Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mieszanka z kurkumy może zwiększyć pamięć i nastrój

Nie jesteś miłośnikiem indyjskiego jedzenia? Nowe badanie może zmienić twoje zdanie. Naukowcy odkryli, że związek w kurkumy – przyprawa, która nadaje curry jej złoty kolor – może pomóc poprawić nastrój i pamięć starszych osób.

proszek turmerowy i korzeń kurkumy

Kurkuma została powiązana z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W zeszłym roku, na przykład, doniesiono o badaniu sugerującym, że kurkuma może pomóc w leczeniu raka trzustki, podczas gdy inne badania twierdzą, że popularna przyprawa może pomóc w leczeniu udaru i choroby Alzheimera.

To jest bogactwo kurkumy zwanej kurkuminą, która czyni ją tak wyjątkową. Badania wykazały, że kurkumina jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że ​​może chronić nasze komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Ma również silne właściwości przeciwzapalne.

Nowe badanie – ostatnio opublikowane w – dostarcza dalszych dowodów na to, że kurkumina może chronić mózg.

Pierwszy autor badania, dr Gary Small, z Centrum Długowieczności na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i jego współpracownicy przetestowali ten związek na 40 dorosłych w wieku od 51 do 84 lat, z których wszyscy mieli łagodne problemy z pamięcią.

Przez 18 miesięcy uczestnicy byli losowo przydzielani do jednej z dwóch grup. Jedna grupa przyjmowała 90 miligramów kurkuminy dwa razy dziennie, podczas gdy druga grupa przyjmowała placebo.

Kurkuminą stosowaną w tym badaniu była biodostępna forma o nazwie Theracurmin, którą naukowcy opisują jako „postać kurkuminy ze zwiększoną penetracility śródbłonka jelitowego”.

Kurkumina może mieć zalety poznawcze

Na początku badania wszyscy uczestnicy przeszli standardowe testy poznawcze, które powtarzano co 6 miesięcy w trakcie badania, a także pod koniec badania.

Dodatkowo 30 osób – z których 15 otrzymywało kurkuminę – miało tomografię emisyjnej pozytonowej PET (PET) na początku i na końcu badania.

Te skany przeprowadzono w celu oceny poziomów beta-amyloidu i tau, które są białkami, które są uważane za znak rozpoznawczy choroby Alzheimera. Badania sugerują, że wzrost poziomu beta-amyloidu i tau może wystąpić nawet do 15 lat zanim pojawią się objawy choroby Alzheimera, co sugeruje, że białka mogą być wczesnym wskaźnikiem choroby.

Wyniki wykazały, że badani, którzy przyjmowali kurkuminę dwa razy dziennie, wykazali 28-procentową poprawę w testach pamięci w trakcie badania, podczas gdy ci, którzy przyjmowali placebo, nie wykazywali znaczącej poprawy pamięci.

Pacjenci, którzy otrzymywali kurkuminę, również odczuwali niewielką poprawę nastroju, w przeciwieństwie do osób, które zażywały placebo.

Co więcej, uczestnicy, którzy przyjmowali kurkuminę, mieli również niższe poziomy beta-amyloidu i tau w podwzgórzowych i migdałowatych obszarach mózgu, które są regionami, które odgrywają kluczową rolę w pamięci i emocjach.

„Wyniki te sugerują, że przyjęcie tej stosunkowo bezpiecznej formy kurkuminy może przynieść znaczące korzyści poznawcze na przestrzeni lat”.

Dr Gary Small, pierwszy autor

Skutki uboczne kurkuminy były łagodne, raportuje zespół; u czterech osób wystąpiły bóle brzucha i inne objawy żołądkowo-jelitowe, ale także u dwóch z nich otrzymywało placebo. Jeden z badanych, który otrzymał kurkumę, doświadczał „chwilowego uczucia ciepła i ciśnienia w klatce piersiowej”.

Według dr. Small’a i współpracowników, dalsze badania są w przygotowaniu. Dotyczy to większej liczby uczestników, w tym osób z łagodną depresją i osób z genetycznym ryzykiem choroby Alzheimera.

Celem badań będzie ustalenie, czy pewne czynniki – takie jak wiek, nasilenie problemów poznawczych i obecność genów związanych z chorobą Alzheimera – mogą wpływać na wpływ kurkuminy na nastrój i pamięć.

Like this post? Please share to your friends: