Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pokonać samotność?

Samotność jest uniwersalnym doświadczeniem ludzkim, które może wpływać na nas tak samo jak każda fizyczna dolegliwość. Wraz z nadejściem nowego roku, wyblakły zgiełk wakacji może czasami pozostawić poczucie pustki i izolacji. Jak możemy go pokonać?

człowiek, który wygląda smutno

Jak mówi amerykańska pisarka Fanny Howe, samotność jest „nieproszonym towarzyszem”, który „wślizguje się obok ciebie” bez uprzedzenia.

Psycholodzy definiują samotność na wiele sposobów i często dzielą ją na kategorie w zależności od czasu jej trwania.

Zasadniczo jednak większość specjalistów zgadza się, że samotność, choć wspólne doświadczenie ludzkie, jest niepożądaną i szkodliwą emocją, która może wpływać zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Ostatnie badania wykazały, że samotność może wpływać na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, obniżać jakość snu i narażać nas na choroby serca.

Badanie z ubiegłego roku dowodziło, że samotność „znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci”, bardziej niż inne czynniki zdrowotne.

Ankieta skierowana do osób dorosłych w wieku 45 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych wykazała, że ​​około jedna trzecia respondentów określiła jako „samotne”. Raporty dotyczące dzieci i młodych dorosłych również wskazywały, że znaczny odsetek respondentów w wieku od 17 do 25 lat doświadczał samotności.

Na koniec jedno z badań, które wzbudziły zainteresowanie w mediach, twierdziło, że 35 to wiek, w którym mężczyźni czują się najbardziej samotni. Krótko mówiąc, wydaje się, że żadna grupa wiekowa nie jest w stanie stawić czoła tej szkodliwej emocji.

Od początku stycznia jest najwidoczniej najbardziej martwą porą roku, z legendarnym Błękitnym Poniedziałkiem – przypuszczalnie najbardziej przygnębiającym dniem w roku, w trzeci poniedziałek stycznia – tuż za rogiem, patrzymy na sposoby przezwyciężenia poczucia samotności które mogą mieć wpływ na niektóre z nas w następstwie ferii zimowych.

Nawet jeśli samotność nie zakończy się wraz ze zbliżaniem się imprez noworocznych, narzędzia i idee opisane poniżej pozwolą ci lepiej odeprzeć tego niechcianego towarzysza, ilekroć spróbuje cię złapać za rękę – lub serce.

Potwierdź i reaguj

John Cacioppo, profesor Tiffany i Margaret Blake Distinguished Service z University of Chicago, IL, specjalizuje się w samotności, dlaczego możemy jej doświadczyć, jak to może wpłynąć na nas i co możemy zrobić, aby sobie z tym poradzić.

W rozmowie TED, którą możecie obejrzeć poniżej, prof. Cacioppo twierdzi, że nasze społeczeństwo coraz bardziej docenia indywidualizm i samowystarczalność coraz bardziej, co często może zmusić jednostki do izolowania się i odmowy uznania samotności, gdy ją doświadczają.

„Nie słyszysz, jak ludzie mówią o poczuciu samotności”, wyjaśnia w rozmowie prof. Cacioppo, „a to dlatego, że samotność jest napiętnowana, psychologiczny odpowiednik bycia przegranym w życiu lub słabą osobą, a to jest naprawdę niefortunne, ponieważ oznacza to, że jesteśmy bardziej skłonni zaprzeczyć, że czujemy się samotni, co nie ma większego sensu niż zaprzeczanie odczuwaniu głodu, pragnienia lub bólu. „

Zaprzeczanie, jak twierdzi prof. Cacioppo, nie tylko wzmacnia uczucie samotności i może prowadzić do przeciwnych do zamierzonych strategii, takich jak poszukiwanie dalszej izolacji. Tak więc pierwszym krokiem w kierunku zwalczania negatywnego wpływu tego stanu emocjonalnego jest rozpoznanie, że to, co odczuwamy, to samotność.

„Po drugie – kontynuuje – zrozum, co [samotność] robi z twoim mózgiem, twoim ciałem, zachowaniem.”

„Niebezpiecznie jest, jako członek gatunku społecznego, czuć się odizolowanym, a nasz mózg przechodzi w tryb samozachowawczy, co pociąga za sobą niechciane i nieznane efekty na nasze myśli i nasze działania wobec innych.”

Prof. John Cacioppo

Kiedy uznamy nasze uczucia i zrozumiemy, że mogą one poważnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a także nasze zachowanie, prof. Cacioppo radzi nam, abyśmy reagowali na nasze poczucie samotności poprzez tworzenie i wzmacnianie związków.

„Można promować związki intymne poprzez rozwijanie [relacji] z jedną osobą, która jest zaufana, w której można się zwierzyć i która może się zwierzyć” – wyjaśnia. „Możesz promować relacyjną więź, po prostu dzieląc dobre czasy z przyjaciółmi i rodziną” bez żadnych zakłóceń.

Na koniec: „[C] łączność może być promowana, stając się częścią czegoś większego od siebie”, więc dlaczego nie „rozważyć wolontariat dla czegoś, co lubisz”?

Odłóż media społecznościowe

Media społecznościowe mogą być pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi na myśl, gdy jesteśmy samotni; wydaje się być szybką i łatwą naprawą. Jednak wielu badaczy wykazało, że nasze sieci online, choć mogą oferować iluzję połączenia, w rzeczywistości powodują, że jesteśmy jeszcze bardziej samotni i bardziej podzieleni.

kobieta sprawdzanie telefonu komórkowego

Badanie opublikowane w zeszłym roku wykazało, że użytkownicy mediów społecznościowych czują się bardziej odizolowani od rówieśników, którzy poświęcają niewiele czasu sieciom online.

W książce psycholog społeczny Sherry Turkle twierdzi również, że hiperłączność za pośrednictwem mediów społecznościowych sprawia, że ​​jesteśmy bardziej oderwani od siebie w naszym życiu offline.

„Oczekujemy więcej od technologii i mniej od siebie nawzajem, i zadaję sobie pytanie:” dlaczego tak się dzieje? „I uważam, że tak jest, ponieważ technologia przemawia do nas najbardziej tam, gdzie jesteśmy najbardziej wrażliwi, i jesteśmy wrażliwi, „jesteśmy samotni, ale boimy się intymności” – wyjaśnia Turkle.

Aby stworzyć prawdziwą sieć wsparcia, która pomoże nam utrzymać samotność na dystans, musimy spojrzeć poza nasze komputery i urządzenia przenośne, a zamiast tego wzmocnić więzi z rodziną, przyjaciółmi i społecznością.

Psycholog Guy Winch radzi nam, abyśmy stawili czoła naszym lękom i niepewnościom i zrobili pierwszy krok, aby połączyć się lub nawiązać z innymi kontakt.Kiedy zwracamy się do innych, sugeruje, że wysyłamy wiadomości pozytywne, a nie negatywne, a także ustalamy jasne terminy na wydarzenie towarzyskie.

Na przykład, wysyłając coś takiego jak: „Tęsknię za tobą, dlaczego nie doczekamy się kawy w następną niedzielę?” jest bardziej prawdopodobne, że będzie skuteczniejszy niż: „Hej, nie wiem nawet, czy jesteśmy już przyjaciółmi.”

Innym powodem, dla którego kontakt twarzą w twarz jest lepszy niż kontakt online, jest po prostu dlatego, że ludzie potrzebują fizycznego dotyku, aby czuć się komfortowo i połączeni, według Heleny Backlund Wasling z State University of New York Upstate Medical University w Sycaruse.

Oczywiście nie powinieneś przypadkowo dotykać nieznajomych na ulicy, ale trzymanie ręki rodzica lub dziecka lub przytulanie przyjaciela może zdziałać cuda dla naszego zdrowia psychicznego; touch to także narzędzie do komunikacji, wysyłania wiadomości o naszych stanach emocjonalnych.

Pomocne może być zwierzę domowe

Kiedy kontakt z człowiekiem nie jest dostępny, może być przydatne cieszenie się obecnością owłosionego przyjaciela, jak sugerują niektóre badania.

Przeprowadzone w ubiegłym roku badania wykazały, że posiadanie psa może pomóc w zmniejszeniu ryzyka przedwczesnej śmierci, szczególnie wśród osób żyjących samodzielnie, które są grupą najbardziej narażoną na doświadczającą wyniszczającą samotność.

Wcześniejsze badania wykazały również, że właściciele zwierząt domowych mogą mieć lepsze umiejętności społeczne i komunikacyjne oraz więcej angażować się w działania społeczności.

Zwierzęta mogą być świetnymi rozmowami, a opiekowanie się zwierzakiem – przez wyjście na spacer lub do weterynarza – może zniechęcić sedentaryzm, a także dać szansę poznania nowych ludzi.

Jeśli większe zwierzę, takie jak pies czy kot, wydaje się zbytnim kłopotem lub zbyt drogie, dlaczego nie rozważyć niewielkiej, w większości bezproblemowej i znacznie tańszej alternatywy, takiej jak ryby, ślimaki czy owady?

Badanie przeprowadzone w 2016 roku ujawniło, że starsi dorośli, którym zaoferowano świerszcze, aby opiekowali się zwierzętami, stali się mniej przygnębieni i poprawili funkcjonowanie poznawcze w ciągu 8 tygodni od rozpoczęcia eksperymentu.

Możesz też zgłosić się na ochotnika do schroniska dla zwierząt lub zaoferować opiekę przyjaciołom znajomych i znajomych, gdy będą na wakacjach, aby czerpać z nich te same korzyści i poprawić swoje relacje społeczne.

Przepisz historię

Jeśli nie możesz uciec od samotności i sprawiasz, że czujesz się samotny, spróbuj przekształcić tę samotność w samotność i wykorzystaj ją dla własnej korzyści. Kiedy utkniesz na własną rękę, dlaczego nie zamienić tego w okazję dla „mnie czasu”, abyś mógł lepiej poznać siebie, odstresować i rozwinąć nowe – lub stare – umiejętności?

człowiek czytając książkę na ławce

Jedno z badań, współautorka psychologa klinicznego Ami Rokach, mówi, że „akceptacja i refleksja” są jednym ze sposobów na przekształcenie negatywnego wpływu samotności w bardziej pozytywną postawę.

Autorzy określają to podejście jako „wykorzystanie możliwości bycia sobą i uświadamianie sobie swoich lęków, życzeń i potrzeb jako najbardziej znaczących środków radzenia sobie z samotnością”.

Rokach i jego współautor wyjaśniają, że kiedy uczymy się przyjmować samotność i wykorzystywać ją na własną korzyść, możemy uniknąć samotności i jej negatywnych skutków.

„Wyniki obecnych badań sugerują, że samotność (tj. Z zadowoleniem samotność w przeciwieństwie do samotności) może pomóc skutecznie radzić sobie z bólem samotności, w tym samotności przestaje próbować zaprzeczyć samotności, a tym samym promować jej akceptację jako egzystencjalną, a czasami , nieunikniona ludzka kondycja. „

W artykule naukowcy z Uniwersytetu Telawiwskiego w Izraelu sugerują dodatkowo, że medytacja uważności może być przydatna w tym kontekście, ponieważ „może zmniejszyć subiektywne poczucie osamotnienia poprzez zmniejszenie nieprzystosowawczych funkcji poznawczych”.

Tak więc, jeśli jesteś sam i samotność, warto zrobić sobie filiżankę herbaty, położyć relaksującą muzykę medytacyjną i cieszyć się możliwością spotkania się z samym sobą.

„Zacznij myśleć o samotności jako o czymś dobrym, Zrób miejsce dla niej”, zachęca Turkle do rozmowy na temat TED, sugerując, że nauka samopoczucia może nam pomóc przełamać samotność i poprawić nasze relacje z innymi.

PLMedBook