Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zatrzymać wyścigi myśli

Wyścigi myśli to strumień myśli, które pojawiają się szybko, jedna po drugiej. Mogą dotyczyć jednego tematu lub wielu różnych niezwiązanych ze sobą rzeczy. Wyścigi myśli mają moc całkowitego przejęcia umysłu osoby, przez co nie są w stanie skupić się na czymkolwiek innym.

Wyścigi myśli szybko poruszają się w sekwencji, często kończąc w najgorszym przypadku. Niektórzy ludzie mogą je usłyszeć jako głos, którego nie mogą zignorować, ale mogą być jedynie subtelnym szumem tła w mózgu.

Nie ma jednej przyczyny wyścigowych myśli. Mogą być wywoływane przez wysoki stres, brak snu, leki i niektóre schorzenia. Na szczęście leczenie podstawowych schorzeń lub technik radzenia sobie z nimi może skutecznie je zmniejszyć lub uspokoić.

Szybkie fakty dotyczące myśli wyścigowych:

 • Ludzie, którzy nie mają stanu zdrowia psychicznego, mogą mieć myśli wyścigowe.
 • Kilka stanów zdrowia psychicznego może sprawić, że osoba będzie bardziej podatna na myśli wyścigowe.
 • Po zidentyfikowaniu przyczyny osoba może otrzymać leczenie, którego potrzebuje.

Co powoduje myśli wyścigowe?

Wyścigi myśli

Warunki psychiczne powodujące myśli wyścigowe mogą obejmować:

 • niepokój
 • depresja
 • choroba afektywna dwubiegunowa
 • zaburzenia paniki
 • zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD)
 • zespół stresu pourazowego (PTSD)
 • zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)
 • uzależnienie od amfetaminy
 • nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy)

Gdy nie są spowodowane przez podstawowy stan zdrowia, myśli wyścigowe są bardziej prawdopodobne w czasie dużego stresu. Poważny brak snu i niektórych leków może również zwiększać ryzyko wyścigi myśli.

Siedem sposobów, aby zatrzymać myśli wyścigowe

Istnieją sposoby kontrolowania myśli wyścigowych i ograniczania ich występowania. Aby opanować te strategie, może minąć trochę czasu i ćwiczeń, ale mogą one być przydatne w zarządzaniu wyścigowymi myślami w dowolnym momencie.

1. Skup się na teraz, nie na przyszłości ani na przeszłości

Dla niektórych ludzi myśli wyścigowe wynikają z czegoś, co się nie wydarzyło i nigdy nie może się zdarzyć. Inni ludzie koncentrują się na rzeczach, które wydarzyły się w przeszłości, których nie można zmienić.

Ludzie, którzy doświadczają wyścigowych myśli, powinni dołożyć wszelkich starań, aby myśleć o tym, co dzieje się teraz. Mówiąc do siebie: „Nie będę się martwił o przeszłość ani przyszłość, skupię się na tym, co mogę kontrolować”, jest dobrym miejscem do rozpoczęcia.

2. Weź głęboki oddech

Naturalną reakcją paniki na organizm jest przyspieszenie pracy serca i częstości oddechów. Może się tak zdarzyć, gdy umysł zaczyna ścigać się. Wolniejsze, głębsze oddechy mogą zmniejszyć reakcję organizmu na stres i wywołać uczucie spokoju, pomagając uspokoić lub zatrzymać myśli wyścigowe.

Głębokie oddychanie może być wykonane w dowolnym momencie, bez specjalnego treningu. Oddychanie przez 3 sekundy i od 5 do 10 sekund to prosty sposób na osiągnięcie tego.

3. Pomyśl o innych opcjach

Ponieważ myśli wyścigowe często kończą się najgorszym scenariuszem, łatwo można się pochłonąć katastrofą. Może to prowadzić do błędnego koła lęku i ciągłych myśli wyścigowych. Osoba, której umysł się ściga, może chcieć powiedzieć sobie, że ten najgorszy scenariusz nie nastąpi.

Mogą myśleć o innych, bardziej pożądanych opcjach, które są bardziej prawdopodobne. Zamiast: „Zostanę zwolniony za ten błąd”, zmień zdanie na: „Każdy popełnia błędy i zrobię co w mojej mocy, aby to naprawić”.

4. Użyj mantr

Mantry to proste słowa lub wyrażenia, które ludzie mogą powtarzać, aby uspokoić umysł. Mogą być szczególnie przydatne w czasach paniki i wyścigowych myśli. Zwroty takie jak „Mogę przez to przejść” lub „To będzie w porządku”, mogą być pomocne.

Mantry pozwalają umysłowi skupić się na jednej prostej myśli, która jest pozytywna lub zachęcająca. To odwraca umysł od jego wyścigowych myśli.

5. Spróbuj rozrywki

Ulubione hobby, zwłaszcza uspokajające, może uspokoić umysł i pomóc mu skupić się na czymś innym niż myśli wyścigowe.

Kolorowanki są popularną opcją dla zmniejszenia stresu i zapewniają uspakajające rozproszenie uwagi. Malowanie, uprawianie ogrodu, gotowanie lub gra na instrumencie to inne możliwości.

6. Ćwicz

bieganie może pomóc kontrolować myśli wyścigowe

Regularna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie psychiczne i może być pomocna podczas epizodu wyścigowych myśli.

Liczne badania wykazały, że ćwiczenia mogą mieć nastrój poprawiający nastrój.

Badanie w Behavior Therapy mówi, że ćwiczenia poprawiają objawy depresji, podczas gdy badanie w Journal of Sport Behavior wykazało, że tylko 15 minut ćwiczeń poprawiło nastrój u studentów.

Jeśli dana osoba czuje, że myśli o wyścigach rozwijają się, chodzenie, bieganie lub podobne czynności mogą pomóc w uspokojeniu umysłu.

7. Wdychaj olejek lawendowy

Lavender ma reputację uspokojenia, a niektóre badania potwierdzają to twierdzenie.

Badanie opublikowane w czasopiśmie The Medical Association of Thailand wykazało, że wdychanie olejku lawendowego może uspokoić umysł i zmniejszyć aktywność mózgu.

Opieka medyczna kontrolująca myśli wyścigowe

Ponieważ wiele chorób psychicznych może powodować myśli wyścigowe, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza w celu diagnozy i leczenia wszelkich problemów.

Każdy, kto doświadcza powtarzających się epizodów wyścigowych myśli, oznak ciągłej depresji, lęku, ADHD, problemów ze snem lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym powinien porozmawiać z lekarzem.

Nie ma jednego sposobu leczenia myśli wyścigowych, ale niektóre opcje obejmują:

 • Leki na receptę, terapia lub jedno i drugie dla zdiagnozowanego stanu zdrowia psychicznego.
 • Badania snu, leki lub zmiany stylu życia w przypadku problemów ze snem.
 • Leki lub zabiegi chirurgiczne dla osób z nadczynnością tarczycy.
 • Poradnictwo, terapia lub inne leczenie uzależnienia od amfetaminy.
 • Zmiana leku lub dawkowania, jeśli dany lek wywołuje myśli wyścigowe.

Uspokojenie umysłu zmianami diety

Jedzenie odpowiednich pokarmów może poprawić ogólne samopoczucie psychiczne i pomóc w ograniczeniu myśli wyścigowej i zaburzeń nastroju. Przeprowadzono wiele badań dotyczących związku między zdrowiem żywnościowym a zdrowiem psychicznym, a pomocne mogą być następujące zmiany diety:

Jedz żywność o niskiej zawartości glikemii

mieszane nakrętki na stole, które mogą pomóc w wyścigowych myślach

Żywność niskoglikemiczna ma zazwyczaj niską zawartość cukru i wysoką zawartość białka, błonnika i zdrowych tłuszczów. Pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi i mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego. Dobrym przykładem są chude mięso, orzechy, nasiona, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Z drugiej strony, żywność wysokoglikemiczna powoduje gwałtowny wzrost (i późniejsze uderzenie) w cukier we krwi. Żywność wysokoglikemiczna to wysoko cukrowe, rafinowane węglowodany i przetworzona żywność. Te rodzaje żywności mogą pogorszyć stan zdrowia psychicznego i należy ich unikać.

Artykuł na temat doniesień w psychiatrii sugeruje, że wysoka glikemiczna żywność odgrywa rolę w objawach lęku i depresji, które mogą wywoływać myśli wyścigowe.

Skoncentruj się na produktach bogatych w przeciwutleniacze

Większość owoców i warzyw jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczyć stres oksydacyjny (uszkodzenie komórek) w organizmie. Artykuł w Current Neuropharmacology sugeruje, że uszkodzenia oksydacyjne mogą odgrywać rolę w depresji i lęku.

Jako takie, pracownicy służby zdrowia zalecają przeciwutleniacze jako jeden z możliwych sposobów, aby pomóc kontrolować objawy tych chorób psychicznych. Do pokarmów o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy należą jagody, fasola, orzechy, owoce cytrusowe i jabłka.

Uzyskaj dzienną dawkę magnezu

Pokarmy bogate w magnez mogą mieć działanie uspokajające, a niedobór tego minerału może prowadzić do niepokoju, zgodnie z artykułem w Neuropharmacology. Dobrymi źródłami magnezu są szpinak, migdały, komosa ryżowa, tofu i czarna fasola.

Na wynos

Chociaż myśli wyścigowe mogą być reakcją na traumatyczne wydarzenie, takie jak śmierć bliskiej osoby, mogą również być oznaką podstawowej choroby. Większość tych schorzeń wymaga bieżącego kierowania przez lekarza lub specjalistę zdrowia psychicznego.

Regularne kontrole z lekarzem, w tym dyskusja na temat psychicznego samopoczucia osoby, są niezbędne, aby pomóc w zapobieganiu i leczeniu problemów, które mogą prowadzić do myśli wyścigowych. Znalezienie przyczyny wyścigowych myśli to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia psychicznego i uniknięcie niepokojących lub przerażających epizodów.

Like this post? Please share to your friends: