Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mieszanka morwy wspomaga odchudzanie poprzez aktywację brązowego tłuszczu

Nowe badanie sugeruje, że morwy mogą być kluczem do nowych metod leczenia otyłości, po znalezieniu naturalnego związku w owocu aktywują brązowy tłuszcz, pobudzając metabolizm i wspomagając utratę wagi.

[Miska z morwy]

Morwy to wiszący owoc z drzew liściastych, które należą do rodziny.

Uważa się, że morwy w smaku mają wiele zalet zdrowotnych, w tym obniżony poziom cholesterolu, wyższy poziom cukru we krwi i mniejsze ryzyko zachorowania na raka.

Teraz naukowcy z Chin sugerują, że rutyna – związek naturalnie występujący w morwie – może również pomóc w leczeniu otyłości.

Otyłość stała się poważnym problemem zdrowotnym w Stanach Zjednoczonych; więcej niż 1 osoba na 3 dorosłych, a 1 na 6 dzieci i młodzieży cierpi na otyłość, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udaru mózgu i niektórych rodzajów raka.

Podczas gdy zmiany stylu życia – takie jak przyjęcie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej – są uważane za podstawowe strategie leczenia otyłości, takie zmiany mogą nie wystarczyć niektórym osobom, co podkreśla potrzebę stosowania alternatywnych metod leczenia.

Współautor badania, Wan-Zhu Jin, z Instytutu Zoologii w Chińskiej Akademii Nauk, i zespół postanowił zbadać metaboliczne działanie rutyny, w celu ustalenia, czy związek może pomóc w utracie wagi .

Rutin działa jak „zimny mimetyk”, aby aktywować brązowy tłuszcz

Do swoich badań – opublikowanych w – zespół dodał rutynę (1 miligram na mililitr) do wody pitnej dwóch grup myszy.

Jedna grupa myszy była genetycznie otyła, podczas gdy druga grupa miała otyłość wywołaną dietą. Obie grupy myszy karmiono regularną dietą przez cały czas trwania badania.

W obu grupach myszy odkryto, że rutyna aktywuje brązową tkankę tłuszczową (BAT) lub brązowy tłuszcz, co prowadziło do zwiększonego wydatku energetycznego, lepszej homeostazy glukozy – równowagi insuliny i glukagonu w celu utrzymania poziomu glukozy – oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

Brązowy tłuszcz jest aktywowany przez zimno, powodując spalanie energii i wytwarzanie ciepła. Według naukowców rutyna działa jak „zimny mimetyk” poprzez aktywację specyficznej kaskady sygnalizacyjnej, która zwiększa aktywność genu zwanego UCP1 i liczbę mitochondriów w brązowym tłuszczu.

Dodatkowo, zespół odkrył, że rutyna wyzwoliła powstawanie brunatnych komórek tłuszczowych w podskórnej tkance tłuszczowej – tłuszczu znajdującym się pod skórą – w obu mysich modelach otyłości.

Bazując na ich wynikach, Jin i współpracownicy uważają, że rutyna może oferować nowatorskie podejście do leczenia otyłości i innych stanów związanych z nadwagą.

„Korzystne działanie rutyny na poprawę metabolizmu za pośrednictwem BAT wywołało istotne zainteresowanie potencjalnym leczeniem otyłości i związanych z nią chorób, takich jak cukrzyca.

Zgodnie z tą ideą, pożądane jest odkrycie bezpieczniejszych i skuteczniejszych aktywatorów BAT, aby poradzić sobie z otyłością i związanymi z nią chorobami. „

Wan-Zhu Jin, Ph.D.

Przeczytaj o badaniu, które odkryło mechanizm powstawania tłuszczu.

Like this post? Please share to your friends: