje układ odpornościowy, powodując zapalenie i ból.

Podczas gdy toczeń może wpływać na dowolną część ciała, objawy na skórze obejmują czerwone plamy lub kształty pierścienia na skórze, wysypki przypominające oparzenia słoneczne na nosie i policzkach lub okrągłe wysypki, które nie swędzą lub boli. Mogą im towarzyszyć inne objawy, takie jak bóle głowy, gorączka, zmęczenie i obrzęk, sztywność lub bolesność stawów.

Leczenie obejmuje różne leki na siłę, zaprojektowane w celu zminimalizowania szkód spowodowanych przez toczeń.

Łuszczyca

łuszczyca plackowata

Łuszczyca jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Objawy zazwyczaj obejmują plamy o nienormalnej skórze. Dotknięta skóra jest zazwyczaj czerwona, łuszcząca się i bardzo swędząca. Dotknięte obszary różnią się rozmiarem i ciężkością. Istnieje pięć głównych rodzajów łuszczycy:

 • Łuszczyca plackowata powoduje grube czerwone plamy na skórze.
 • Łuszczyca krostkowa powoduje krosty otoczone czerwoną skórą.
 • Łuszczyca noworodkowa powoduje plamy na skórze, które wyglądają jak ciężkie oparzenia pokrywające duże części ciała.
 • Odwrotna łuszczyca powoduje błyszczącą czerwoną wysypkę w fałdach skóry.
 • Łuszczyca łuszczycowa powoduje małe czerwone plamy na skórze głowy, twarzy, tułowiu i kończynach.

Wyprysk

wyprysk

Choroba ta występuje powszechnie u niemowląt i małych dzieci, choć nadal trwa w wieku dorosłym. Objawy obejmują wysypki na twarzy, skórze głowy, łokciach lub na szyi, nadgarstkach, kostkach lub nogach.

Wysypki są bardzo swędzące i mogą stać się wyboiste, zmienić kolor lub zagęścić. U osób dorosłych wysypka może obejmować większą część ciała, powodując bardzo suchą skórę, która trwale swędzi.

Istnieje kilka różnych typów egzemy, z których każda powoduje własne objawy. Nie ma znanego lekarstwa na egzemę. Objawia się samoistnie lub objawy są leczone lekami i kremami.

Bielactwo

Bielactwo

Bielactwo to utrata pigmentacji skóry. Białe plamy skóry są głównym objawem bielactwa i częściej pojawiają się w obszarach, w których skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych. Ludzie z bielactwem często również wcześnie tracą kolor włosów.

Dla niektórych osób objawy występują w jednym obszarze, podczas gdy inni odkrywają, że rozprzestrzenia się on powoli przez wiele lat. Nie ma znanego leku na bielactwo. Istnieje kilka opcji leczenia medycznego i chirurgicznego, choć nie są one odpowiednie dla wszystkich.

Warunki tymczasowe

zbliżenie trądziku na prawy policzek osoby

Trądzik

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry, trądzik występuje w wielu formach.

 • Krosty to częste czerwone pryszcze, które mają ropę na ich końcach.
 • Grudki to uniesione czerwone guzy spowodowane przez zarażone mieszki włosowe.
 • Guzki to bolesne grudki, które leżą pod powierzchnią skóry.
 • Cysty to zazwyczaj większe, bolesne infekcje ropne, które leżą pod skórą.

Wszystkie rodzaje trądziku są zwykle leczone kremami, a czasami konieczne są leki.

Uli

Ule to swędzące ściągacze, które powstają z normalnej warstwy skóry. Mogą być spowodowane reakcją alergiczną w ciele lub czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stres, choroby, a nawet ciasne ubrania. Ule są leczone lekami przeciwhistaminowymi i praktykami profilaktycznymi.

Brodawki

Wspólne wypukłe guzki na skórze, znane jako brodawki, są w rzeczywistości spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki są zaraźliwe i mogą pojawić się na dowolnej części ciała.

Częste brodawki zwykle rosną na dłoniach, stopach i stawach, chociaż mogą pojawić się w dowolnym miejscu. Często same ustępują, chociaż brzydkie brodawki można leczyć ciekłym azotem lub kremami leczniczymi.

Infekcja paznokci grzybiczych

Stan, w którym grzyb występuje w pobliżu, pod i wokół paznokci, zwykle w stopach. Nagromadzenie grzyba powoduje, że krawędzie paznokcia rozpadają się, tworząc biało-żółtawe łuszczenie i łuszczenie się na powierzchni paznokci.

Leczenie to zazwyczaj krem ​​przeciwgrzybiczy lub inny sposób leczenia grzybów.

Opryszczka

Zimna rana to czerwony, wypełniony płynem blistry zwykle znajdujący się w pobliżu ust. Sam ból jest bolesny lub delikatny. Inne objawy to uczucie swędzenia lub pieczenia na miejscu, zanim ból jest widoczny.

Opryszczki wywoływane są przez wirus opryszczki pospolitej i nie wiadomo, jak wyleczyć wirusa. Rany mogą powrócić i utrzymują się do 2 tygodni. Leczenie obejmuje kremy i leki.

Candidiasis

Przerost grzybni na ciele nazywa się kandydoza. Powoduje to podrażnione plamy na skórze, zwykle występujące w pachach, pachwinach lub pod fałdami skóry, takie jak kolano.

Kandydoza można zazwyczaj zapobiegać za pomocą środków do domu, właściwej higieny i unikania nadużywania antybiotyków.

Stopa sportowca

Wysypka wywołana przez grzyby, które szybko rozmnażają się w ciepłych, wilgotnych warunkach, takich jak buty sportowe. Objawy to sucha, swędząca, czerwona skóra. Skóra między palcami lub pod stopą może być rozmoczona, biała, popękana lub łuszcząca się. Często swędzi i powoduje bolesność.

Problem zazwyczaj pojawia się szybko. Stopa sportowca jest leczona za pomocą maści leczniczych i dobrej higieny stóp

Warunki wewnętrzne

Karbunkuł

Kiedy bakterie przedostają się do mieszków włosowych i powodują infekcję, powstaje guzek. To jest czerwona, podrażniona grudka pod skórą.

Karbuncles może być prawie dowolnej wielkości, a bryła szybko wypełnia się ropą i staje się opuchnięta. Inne objawy obejmują zmęczenie, swędzenie w miejscu grudki i gorączkę.

Węglowodany są leczone antybiotykami, drenażem i antybakteryjnymi środkami myjącymi. Carbuncles zwykle dobrze reagują na leczenie.

Cellulitis

Infekcja bakteryjna w głębszych warstwach skóry, która rozwija się szybko i może szybko rozprzestrzeniać się w organizmie.

Obszar skóry może stać się czerwony i obrzęk, a także gorący, bolesny i delikatny w dotyku. Najczęściej występuje w nogach, ale może występować wszędzie.

Ciężkie zakażenia mogą zagrażać życiu. Większość przypadków jest leczonych antybiotykami.

Warunki związane z wiekiem

Istnieje szeroki zakres chorób skóry i mogą dotyczyć osób w każdym wieku.

U dzieci

Odra

Naczyniaki

Naczyniaki są najczęściej na szyi, głowie lub twarzy niemowląt. Zaczynają jako małe czerwone zadrapania lub guzy, które ostatecznie zaczynają wybrzuszać się i przekształcić w duże przyrosty.

Chociaż naczyniaki łatwo odkrywa się na skórze, można je znaleźć na różnych organach ciała i są powszechnie odkrywane w wątrobie. Zwykle znikają same w sobie w wieku 10 lat, choć niektóre z nich mogą wymagać usunięcia.

Odra

Wysoce zakaźna choroba wirusowa przenoszona drogą powietrzną. Dzieci i kobiety w ciąży są najbardziej narażone na tę chorobę, ale może się to zdarzyć każdemu.

Jednym z objawów odry jest czerwona lub brązowa wysypka, która rozprzestrzenia się w dół ciała. Inne objawy to gorączka, katar i nos, kaszel i małe czerwonawe plamki w jamie ustnej. Odra po 7-10 dniach ustępuje, ale nadal można leczyć objawy.

Liszajec

Powszechna i zakaźna infekcja skóry. Jest to jedna z najczęstszych infekcji skórnych u małych dzieci i zwykle powoduje powstawanie swędzących owrzodzeń i pęcherzy wokół ust i twarzy.

Te rany następnie pękają i pozostawiają skorupę. Skórka następnie wysycha i pozostawia czerwony ślad, który zanika bez blizny.

Cały proces zwykle trwa 3 tygodnie bez leczenia. Dzięki leczeniu proces jest skrócony do 1 tygodnia.

Zapalenie skórno-mięśniowe

Zapalenie skórno-mięśniowe jest rzadką chorobą zapalną skóry najczęściej występującą u dzieci w wieku od 5 do 15 lat i dorosłych w wieku od 40 do 60 lat.

Typowe objawy to czerwono-fioletowa wysypka na klatce piersiowej, twarzy, paznokciach lub łokciach, a także osłabienie i obrzęk mięśni. Nie ma lekarstwa na zapalenie skórno-mięśniowe, ale leczenie ma na celu opanowanie objawów.

U dorosłych

Półpasiec (herpes zoster)

Półpasiec jest spowodowany powrotem zakażenia, które powoduje ospę wietrzną. Najczęściej występuje u osób starszych, ale może dotknąć każdego.

Zaczyna się od bolesnego odczucia w ciele i następuje w ciągu 2 dni czerwonawą, pęcherzastą wysypką, która jest szeroko rozpowszechniona na otaczającej skórze.

Leczenie antywirusowe w ciągu pierwszych 48 godzin po erupcji może pomóc ograniczyć ból. Mówi się, że szczepionki zapobiegają półpasiec.

Łojotokowe rogowacenia

Są to nieszkodliwe uderzenia, które zwykle pojawiają się na ludziach w miarę starzenia się. Mogą wyglądać jak czarne, ciemnobrązowe lub czasami żółte, nierówne plamy na skórze, które wyglądają, jakby przykleiły się do skóry.

Łojotaki łojotokowe są czasami mylone z rakiem skóry, choć same nie mają znaczenia medycznego. Wszelkie punkty, o których lekarze nie mają pewności, powinny zostać przetestowane.

Plamy starcze

Plamy starcze lub plamy wątrobowe są płaskimi plamami na skórze z większym pigmentem niż otaczający obszar. Może to być spowodowane przedłużoną ekspozycją na słońce na przestrzeni lat.

Te plamki same nie powodują objawów, ale większość pacjentów nie lubi ich wyglądu. Można je leczyć na wiele sposobów, ale leczenie medyczne nie jest konieczne.

Podsumowanie

W obliczu zaburzeń skórnych ważne jest, aby ludzie nie robili tego samodzielnie.Współpraca z lekarzem lub dermatologiem w celu zdiagnozowania jakiejkolwiek choroby skóry jest jedynym sposobem, aby upewnić się, że jest prawidłowo zdiagnozowana i rozwiązana.

Napisane przez Jon Johnson

Like this post? Please share to your friends: