Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy bezpieczne jest używanie sody oczyszczonej na włosach?

Nie brakuje sugestii, jak uzyskać piękne włosy, a używanie sody oczyszczonej jest częścią trendu „brak szamponu” lub „brak poo”. Jednak tylko dlatego, że soda oczyszczona jest naturalna, nie oznacza, że ​​jest bezpieczna.

Podczas gdy anegdotyczne dowody sugerują, że soda oczyszczona pomaga oczyścić włosy, społeczność medyczna jest niezdecydowana, czy to jest zdrowe.

W tym artykule przyjrzymy się możliwym zagrożeniom i korzyściom.

Możliwe korzyści

soda oczyszczona w misce, którą można wykorzystać na włosach

Soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie pomaga usunąć wszelkie nagromadzenia olejków, mydeł i innych składników w typowych produktach do pielęgnacji włosów.

Poprzez pozbycie się tego nagromadzenia, soda oczyszczona może pozostawiać włosy skrzypiące – czyste, lśniące i miękkie.

Również sproszkowana konsystencja sody oczyszczonej sprawia, że ​​jest złuszczająca, dzięki czemu pomaga usunąć suchą skórę ze skóry głowy.

Osoby zainteresowane dodatkami w komercyjnych szamponach lub ich kosztem mogą preferować sodę oczyszczoną jako alternatywę.

Niektórzy płuczą włosy ocet jabłkowy po umyciu go sodą. Soda oczyszczona ma wysokie pH, a spłukanie octem jest próbą przywrócenia naturalnej równowagi pH skóry głowy.

Ktoś może wypróbować tę technikę codziennie, ale wielu używa jej raz w tygodniu.

Niektóre osoby, które myją się sody oczyszczonej, zgłaszają dobre wyniki. Jednak dowody naukowe ich nie popierają.

Ryzyka

Ze względu na swoją kompozycję ścierną, soda oczyszczona jest dobrym środkiem czyszczącym do grilli, pieców i zlewozmywaków ze stali nierdzewnej. Jednak małe kryształy sody mogą być zbyt ostre dla włosów.

Soda oczyszczona jest również dużo bardziej alkaliczna niż komercyjne szampony i ma wyższy poziom pH niż skóra głowy.

Zagrożenia związane z używaniem sody oczyszczonej na włosach obejmują:

Suchość

Podczas gdy soda oczyszczona dobrze się czyści, może również usuwać włosy z naturalnych olejków, które mogą prowadzić do wysuszenia.

Ilość oleju we włosach różni się u poszczególnych osób. Chociaż zbyt dużo oleju może sprawić, że włosy wyglądają na tłuste, niezbędny jest olej, aby skóra głowy była zdrowa.

Pozbycie się całego oleju może sprawić, że włosy będą nudne. Typowe komercyjne szampony zawierają składniki, które nawilżają włosy i utrzymują je w czystości.

Używanie naturalnych odżywek zawierających olej kokosowy lub arganowy może pomóc w przywróceniu wilgoci.

Złamanie

Soda oczyszczona jest rodzajem soli i składa się z drobnych, ściernych kryształów.

Włosy są delikatne, a te małe kryształy mogą rozrywać włókna włosów, prowadząc do rozdwajania i łamania.

Podrażnienie skóry głowy

Soda oczyszczona może również drażnić skórę głowy. Nie jest zalecany osobom z suchą skórą głowy, suchą skórą lub stanami takimi jak egzema.

Co mówi materiał dowodowy

Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu. Ma wartość pH około 9, która jest uważana za silną zasadę lub zasadę. PH skóry głowy i reszty skóry wynosi około 5,5.

Badania sugerują, że stosowanie produktu o pH wyższym niż 5,5 może uszkodzić skórę głowy.

Produkty o wyższym pH mogą również zwiększać elektryczność statyczną i tarcie między włóknami włosów. Może to uszkodzić włókna i doprowadzić do zacierania.

Wreszcie, soda oczyszczona otwiera łuski włosów, co powoduje wchłanianie wody. Chociaż wilgoć jest dobra dla włosów, zbyt duża absorpcja może ją osłabić.

Inne naturalne szampony

Olej kokosowy w słoiku

Według American Academy of Dermatology najlepiej wybrać szampon oparty na rodzaju włosów.

Przed wybraniem produktu zastanów się, czy włosy są grube, cienkie czy tłuste. Osoby, które farbują włosy powinny znaleźć produkty przeznaczone do włosów farbowanych na kolor.

Dla tych, którzy wolą używać naturalnych produktów, soda oczyszczona nie jest jedyną opcją. Wiele produktów dostępnych na rynku jest dostosowanych do określonych rodzajów włosów. Naturalne składniki do pielęgnacji włosów mogą obejmować:

  • Olej kokosowy: może pomóc uszczelnić się w wilgoci i może być dobry dla osób z suchymi włosami. Większość naturalnych sklepów spożywczych zawiera produkty zawierające olej kokosowy. Są one również dostępne w sprzedaży online.
  • Aloe vera: Zawiera enzym, który może stymulować mieszki włosowe, co prowadzi do wzrostu. Może także łagodzić suche, podrażnione skóry głowy.
  • Olej jojoba: Może być podobny do oleju produkowanego przez skórę głowy i może pomóc w zrównoważeniu produkcji oleju i traktować suche włosy. Różne produkty naftowe jojoba można kupić online.

Na wynos

Soda oczyszczona ma wartość pH 9, która jest znacznie wyższa niż w przypadku skóry głowy. Używanie produktu o tak wysokim pH może uszkodzić włosy.

Z upływem czasu soda oczyszczona może usunąć naturalny olej z włosów, doprowadzić do pęknięcia i spowodować łamliwość włosów.

Osoby o bardzo przetłuszczających się włosach mogą odnieść pewne korzyści z używania sody oczyszczonej, ale powinny być używane tylko przez krótki czas iz zachowaniem ostrożności.

Ważne jest, aby pamiętać, że to, że coś jest naturalne, nie oznacza, że ​​jest to właściwy produkt do pracy.

Podczas gdy soda oczyszczona może pomóc w usunięciu nadmiaru oleju, prawdopodobnie nie jest to najlepszy wybór dla większości ludzi.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: