Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego moja głowa jest ciężka?

Głowa człowieka waży kilka kilogramów, zbudowanych z czaszki, tkanki mózgowej i innej materii. A czasami trzymanie głowy może być ciężkim zadaniem.

Według dziennika, w pozycji neutralnej lub wyprostowanej średnia głowa dorosłego waży od 10 do 12 funtów. Są jednak przypadki, kiedy głowa może wydawać się cięższa niż zwykle.

Czasami dzieje się tak z powodu mechaniki szyi i kręgosłupa. Innym razem może to być spowodowane schorzeniami podstawowymi. Zwykle, jeśli głowa jest ciężka, nie trzeba szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Jakie są przyczyny?

Niektóre z potencjalnych przyczyn, które sprawiają, że głowa jest ciężka, to:

1. Zaburzenia równowagi

Kobieta trzyma jej świątynie. Głowa jest ciężka

Zawroty głowy i zawroty głowy, które wpływają na równowagę, mogą sprawiać, że głowa staje się cięższa. Objawy te mogą być również zaburzeniami równowagi.

Istnieje kilka różnych rodzajów zaburzeń równowagi. Obejmują one:

 • Choroba Meniere’a
 • pozycyjne zawroty głowy
 • przedsionkowe zapalenie neuronów

Każde zaburzenie może sprawić, że dana osoba czuje się tak, jakby jej głowa była cięższa niż zwykle.

2. Myasthenia gravis

Myasthenia gravis (MG) jest stanem, który powoduje, że mięśnie stają się słabsze niż normalnie. Objawy mogą początkowo powodować osłabienie i łatwe zmęczenie mięśni szyi.

MG może sprawić, że trudniejsze do wykonania były wcześniej proste czynności, takie jak żucie, mówienie lub trzymanie głowy. Objawy te są znane jako objawy osłabienia opuszki.

3. Zła postawa

Według tego, jeśli szyja i głowa przechylają się do przodu o około 15 stopni, głowa może poczuć się tak, jakby ważyła 27 funtów. Pod kątem 60 stopni, co jest równoznaczne z patrzeniem w dół na ziemię, głowa może czuć się tak, jakby ważyła 60 funtów.

Jeśli ktoś uzna, że ​​jego głowa jest ciężka, powinni ocenić, w jaki sposób go trzymają. Przedłużająca się pozycja, która nie jest położeniem neutralnym lub pionowym, może sprawić, że głowa będzie szczególnie ciężka.

4. Ból głowy zatok

Ból głowy zatoki może powodować ból i ucisk, który może sprawić, że głowa będzie szczególnie ciężka. Ludzie odczuwają ten ból głowy, gdy zatoki w przedniej części twarzy są opuchnięte.

Bakterie i wirusy mogą zostać uwięzione w kanałach zatok, co prowadzi do obrzęku, żółtego wyładowania i zatkania nosa.

5. Napięte bóle głowy

Bóle głowy związane z napięciem to często występujący rodzaj bólu głowy. Te bóle głowy wywołują tępy ból, który sprawia wrażenie ściskania głowy.

Ten typ bólu głowy może również powodować napięcie mięśni ramion i szyi, które może sprawić, że głowa będzie czuła się tak, jakby była cięższa niż normalnie. Osoba z napięciowym bólem głowy zwykle ma go od 20 minut do 2 godzin.

Powiązane objawy

kobieta z bólem szyi

Związane z tym objawy, gdy głowa jest ciężka, mogą zależeć od przyczyn.

Większość ludzi doświadcza objawów, które obejmują napięcie mięśni, szczególnie w mięśniach szyi i ramion. To napięcie może prowadzić do sztywności w szyi, co utrudnia przesuwanie głowy z boku na bok.

Inne objawy związane z ciężkim bólem głowy obejmują bóle głowy, szczególnie po obu stronach głowy.

Możliwości leczenia

Jeśli czyjaś głowa jest ciężka z powodu złej postawy, ważne jest, aby próbowali oderwać wzrok od patrzenia w dół. Ta zmiana pozycji może wymagać wykonywania interwałów w czynnościach takich jak pisanie na klawiaturze, pisanie tekstów lub praca w celu rozciągnięcia szyi i utrzymania jej w pozycji neutralnej.

Jeśli dana osoba odczuwa ból głowy, który sprawia, że ​​jego głowa jest ciężka, mogą przyjmować bez recepty leki przeciwbólowe. Przykłady obejmują acetaminofen, ibuprofen i naproksen.

Osoba może również chcieć spróbować zidentyfikować, co powoduje bóle głowy związane z napięciem. Przykładami mogą być głód, brak snu lub zmielenie zębów w nocy. Unikanie tych nawyków i, jeśli to konieczne, uzyskanie leczenia, które pomoże je przełamać, może pomóc osobie zmniejszyć bóle głowy związane z napięciem.

Zaburzenia równowagi są leczone lekami, które mogą obejmować:

 • Leki przeciwcholinergiczne: Leki te obejmują skopolaminę, która jest tradycyjnie stosowana w leczeniu choroby morskiej.
 • Leki przeciwwymiotne: Leki te łagodzą mdłości, które mogą wystąpić w wyniku zawrotów głowy. Przykłady mogą obejmować kombinację deksametazonu (dekadron) i ondansetronu (Zofran).
 • Leki przeciwhistaminowe: Te rodzaje leków mogą zmniejszać skutki choroby lokomocyjnej. Przykłady leczenia obejmują meklizynę (Antivert), difenhydraminę (Benadryl) i prometazynę (Phenergan).
 • Benzodiazepiny: Leki te mają na celu złagodzenie niepokoju, a także opanowanie ostrej choroby lokomocyjnej i zawrotów głowy. Przykłady benzodiazepin stosowanych w leczeniu zawrotów głowy obejmują diazepam (Valium), klonazepam (Klonopin) i alprazolam (Xanax).

Inne metody leczenia zaburzeń równowagi obejmują ćwiczenia zmniejszające zawroty głowy. Przykładem jest manewr Epley, który pomaga zredukować efekty zawrotów głowy związane z ucha wewnętrznego.

Jakie są domowe środki zaradcze?

podkładka pod szyję i ramiona, która może pomóc w utrzymaniu ciężkości głowy

Domowe środki przeciwbólowe obejmują nakładanie poduszki grzejnej na szyję i ramiona. Konieczne jest, aby poduszka grzewcza była przykryta ściereczką, aby osoba nie spaliła skóry.

Ludzie powinni skonsultować się z lekarzem przed użyciem poduszki grzejnej, jeśli mają cukrzycę lub zaburzenia neurologiczne.

Osoba może wykonywać ćwiczenia wzmacniające szyję w domu, jeśli czuje, że mięśnie karku są szczególnie osłabione. Te ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć napięcie mięśni i wzmocnić szyję.

Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek programów ćwiczeń należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Przykłady tych programów obejmują:

Chusta pod brodą

To ćwiczenie może pomóc wzmocnić mięśnie szyi odpowiedzialne za utrzymanie doskonałej postawy.Aby go wykonać, osoba może stanąć przy ścianie, cofnąć ramiona i patrzeć prosto przed siebie.

Przesuń i podciągnij brodę w dół, aby poczuć rozciągnięcie w tylnej części szyi i mięśnie po obu stronach obojczyka. Przytrzymaj tę pozycję przez 5 sekund, puść i powtórz 10 razy.

Back burn

Ćwiczenie grzbietu może poprawić postawę i wzmocnić mięśnie karku. Aby to wykonać, stań przy ścianie z wyciągniętymi ramionami na wysokości ramion, dłońmi skierowanymi do przodu.

Powoli podnieś ręce w powietrze, zbliżając je do uszu, dłonie wciąż skierowane do przodu. Powoli opuść ramiona do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy co najmniej trzy do pięciu razy dziennie.

Kiedy iść do lekarza

Często objawy ustępują po zabiegach w domu, takich jak poprawa postawy lub podjęcie kroków w celu zmniejszenia bólów głowy. Jednakże, jeśli objawy zaczynają się nasilać lub przeszkadzają w codziennym życiu i aktywności, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc medyczną.

Jednym z przypadków, w których głowa może być ciężka, jest moment udaru. Udar to nagły wypadek medyczny. Niektóre objawy związane z udarem obejmują:

 • trudności w mówieniu dobrze lub wyraźnie
 • opadanie twarzy
 • nagłe problemy z chodzeniem i utrzymaniem równowagi
 • silny i nagły ból głowy
 • osłabienie ramion i szyi

Osoba powinna natychmiast zadzwonić pod numer 911, jeśli podejrzewa, że ​​ma udar lub zawał serca.

Na wynos

Jeśli głowa osoby wydaje się niezwykle ciężka, istnieje wiele potencjalnych przyczyn i sposobów leczenia. Podejmowanie kroków w celu złagodzenia zmęczenia i lęku oraz rozciągania szyi może pomóc osobie w zmniejszeniu objawów.

Like this post? Please share to your friends: